Zminimalizowanie negatywnego wpływu natury na produkcję roślinną, ustabilizowanie plonów uzyskiwanych w kolejnych latach, a w efekcie poprawa dochodowości gospodarstwa. Własna studnia głębinowa to całe mnóstwo korzyści. Co należy zweryfikować przed przystąpieniem do inwestycji?

Pogoda napędza inwestycje

Okazuje się, że czynnikiem który w ogromnym stopniu wpływa na zainteresowanie rolników studniami głębinowymi jest aktualna sytuacja pogodowa.

- Jak przyjdzie miesiąc suszy, od razu telefony się urywają, rolnicy licytują się, do kogo mamy przyjechać w pierwszej kolejności i wykopać studnię, jednak jeśli nieco później wystąpi opad deszczu, to i rolnicy tracą zainteresowanie tematem własnej studni – wyjaśnia Karol Rudolf, współwłaściciel firmy Studnie Opole z miejscowości Suchy Bór pod Opolem.

Woda z własnej studni głębinowej pozwala na częściowe uniezależnienie się od kapryśnej pogody fot. mat. prasowe
Woda z własnej studni głębinowej pozwala na częściowe uniezależnienie się od kapryśnej pogody fot. mat. prasowe

W segment studni głębinowych dla rolnictwa do celów nawadniania pól nasz rozmówca wszedł jakieś 2-3 lata temu. Wcześniej współpraca z rolnikami często obejmowała studnie wykonywane do celów gospodarskich.

Ile kosztuje wykopanie studni?

Jak twierdzi nasz ekspert, w swojej dotychczasowej karierze jego firma wykopała już wiele studni do nawadniania pól i już na starcie zaznacza on, iż nie jest to tania rzecz.

- Do takich celów wykorzystujemy rury o dwóch średnicach: 220 mm i 315 mm. Wszystkie mniejsze średnice nadają się do gospodarstwa, jednak już nie do nawadniania upraw, bo nie zmieścimy tam pompy o właściwych parametrach względem wydajności – zaznacza Rudolf.

Na potrzeby studnio do nawadniania upraw rolniczych stosuje się rury o średnicach: 220 mm i 315 mm fot. Tomasz Kuchta
Na potrzeby studnio do nawadniania upraw rolniczych stosuje się rury o średnicach: 220 mm i 315 mm fot. Tomasz Kuchta

Jeśli chodzi o cenę wykopania studni, to panuje tu prosta zależność: im większa średnica rury, tym jest drożej, ale i więcej wody możemy wówczas pobrać. W przypadku studni z rurą o średnicy 220 mm za wykopanie 1 metra zapłacimy 800 zł netto, w przypadku rury 315 mm będzie to 1300 zł netto.

Przy użyciu takich rur będziemy mogli pobrać od 30 do 60 m3 wody na godzinę, co pozwoli na odpowiednie zaopatrzenie w wodę zarówno tych mniejszych, jak i większych deszczowni.

W kolejnej części artykułu odpowiemy na pytania: jak zweryfikować, na jakiej głębokości będzie woda oraz z jakimi pozostałymi kosztami należy się liczyć przy budowie studni, a także przy korzystaniu z niej. Dowiecie się również, dlaczego warto postawić na doświadczonego studniarza. O tym wszystkim przeczytacie na naszym portalu już za kilka dni.