Bele sianokiszonki, słomy, beczki - to tylko przykład produktów które można przewozić za pomocą chwytaka. Uchwyty do beczek to narzędzia pozwalające na przewóz pionowy od jednej do dwóch sztuk. Egzemplarze posiadające automatyczne zwolnienie pozwalają na szybszą pracę - operator nie musi schodzić z wózka by postawić beczkę. Chwytaki dostępne są również w wersji obrotowej (np. firma Still).

Paletyzery to narzędzia, które mogą pozwolić na jednoczesny transport od jednej nawet do ośmiu palet. Osprzęt ten sprawdzi się w sytuacji dużego i szybkiego załadunku bądź rozładunku. Wiele z nich jest wyposażonych w przesuw boczny, przez co ograniczone jest zużycie i obciążenie wózka widłowego. W niektórych modelach można także zmniejszyć odległość między paletami do zera, przez co przewóz ładunku jest bezpieczniejszy i bardziej wydajny. Urządzeniem, które również ułatwi transport są obrotnice. Narzędzia te, są napędzane przez układ ślimakowy. Obrotnice zbudowane na bazie solidnego, stalowego odlewu umożliwiają łatwe wysypanie materiału, na przykład owoców ze skrzyniopalet.

Przydatnym wyposażeniem może być również szufla hydrauliczna (łyżka) - do transportu węgla i piasku. Montowana na widłach bądź na karetce, sterowana jest zazwyczaj jednym bądź dwoma cylindrami hydraulicznymi. Podobnym rozwiązaniem są szufle mechaniczne, które otwiera się za pomocą cięgna i zamyka przez opuszczenie wideł. Do prostego rozładunku przewożonego materiału służy pojemnik przechylny, dostępny także w wersji zamykanej, jak i kontener z uchylnym dnem. Aby widlak mógł być wykorzystywany również do odśnieżania, warto zainwestować w odpowiedni pług.