PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Własna pasza - na początek rozdrabniacz

Własna pasza - na początek rozdrabniacz

Autor:

Dodano:

Tagi:

Mimo możliwości zakupu różnorodnych pasz gotowych, w większości gospodarstw pasza treściwa wciąż przygotowywana jest we własnym zakresie. Przyjrzeliśmy się, jakie urządzenia obecnie możemy wykorzystać do tego celu.Przyglądając się ofercie rynkowej rozdrabniaczy do ziarna, można zauważyć, że więcej jest urządzeń bijakowych. Wpływ ma na to zapewne zainteresowanie rolników takimi urządzeniami z powodu stosunkowo niskiej ceny. Z kolei niska cena wynika z prostoty konstrukcji takich rozdrabniaczy.

Kluczowa rola sit

Urządzenia te są napędzane silnikami elektrycznymi. Do wału silnika przymocowany jest wirnik z bijakami, który rozbija ziarno. Intensywność rozdrabniania jest zależna od kolejnego elementu, czyli sit, a konkretnie wielkości otworów, jakie one posiadają. Sita są zamocowane na zewnętrz obwodu ruchu bijaków, dzięki czemu rozdrobnione ziarno wyrzucane jest siłą odśrodkową w ich kierunku.

Zasada działania tych elementów jest prosta. Jeśli fragmenty ziarniaków nie są dostatecznie rozdrobnione, to nie mogą przedostać się przez sita.

Wtedy bijaki nadal na nie oddziałują aż do momentu rozdrobnienia ziaren w takim stopniu, że zostaną wyrzucone przez oczka sit.

Za sitami znajduje się już tylko osłona zewnętrzna, która chroni otoczenie przed wyrzucanym z bijaków ześrutowanym ziarnem, i kieruje je do otworu wylotowego. Wylot ten w zależności od rozwiązania może się kończyć workownicą lub może przechodzić w podajnik transportujący śrutę do mieszalnika.

Sipma stawia na zgniatacze

Rozdrabniacze ziarna oferuje wiele firm, w większości jednak nie są to duzi producenci. Do nielicznych, dużych producentów maszyn posiadających w swojej ofercie urządzenia do przygotowywania pasz, należy Sipma. Jednak w jej ofercie nie znajdziemy rozdrabniaczy bijakowych, bo firma postawiła na zgniatacze ziarna.

Zdaniem przedstawicieli firmy, ta technologia pozwala na uzyskanie znaczenie lepszej jakości paszy - przyswajalność gniecionego ziarna wynosi aż 95 proc., podczas gdy ziarna śrutowanego - 70 proc. Gniotowniki charakteryzują się również znacznie niższym zużyciem energii elektrycznej. Do ich zalet należy także mniejsze nagrzewanie się ziarna podczas jego przetwarzania - a to z kolei zapobiega stratom białka.

Sipma oferuje dwie serie zgniataczy ziarna różniących się rodzajem napędu.

Seria Atlas to sześć modeli wyposażonych w napęd pasowy. Najmniejszy wyposażony jest w silnik o mocy 2,2 kW, największy napędzany jest silnikiem o ponad trzy razy większej mocy.

W zależności od modelu, urządzenia wyposażone są w 2 lub 3 walce. Wersje wyposażone w 3 walce mają możliwość zgniatania za jednym razem także dużych ziaren lub nasion takich jak kukurydza czy groch. Żeliwne bądź stalowe walce posiadają nacięcia, które mają pomagać w sprawnym przepływie ziarna. Najmniejszy model wyposażony jest w walce o szerokości 71mm, największy - 300 mm. Średnica walca o szerokości 71 mm jest równa 240 mm. Wszystkie pozostałe mają 290 mm średnicy. Urządzenia umożliwają precyzyjną regulację szczeliny między walcami i zachowanie współosiowości walców. W najmniejszym modelu szczelina może wynosić od 0,1 do 0,4 mm, w pozostałych maksymalny otwór jest o 0,1 mm większy. Szczelina wstępnego zgniotu w modelach wyposażonych w trzy walce ma 3-4 mm.

Największy ZP 7530 Atlas waży 486 kg, najmniejszy jest ponad 3 razy lżejszy i waży 149 kg.

Seria Tytan to z kolei trzy urządzenia napędzane za pośrednictwem kół zębatych.

Napędzane są silnikami o mocy 4 oraz 7,5 kW. Tę ostatnią wartość mają dwa modele, z których jeden został wyposażony w trzy a drugi, podobnie jak najmniejszy model w dwa walce.

Wszystkie modele tej serii mają walce o średnicy 240 mm. Ich szerokość w najmniejszym modelu to 150 mm, w dwóch pozostałych modelach są one dwa razy szersze. Szczelina robocza podobnie jak w Atlasie może mieć od 0,1 do 0,4 mm. W przypadku największego modelu występuje jeszcze trzeci walec, który tworzy szczelinę wstępną szerokości 4 mm. Masa Tytanów kształtuje się w granicy od 196 do 350 kg.

