Przyczepy z Pronaru

Duży wybór przyczep specjalistycznych, w tym także do transportu bel, ma Pronar z Narwi. Firma oferuje serię pięciu przyczep o ładowności od 7,3 do niemal 14 ton. Ich zawieszenie jest oparte na resorach parabolicznych. Do wyboru są przyczepy dwuosiowe T022 i T025 o ładowności kolejno 7,3 i 9 ton. Na T024 zbudowaną na podwoziu typu „tandem” można załadować bele o łącznej masie
8,9 tony. Pozostałe dwa modele – T023 i T026 – to potężne platformy oparte na trzyosiowym układzie jezdnym (dwie osie z tyłu i oś skrętna z przodu). Konstrukcja pierwszej z przyczep została przystosowana do przewozu 7,3 ton. T026 to największy z modeli mogący zabrać ładunek o masie 14 ton.

Atutem przyczep jest nisko umieszczona platforma, co ułatwia załadunek i wpływa na dobre rozmieszczenie środka ciężkości. Wysokość od podłoża waha się w granicach 1,1–1,2 m. Tak niskie zawieszenie uzyskano dzięki kołom o niewielkiej średnicy, ale o szerokim ogumieniu, ważnym zwłaszcza na podmokłych lub torfowych łąkach. Platformy przyczep mają długość od 6,5 do niemal 10 m. W niewielkim zakresie długość powierzchni załadunkowej można regulować przez ustawienie ścianek, które mają wysokość 1,7 m, a do transportu lub garażowania można je złożyć. Szerokość przyczepy (2,45 m) pozwala na ułożenie bel w dwóch rzędach.

Wszystkie przyczepy wyposażone są w pneumatyczną, jednoprzewodową instalację hamulcową (dwuprzewodowa lub hydrauliczna na życzenie) i oświetleniową. Przystosowano je do transportu z prędkością 40 km/h.

Asortyment Warfamy

W ofercie Pol-Motu Warfamy znajdują się dwa rodzaje urządzeń przeznaczonych do zwózki bel. Jedno z nich to przyczepa T665 o ładowności 7 ton. Ma prostą konstrukcję opartą na dwuosiowym podwoziu, gdzie tylna oś jest resorowana. Przyczepą można transportować 22 bele o standardowych wymiarach 1,2x1,2 m. Na platformie układane są w dwóch rzędach i dwóch warstwach. Jeżeli transport nie odbywa się po drogach publicznych, można wówczas załadować aż 33 bele. Aby zwiększyć pojemność, wystarczy rozłożyć boczne przystawki, dzięki czemu mieszczą się trzy rzędy bel.

Przyczepa jest zwartą i stosunkowo lekką konstrukcją. Jej masa własna wynosi zaledwie 1890 kg. Załadunek ułatwia nisko umieszczona platforma. Jej powierzchnię od podłoża dzieli zaledwie 1,06 m.

Inną propozycją Pol-Motu jest zbieracz bel T-127. To specjalistyczna przyczepa do przewozu maksymalnie ośmiu bel wyposażona we własny ładowacz, dzięki czemu nie ma potrzeby odczepiania przyczepy lub używania do załadunku drugiego ciągnika. Układanie balotów na platformie przebiega w następujący sposób. Kierowca zestawu ciągnik-zbieracz podjeżdża do beli i opuszcza ładowacz, aby ładunek znalazł się między ramionami ładowacza. Następnie mechanizm unosi balot i wtacza go na przyczepę. Bele układane są w dwóch rzędach i przesuwane na tył przyczepy hydraulicznym ramieniem aż do pełna. Po przetransportowaniu na docelowe miejsce baloty można w prosty sposób ustawić w pionową stertę. Służy do tego podnoszona do tyłu platforma, która otwiera się pod kątem 91 stopni.

Napęd mechanizmów T-127 (ładowacza, belki dopychającej, unoszenia platformy) jest hydrauliczny i pochodzi z układu ciągnika. Pracą steruje się z kabiny za pomocą trzysekcyjnego rozdzielacza. Na przyczepę można załadować 4,8 tony, a transportowane bele mogą mieć długość nie większą niż 1,25 m i średnicę 1,75 m. Maksymalna masa balotu wynosi 450 kg.

Wózek z Sipmy

Również lubelska Sipma może pochwalić się specjalistycznym urządzeniem do transportu bel. Firma oferuje wózek do bel Dromader T-150/1. Podobnie jak T-127 z Pol-Motu przyczepa mieści osiem bel. Dromader może jednak zabrać cięższe bele, ważące nawet po 800 kg. Łącznie można załadować 6,5 tony.

Przyczepa została wyposażona w podwozie z dwiema zależnymi osiami typu „tandem”. Powierzchnia platformy jest całościowo pokryta blachą. Boki zabezpieczają niewielkie uchylne burty, a z tyłu na ramie umieszczono poprzeczną belkę, do której baloty są dosuwane. Dzięki temu, że stopień otwarcia burt jest regulowany, można przewozić bele o różnych średnicach.

Do wkładania balotów na platformę służy boczny chwytak z regulowaną szerokością. Załadunek ciężkich bel jest możliwy dzięki automatycznie otwieranej łapie podporowej. Układane są one w dwa rzędy i popychane do tyłu specjalnym ramieniem. Rozładunek przeprowadza się na kilka sposobów. Platformę można przechylić do tyłu ( w tym również pod kątem 90 stopni i ustawić pionową stertę), na prawo lub na lewo. Funkcjami wozu steruje się rozdzielaczem umieszczanym w kabinie ciągnika.

Do transportu bel na małe odległości, na przykład na terenie gospodarstwa, może posłużyć nośnik Solo T-367. Urządzenie jest proste, składa się z dwóch dolnych belek i hydraulicznej łapy spychającej. Zaczepia się je na tylnym TUZ ciągnika i służy do przenoszenia pojedynczych bel o masie do 800 kg. Solo T-367 można z powodzeniem używać do balotów owiniętych folią, gdyż elementy robocze są zaokrąglone i gładkie.

Orientacyjne ceny (brutto)

Pronar

T022                                                            30 866 zł

T023                                                            40 748 zł

T025                                                            37 027 zł

T026                                                            49 166 zł

Warfama

Przyczepa T665                                       30 500 zł

Zbieracz bel T-127                                  38 900 zł

Sipma

Dromader T-150/1                                  41 236 zł

Solo T-367                                                    3050 zł

Źródło: Farmer 14/2008