Technologie wirtualne do niedawna wydawały się tylko miłą ciekawostką przeznaczoną co najwyżej dla wpatrzonych w ekran, komputerowych geeków w wyciągniętych bluzach z nadrukiem logo “Atari” otoczonych puszkami po energetyku. Jednak jak każdy wynalazek także wirtualną rzeczywistość zaczęliśmy doceniać, gdy wkradła się w nasze życie codzienne: do domów czy w gospodarskie obejścia.

Technologię tę wykorzystują coraz częściej na swoich stronach internetowych producenci maszyn rolniczych. Dzięki niej możemy odwiedzić salon bez ruszania się z domu i poruszać się już nie tylko po kolejnych zakładkach stron www, lecz także wirtualnie. Jesteśmy w stanie obejrzeć maszynę rolniczą z każdej strony i zapoznać się z jej parametrami. Możemy zajrzeć do jej środka, obserwując animację pracy jej mechanizmów.

Możemy także zajrzeć do środka kabiny i, co prawda wirtualnie, zasiąść w fotelu operatora. Takie wirtualne stoisko znajdziemy na stronach John Deere czy Pottinger.

Wirtualne stoisko targowe Pottinger fot. Pottinger
Wirtualne stoisko targowe Pottinger fot. Pottinger

Wirtualność wolna od wirusów

Taka wizyta w wirtualnym salonie w dobie pandemii jest bezpieczna, a same maszyny można oglądać w wolnych chwilach przez całą dobę. Ta wirtualna technologia to niewątpliwie dobry krok w dziedzinie prezentacji i pierwszego (bezpiecznego) kontaktu między producentem a klientem.

Wirtualne salony już na dobre wkroczyły do naszych domów i stają się coraz częściej elementem prezentacji maszyn rolniczych. Trzeba przyznać, że oszczędzają czas i gdy brakuje targów branżowych, pozwalają na pierwszy kontakt rolnik - maszyna.

Salon sprzedaży John Deere dostępny na ekranie fot. John Deere
Salon sprzedaży John Deere dostępny na ekranie fot. John Deere

Wirtualny spacer można odbyć również po „Active Center” grupy Amazone w Hasbergen-Gaste niedaleko Osnabrück. Zwiedzający mogą w dowolnym momencie i po dowolnej trasie wędrować po hali wystawienniczej oraz wyjść na zewnątrz. W wirtualnej hali na przeróżne sposoby (często bardzo ciekawie) wystawiono szeroką gamę najnowocześniejszych maszyn Amazone do precyzyjnych oraz inteligentnych technologii uprawy roślin.

Wirtualny salon maszyn rolniczych oferuje również Amazone, fot.Amazone
Wirtualny salon maszyn rolniczych oferuje również Amazone, fot.Amazone

Coraz częściej odbywają się również wirtualne wystawy. W najbliższych dniach tego rodzaju wydarzenie będzie miało miejsce w Grupie CNH (Case IH, New Holland, Steeyr).

Wirtualne salony i wydarzenia to już nie tylko ciekawostki, ale po prostu narzędzia prezentacji w tych trudnych czasach. Czy jednak wirtualne poznanie nie zastąpi prawdziwego wrażenia, jakiego doznajemy, zasiadając w fotelu ciągnika i kładąc dłonie na kierownicy? Raczej nie, bo tego  - przynajmniej póki co - nie da się opisać cyfrowo.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Tęsknicie do wystaw i pokazów maszyn "w realu"?