Wszystkie modele obu serii zabezpieczone są przed uszkodzeniem przez metalowe przedmioty za pomocą specjalnych magnesów.

Dwa walce do wszystkiego

Na produkcję zgniataczy ziarna zdecydował się także Masz-Rol. W jego ofercie znalazły się dwa modele zgniataczy L-270 i L-500. Oba posiadają po dwa walce o średnicy 250 i 290 mm i szerokości odpowiednio 300 i 500 mm. Szczelina robocza wynosi od 0,2 do 1 mm.

Mniejszy gniotownik napędzany jest silnikiem o mocy 7,5 kW, moc większego to 11 kW. Według producenta, parametry te pozwalają na osiągnięcie wydajności do 2 t/h dla modelu L-270 i do 5 t/h dla modelu L-500. Producent zaznacza, że mimo wyposażenia ich jedynie w dwa walce, można nimi z powodzeniem gnieść także duże nasiona, na przykład grochu.

Łatwy do przemieszczania

POM Augustów oferuje jeden model rozdrabniacza do ziarna - bijakowy H 115 wyposażony w silnik o mocy 7,5 kW. Konstrukcja rozdrabniacza jest oparta na ramie wyposażonej w kółka, dzięki czemu urządzenie zyskuje na mobilności - łatwo zmienić miejsce jego pracy. W skład maszyny wchodzi komora rozdrabniająca z koszem zasypowym i oczywiście silnik.

Regulacja przepływu ziarna do komory bijakowej odbywa się za pomocą zasuwy. Według producenta, w ciągu godziny rozdrabniacz jest w stanie ześrutować do 1200 kg zboża.

Niepotrzebny kosz zasypowy

Proste rozdrabniacze bijakowe produkuje ZUPTOR. W jego ofercie znalazło się sześć modeli takich urządzeń, które ze względu na różnice w parametrach podzieliliśmy na dwie serie. Żadne z nich nie posiada kosza zasypowego, a zamiast tego wszystkie działają jako urządzenia ssąco-tłoczące. Dzięki temu mogą same pobierać ziarno i po jego rozdrobnieniu wydmuchiwać je do dowolnego pojemnika. Odległość ssania i tłoczenia jest zależna od mocy danego urządzenia. Najmniejszy model ZUPTOR-a to 750 R z silnikiem o mocy 7,5 kW, największy model mniejszej serii to 1600 R, który napędzany jest przez jednostkę 15-kilowatową. Urządzenia są w stanie ześrutować odpowiednio od 900 do 1600 kg/h. Zuptor 750 R potrafi zasysać zboże z odległości 10 m, pozostałe dwa modele mają o 5 m dłuższy zasięg pobierania surowca. W przypadku tłoczenia odległość jest taka sama dla wszystkich urządzeń i wynosi 7 m.

Druga seria, w skład której wchodzą większe urządzenia, składa się z trzech modeli z silnikami o mocy 18,5; 22 i 30 kW. Wszystkie potrafią zasysać zboże z odległości 20 m i tłoczyć uzyskaną śrutę maksymalnie na 7 m. Ich wydajność to odpowiednio 1800, 2200 i 3000 kg.

Zasypowe lub ssąco-tłoczące

Magrotex posiada w ofercie dwie serie rozdrabniaczy ziarna. Pierwsza to tradycyjne rozdrabniacze z koszem zasypowym i workownicami. Składają się na nią dwa modele - H113/5 Największy wybór jest wśród bijakowych rozdrabniaczy ssąco-tłoczących (tu: Magrotex i BIN) <i H113/7. Są one napędzane silnikami o mocy 11 oraz 7,5 kW i umożliwiającymi osiągnięcie wydajności rzędu 1200 oraz 900 kg/h. Rozdrabniacze są wyposażone w magnes wychwytujący zanieczyszczenia metalowe oraz w chwytacz kamieni.

Druga seria urządzeń Magrotex to trzy rozdrabniacze bijakowe ssąco-tłoczące oznaczone symbolem H964. Posiadają one silniki o mocy 11, 15 oraz 18,5 kW i umożliwają osiągnięcie wydajności od 1200 do 2000 kg/h. Dwa największe urządzenia potrafią pobierać zboże z odległości nawet 20 m, najmniejszy model tej serii zasysa surowiec z odległości o 5 m mniejszej.

Trwałe dzięki wolframowym tarczom

Skiold oferuje trzy modele śrutowników bijakowych o mocy od 5,5 do 37 kW i wydajności od 500 do 2500 kg/h. Znacznie ciekawszym rozwiązaniem oferowanym przez tę firmę są jednak rozdrabniacze tarczowe. Rozdrabnianie ziarna przebiega w nich dwuetapowo. Najpierw surowiec jest wstępnie rozdrabniany przez tzw. tarcze dystrybucyjne. Później dostaje się pomiędzy dwie tarcze śrutujące składające się z segmentów wykonanych z wolframu. Jest to metal o bardzo wysokiej wytrzymałości na ścieranie. Według producenta, żywotność tarcz przy pracy z oczyszczonym ziarnem wynosi od 5 tys. do 20 tys. ton ześrutowanego surowca w zależności od konkretnego modelu rozdrabniacza.

