Zbiornik frontowy to uniwersalne narzędzie do wysiewu nasion oraz nawozu. W zależności od potrzeb i od współpracującej z nim maszyny może on tworzyć zestaw uprawowo-siewny lub zestaw uprawowy pozwalający na jednoczesny wysiew nawozów.

Agro-Masz Ikar

Zbiornik montowany jest z przodu ciągnika, więc spełnia również funkcję obciążnika. Dzięki temu rozwiązaniu możemy osiągnąć lepsze rozłożenie ciężaru na przednią i tylną oś ciągnika, co niewątpliwie ułatwia manewrowanie zestawem i zmniejsza zapotrzebowanie na moc ciągnika.

Ikar ma pojemność 1800 l i jest wyposażony w aparat wysiewający napędzany za pomocą silnika elektrycznego. Jego konstrukcja umożliwia sprawną wymianę wałka dozującego, co pozwala na wysiew szerokiego zakresu materiału.

Jeden zbiornik, wiele zastosowań

Zbiornik czołowy Ikar może służyć jako siewnik pneumatyczny typu Aquila. Łącząc zbiornik ze specjalnie przygotowanym agregatem wyposażonym w redlice i głowicę rozdzielającą, otrzymamy zestaw uprawowo-siewny o dużej wydajności, który dodatkowo ma mniejsze zapotrzebowanie na moc ciągnika, niż to ma miejsce w sytuacji stosowania siewnika Aquila z tylnym zbiornikiem na nasiona.

Zbiornik czołowy Ikar ma wiele zastosowań fot. mat. prasowe
Zbiornik czołowy Ikar ma wiele zastosowań fot. mat. prasowe

Istnieje również możliwość połączenia zbiornika z maszyną uprawową. Wówczas taka konfiguracja umożliwia wysiew nawozu bezpośrednio w uprawianą glebę – wystarczy wówczas wyposażyć maszynę w głowicę rozdzielającą o odpowiedniej ilości wyjść.

W razie potrzeby Ikar może zostać skonfigurowany z kołami zagęszczającymi, które wyrównują glebę pomiędzy kołami ciągnika.