Miejsce spotkania z rolnikami nie było przypadkowe. Współorganizatorem pokazów był Czesław Lang, który zaprosił gości do swojego gospodarstwa o nazwie Eko Folwark w Barnowie w woj. pomorskim. Od czasu, gdy wybitny kolarz w 2006 roku zakupił to gospodarstw prowadzona jest w nim produkcja ekologiczna.

Na blisko 700 ha uprawiane jest ekologiczne żyto, owies, orkisz i łubiny. Gogospodarstwo produkuje też własne ekologiczne warzywa i owoce, a liczne użytki zielone zapewniają paszę dla owiec i utrzymywanych w stadninie koni.

Trudno więc wyobrazić sobie lepszego gospodarza dla wydarzenia, którego celem jest promocja maszyn i technologii ułatwiających prowadzenie gospodarstw ekologicznych. Współorganizatorami wydarzenia były też firmy Unia oraz centrum rolnicze Agro Kaszub.

Zaproszeni goście mieli okazją zobaczyć kilkadziesiąt maszyn - niektóre z nich również podczas pokazów polowych. Jednak szczególnie cenna była możliwość wymiany doświadczeń na temat ekologicznej produkcji, m.in. ze specjalistami z Eko Folwarku. Oczywiście, gospodarz Czesław Lang również był obecny podczas wydarzenia, chętnie dzielił się swoim doświadczeniem, a pod koniec wydarzenia wszyscy chętni otrzymali jego książkę z indywidualną dedykacją.

Nowości firmy Unia

Podczas wydarzenia pokazano kilka nowych maszyn firmy Unia, ale też takich producentów jak Amazone czy Akpil. Producent z Grudziądza po raz pierwszy publicznie zaprezentował nową bronę mulczową Unia Buzzard, która już niebawem będzie dostępna w dwóch szerokościach roboczych 7,5 m i 9 m (w przyszłości planowane są jeszcze większe i mniejsze warianty). Brona ingeruje w warstwę uprawna na głębokość do 3 cm i może mieć bardzo szerokie zastosowanie – nie tylko do wzbudzania wschodów i zwalczania samosiewów na ściernisku.

Wśród zaprezentowanych maszyn znalazł się też duży, zaczepiany rozsiewacz do wapna i nawozów mineralnych Unia RCW 85 H, który teraz może być również wyposażany w zaawansowaną technikę precyzyjną od firmy Trimble, która zapewnia możliwość zmiennego dawkowania i wyłączanie siewu nawozów na podstawie mapy pokrycia.

Precyzja od firmy Trimble

Firma Trimble również jest autorem elektroniki sterującej umożliwiającej liczenie wysiewanych nasion i kontrolowanie w ten sposób prawidłowej obsady na metr kwadratowy. Takie rozwiązanie jest już dostępne w siewniku Unia Fenix, który również można było zobaczyć podczas pracy.

Nowe w ofercie firmy Unia są również siewniki do poplonów serii FP. Dotychczas producent korzystał wyłącznie z tego typu siewników z firmy APV. Teraz rozpoczęto produkcję własnych dwóch modeli FP250 i FP550. Większy o pojemności 550 litrów można było zobaczyć podczas pracy 6 metrowej brony talerzowej Ares HP, na której go zamontowano.

Zainteresowanie jakim cieszyło się spotkanie pokazuje, że rolnicy poszukują niestandardowych kierunków produkcji, które mogą pomóc w utrzymaniu opłacalności w gospodarstwie. Produkcja ekologiczna jest z pewnością jedną z takich dróg, choć wymaga też ciągłej nauki, zdobywania doświadczeń i stosowania nowych rozwiązań technicznych.