Choć ogólna konstrukcja i zasada działania pras nie ulegnie zmianie, w maszynach zastosowano kilka rozwiązań, dzięki którym wydajność ma wzrosnąć nawet o 20 proc. (m.in. dzięki wyższej prędkości obrotowej tłoka – do 48 obr./min.). Dodatkowo zwiększono o 5 proc. gęstość formowanego balotu.

W maszynach można znaleźć takie rozwiazania jak całkowicie nowy mechanizm podbierający MaxiSweep oraz zoptymalizowany system monitorujący przepływ plonu w komorze kompresji wstępnej. Systemy te zostały jednocześnie połączone z renomowanymi rozwiązaniami, m.in. Crop ID oraz technologię podwójnego węzła, co zapewnia świetne rezultaty w formowaniu bel podczas zbiorów siana, pasz czy słomy na dużą skalę.

Seria obejmująca cztery modele umożliwia produkcję bel o wymiarach od 80 x 70 cm do 120 x 90 cm. Konstrukcja pras zapewnia elastyczność przy zmianie rodzaju zbioru oraz bardzo dobre osiągi zarówno w przypadku plonów tradycyjnych, jak i nietypowych, takich jak trzcina cukrowa czy kukurydza pastewna, co idealnie sprawdza się w rozwijającym się sektorze biomasy.

- Dzisiejsza gama dużych pras do formowania bel stanowi kulminację ponad 25-letniej działalności w zakresie doskonalenia i rozwoju pras i stanowi najważniejszy obszar naszej szerokiej oferty w tej dziedzinie – mówi Bob Hatz, kierownik ds. produktów odpowiedzialny za produkcję maszyn do zbiorów siana, pasz i słomy. - Prasa produkowana jest w naszym Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych w Zedelgem w Belgii i została zaprojektowana w taki sposób, aby spełniała rygorystyczne wymogi dotyczące jakości, wydajności i niezawodności stawiane przez nowoczesne gospodarstwa, w których wytwarzane są kostki wielkogabarytowe. Zanim pierwsza duża prasa do belowania zjechała z linii produkcyjnej, wyprodukowano ponad 200000 bel, co odpowiada wynikowi osiąganemu w ciągu dziesięciu sezonów – dodaje.

- Pierwszą oficjalną prezentację nowych pras planujemy podczas wrześniowego Agro Show. Maszyny będą dostępne na kolejny sezon, teraz przygotowujemy się do ich sprzedaży, będziemy szkolili handlowców, serwisantów itp. – zapowiada Henryk Jakubowski z New Holland Polska. – Ogólnie rynek pras wielkogabarytowych w Polsce nie jest duży. Rocznie sprzedajemy ich około 50., co stanowi odstek wysokości 25-30 proc. Pierwsze nowe prasy zostaną zaprezentowane jeszcze tego lata w Europie Zachodniej.