Nowatorstwo opryskiwacza ARA polega na tym, że dozuje on oprysk na chwast z tak dostateczną precyzją, że nie trafia on na glebę ani nie dotyka roślin uprawowych.

Opryskiwacz jest już używany u naszych sąsiadów (m.in. Niemczech i Czechach czy Holandii).

Wydajność opryskiwacza

Przy szerokości roboczej 6m i prędkości jazdy 7km/h, ARA może opryskać 4 ha/h .

Wydajność podzielona jest na 3 sposoby dozowania oprysku. Pierwszym z nich jest selektywne zastosowanie herbicydu na chwast. Drugie zastosowanie jest nieselektywnie, gdzie oprysk dawkowany jest równomiernie poza rzędem roślin uprawowych z bezpieczną, 4-centrymetrową odległością. Trzeci sposób to dawkowanie fungicydów i insektycydów wyłącznie na roślinę uprawową, unikając start w postaci upadku płynu na ziemię ziemi i chwasty.

Działanie dyszy blisko podłoża i pokrowce ochronne minimalizują rozpryskiwanie się wody. fot. Ecorobotix
Działanie dyszy blisko podłoża i pokrowce ochronne minimalizują rozpryskiwanie się wody. fot. Ecorobotix

Do zalet inteligentnego opryskiwacza należy możliwość wykonywania nim zabiegów zarówno w dzień jak i w nocy – również w wietrznych warunkach. Pozwalają na to zamontowane w maszynie osłony, które chronią przed niepotrzebnym roznoszeniem się cieczy z opryskiem po za kierunek aplikacji w plonie.

Inwestuj w swoje gospodarstwo, zobacz jakie to proste!

Opryskiwacz ARA może wykonywać zabiegi herbicydami, fungicydami i insektycydami w uprawach rzędowych, warzywach a także łąkach i trawnikach. Producent cały czas opracowuje rozszerzenie możliwości jego zastosowania w innych uprawach.

Wybierz najlepsze finansowanie dla swojego gospodarstwa!

Inteligentny opryskiwacz ARA działa równie dobrze w nocy, jak w dzień i może pracować z wydajnością 96 hektarów w 24 h. fot. Ecorobotix
Inteligentny opryskiwacz ARA działa równie dobrze w nocy, jak w dzień i może pracować z wydajnością 96 hektarów w 24 h. fot. Ecorobotix

Jak działa opryskiwacz

ARA posiada podwójny zbiornik: 500-litrowy zbiornik na czystą wodę oraz 200-litrowy na ciecz roboczą, który przewożony są w przednim zawieszeniu ciągnika. Po pierwszym dawkowaniu (wypryskaniu 200-litrowego zbiornika) komputer zapamiętuje proporcje, by uprościć wykonywanie kolejnej mieszanki.

Opryskiwacz obsługiwany jest poprzez prostą aplikację instalowaną na tablecie. Aby rozpocząć pracę, należy zaznaczyć rodzaj uprawy oraz wybrać zabieg chemiczny. Pozostałe parametry są automatycznie dopasowywane do prędkości i kierunku jazdy.

Jak w przypadku każdego narzędzia rolnictwa precyzyjnego – elektroniczny asystent opryskiwacza rejestruje i przechowuje dane o uprawach i zabiegach, dając dostęp do statystyk dawkowania i innych parametrów tworząc także mapy aplikacyjne.