Ze względu na ciągłe ograniczanie stosowania środków ochrony roślin, gospodarstwa decydują się na wprowadzenie lub powrót do mechanicznej pielęgnacji upraw, która może być alternatywą dla chemicznego zwalczania chwastów. Za tą metodą przemawia również spulchnienie i napowietrzenie gleby.

Włoski producent maszyn rolniczych

Firma Cavalleretti Group tworzy produkcję metalową od 28 lat. Zajmowała miejsce w przemyśle ciężkim i motoryzacyjnym, by ostatecznie skoncentrować się na maszynach rolniczych, wprowadzając do nich autorskie, opatentowane rozwiązania.

Pielnik optyczny

Pielenie maszyną odbywa się automatycznie, z prowadzeniem po śladzie. Umożliwia to zamontowana na pielniku kamera z funkcjami 2D i 3D. Odróżnienie koloru roślin od ziemi oraz wysokości plonu od chwastu pozwala dokonać korekty narzędzia w czasie pracy. Na panelu sterowania widoczny jest podgląd na rośliny.

Kamera jest wyposażona w dwa obiektywy 2D i 3D. fot. AdK
Kamera jest wyposażona w dwa obiektywy 2D i 3D. fot. AdK

Pielenie w międzyrzędziach

Konstrukcja elementu odchwaszczającego jest zaprojektowana tak, by zmniejszyć luz mechaniczny, jednocześnie zachowując sztywność elementu roboczego. Każdy element można skonfigurować do potrzeb uprawy w zależności od ilości rzędów i odległości między nimi.

Pielenie między roślinami

Opatentowane przez producenta koła pielące do pracy między roślinami, są montowane wahliwie, tak, aby miały możliwość dopasowania się do podłoża.

Działając bezpośrednio w rzędzie, rozbijają zaskorupienie, napowietrzają glebę, wyrywają korzenie i eliminują kiełkowanie chwastów, nie uszkadzając plonu.

Opatentowane koło pielące do pracy między roślinami w pielniku optycznym Cavalleretti. fot. AdK
Opatentowane koło pielące do pracy między roślinami w pielniku optycznym Cavalleretti. fot. AdK

 Aby utrzymać plantację buraka wolną od chwastów, w gospodarstwie IUNG-BIP w Błoniach, zdecydowano się na przetestowanie pielnika optycznego Cavalleretti jako strategię hybrydową – po części połączeniu z chemicznym odchwaszczaniem.