Pół dekady działalności to jednak już kawałek czasu po którym można dokonać rzetelnych podsumowań. Jak wygląda produkcja z tego czasu w liczbach?

W okresie działania Agro, to jest od 4 lutego 2009 roku, wyprodukowaliśmy i sprzedaliśmy około 4000 pojazdów W tej wartości największy udział mają przyczepy skrzyniowe, zarówno na obrotnicy jak i na tandemie, który sprzedaliśmy ponad 2800 sztuk. Na drugim miejscu są platformy do słomy - tych konstrukcji wyprodukowaliśmy ponad 600. Dalej są przyczepy skorupowe - ponad 200 szt Pozostałe produkty, takie jak wozy asenizacyjne, wózki dolly itd. stanowią już mniejszy udział

Podczas gali 5-lecia Mariusz Szataniak, członek rady nadzorczej Wielton S.A. mówił o tym, że gdyby nie kryzys w branży transportowej, dział Agro pewnie by nie powstał. Czy po 5 latach można powiedzieć że powstanie działu produkcji pojazdów dla rolnictwa było słuszną decyzją? Jaki jest udział w obrotach Wielton SA działu Agro?

Decyzja była jak najbardziej słuszna i zasadna . Dziś dywizja Agro to około 10 proc. produkcji ilościowej i około 10 proc. przychodu firmy. Dodatkowo w okresie największego kryzysu pozwoliło nam to na utrzymanie stanu osobowego w sferze produkcji .Wpłynęło też na zmiany organizacyjne wewnątrz firmy pozwalające dziś na znacznie wydajniejszą pracę .

Czy jest jakiś produkt bądź model przyczepy który był w ciągu 5 lat niekwestionowanym hitem sprzedaży lub stał się synonimem Wieltonu?

Są dwa takie typy produktów. W pierwszej fazie były to przyczepy 8- i 10-tonowe których tylko w samym 2010 r. sprzedaliśmy ponad 550 szt. Obecnie naszym hitem są platformy do słomy 3 osiowe. Produkty te zarówno w kraju jak i za granicą osiągnęły bardzo wysoką ocenę klientów i ciągle cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Dzisiaj sprzedaż przyczep na polskim rynku spada. W jaki sposób Wielton chce przeciwdziałać spadkom, zachęcić do zakupu swoich produktów?

Ostatnie lata to przede wszystkim praca nad poprawą jakości i jej powtarzalnością. Na dziś to jest klucz do pozyskania klienta. Rolnicy to bardzo wymagający klienci, a my jako producent chcemy w pełni te wymagania zaspokoić Ponadto jesteśmy firmą która ma stabilną i bardzo kompetentną grupę dealerów, co przekłada się na najwyższą jakość obsługi klienta. I wreszcie - opieka posprzedażna. Ciągle rozwijamy i usprawniamy nasz serwis pod kątem szybkości reakcji i jakości napraw. To te elementy będą w przyszłości decydowały o wyborze produktu przez klienta. Oczywiście nie zapominamy o ciągłym rozwoju naszego portfela produktowego. W każdym roku będziemy wypuszczać na rynek kilka nowych typów lub wersji pojazdów. W tym roku będzie to np. sześć nowych rozwiązań.

Jaki odsetek produktów Wielton Agro trafia na eksport? Jakie są tendencje?

Widzimy wyraźny i bardzo dynamiczny wzrostu udziału eksportu w ogólnej sprzedaży Wielton Agro. W pierwszych latach działania był to promil dziś ten udział mieści się miedzy 40 a 50 proc. całej sprzedaży Sprzedajemy już w 15 krajach europejskich A ta liczba z roku na rok rośnie Przed nami jeszcze wiele do zrobienia