Do zalet tego sposobu rozdrabniania ziarna należy też minimalizacja pylenia i dobra jakość śruty, której intensywność rozdrobnienia można regulować w trakcie pracy urządzenia. Regulacja polega na zmianie odległości między tarczami i w zależności od wyposażenia danego urządzenia, wykonuje się ją ręcznie - za pomocą dźwigni na pokrywie śrutownika albo zdalnie - przez system sterowania zmieniający nastawy za pomocą siłownika.

Dostępne są trzy modele tarczowych rozdrabniaczy Skiold. Najmniejsze SK2500 napędzane są przez silniki o mocy 5,5 lub 7,5 kW. SK5000 może być wyposażony w silnik 15- lub 22-kilowatowy, a największy Prof 10 T jest napędzany przez silnik o mocy aż 55 kW. Wydajność tych urządzeń wynosi od 0,5 do 12 t/h. Producent podkreśla niskie zużycie energii w przeliczeniu na ilość ześrutowanego surowca - według niego jest to około 5 kWh/t.

Bijaki w pionowej osi

Testmer produkuje urządzenia przeznaczone przede wszystkim dla przemysłu paszowego, jednak mniejsze wersje oferowanych przez niego rozdrabniaczy mogą zainteresować również rolników. Producent oferuje m.in. pionowy rozdrabniacz bijakowy z silnikami o mocy od 11 do aż 75 kW i wydajności od 1 do 12 t.

Jak wskazuje nazwa, w przypadku tego rodzaju rozdrabniaczy, bijaki pracują w osi pionowej. Intensywność rozdrabniania można regulować za pomocą zmiennych obrotów silnika i opuszczanych sit. Całe urządzenie oparte jest na ramie, od której zostało oddzielone za pomocą wibroizolatorów, dzięki czemu rama może stabilnie stać na podłożu.

Kojarzony z silosami zbożowymi BIN produkuje jeden model rozdrabniacza do ziarna. Jest to ssąco-tłoczący rozdrabniacz bijakowy wyposażony w 11-kilowatowy silnik. Wydajność urządzenia to około 1000 kg/h.

Ssąco-tłoczące rozdrabniacze bijakowe produkuje również Dozamech. Śrutowniki występują w sześciu wersjach silnikowych o mocy od 7,5 do 30 kW.

W skład ich standardowego wyposażenia wchodzi rura ssawna o długości 10 m i 3-metrowa rura tłocząca. W zależności od modelu ich wydajność waha się od 0,8 do 4,5 t.

Podobnego typu rozdrabniacze jak dwaj powyżsi producenci oferuje również przedsiębiorstwo Osuch, które produkuje cztery modele bijakowych rozdrabniaczy ssąco-tłoczących z silnikami od 7,5 do 18,5 kW i wydajności od 700 do 1800 kg/h.

Zakład Ślusarski U.P.H. Bolesław Groszkowski wytwarza trzy modele tego typu rozdrabniaczy - model standardowy, powiększony i trójkomorowy o zwiększonej sile ssania. Ten ostatni pozwala pobierać ziarno z odległości nawet 30 m. Każdy z powyższych modeli może być wyposażony w jeden z pięciu dostępnych silników od mocy w przedziale 7,5 - 22 kW. Zakład produkuje również jeden model gniotownika do ziarna wyposażony w walce o szerokości 350 mm i średnicy 215 mm. Standardowo gniotownik posiada 7,5-kilowatowy silnik, który na życzenie może być zastąpiony jednostką o mocy 11 kW.

Podsumowanie

Rozdrabniacze do ziarna to domena mniejszych, bardziej wyspecjalizowanych producentów. Niemniej oferta tego typu urządzeń jest dość bogata. Tak jak przy zakupie każdej innej maszyny za większe pieniądze możemy otrzymać bardziej wydajny i lepiej wyposażony sprzęt. Pamiętajmy jednak, że najczęściej wystarczy prosty model o przeciętnej wydajności.

Oprócz najliczniej reprezentowanych rozdrabniaczy bijakowych warto zwrócić uwagę na gniotowniki ziarna, które zużywają mniej energii elektrycznej i nie rozpylają paszy.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Waldek121215 2019-01-07 16:38:57
  Są też gniotowniki ssąco-tłoczące, to najlepsze rozwiązanie dla hodowców bydła, choć dość kosztowne ale podobno bardzo wygodne sam się zastanawiam nad takim, słyszeliście jakieś opinie?
 • barbatus sp z.o.o 2013-03-20 15:05:58
  Młyny bijakowe to już historia , czas na nowe technologie . Sprawdź urządzenia Multicracker rozprowadzane przez firme barbatus. 3,5 t/h przy zużyciu 1KW na tone !
  sprawdz ! barbatus.com.pl
 • 29.5 procent 2013-01-15 15:39:56
  przez dwa lata podwójnie poszkodowanym był rolnik chodujacy swinie i mający straty na polu i przez to mający zaniżone straty

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.118.225
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.