Cechą charakterystyczną układu omłotowego w kombajnach serii T jest zastosowanie dodatkowego bębna separującego o średnicy aż 800 mm, którego zadaniem jest podniesienie wydajności omłotu ziarna przez zwiększenie powierzchni aktywnej separacji. Faktycznie, dzięki takiemu zabiegowi John Deere uzyskuje największą spośród wszystkich kombajnów klawiszowych płaszczyznę klepisk. Sumując duże powierzchnie opasania pod głównym bębnem młócącym (660 mm średnicy) i separującym, otrzymujemy aż 4 m² powierzchni aktywnej separacji, co stanowi najwyższy wynik wśród kombajnów klawiszowych. Ze względu na bardzo wydajny system omłotu sita zostają odciążone, dlatego ich powierzchnia na tle konkurencji nie jest już największa - 6,3 m². Jednak sumując powierzchnie separacji obydwu układów, otrzymujemy 10,3 m², więc ogólny wynik jest naprawdę imponujący. Warto przy tym dodać, że cały układ obróbki materiału - począwszy od przenośnika pochyłego, a kończąc na sitach, ma szerokość 1,67 m, na całej drodze jest więc przekazywany jednolicie: bez ściskania czy rozciągania, co wpływa m.in. na umiarkowane zapotrzebowanie na moc, a tym samym minimalizuje zużycie paliwa.

Będąc przy układzie separacji, nie można nie wspomnieć o sposobie przepływu młóconej masy, który zdecydowanie różni się od działania maszyn konkurentów. Mianowicie materiał z bębna młócącego jest odbierany przez bęben nasiębierny, który kieruje górą materiał do bębna separującego. Taki obieg - bez kątów ostrych - według producenta zapewnia łagodny przepływ słomy, nie niszcząc jej i oszczędzając energię. Na minimalizację uszkodzeń ziarna i słomy wpływa też duża średnica wału separującego. Za nim znajduje się jeszcze odrzutnik słomy, który kieruje ją na 6 wytrząsaczy i dodatkowo oddziela jeszcze pozostałości ziarna. Dzięki zwiększeniu powierzchni separacji w porównaniu z poprzednią serią T kombajny są sprzedawane najczęściej z hederami 9-metrowymi, podczas gdy wcześniej były zazwyczaj o szerokości 7,6 m i mimo zwiększenia szerokości roboczej maszyny w dalszym ciągu pracują z podobnymi prędkościami, zyskując w ten sposób znacząco na wydajności. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że aby zwiększyć wydajność John Deere przygotował kolejne modernizacje w układzie roboczym, które wprowadzi do kombajnów serii T w następnym roku. W ustawieniu podzespołów roboczych do pracy pomoże operatorowi system ACA. Zmieni on automatycznie nastawy po wskazaniu na komputerze gatunku rośliny, której zbiór ma być przeprowadzony. Z kolei system interaktywnej regulacji kombajnu (ICA) pozwala na określenie priorytetu zbioru: minimalnych strat ziarna, jego najwyższej jakości lub wydajności pracy. Producent pomyślał też o ułatwieniach w przystosowaniu kombajnu do pracy z różnymi gatunkami. Jednym z nich jest szybkie załączanie listwy domłacającej do zbioru jęczmienia. Po podniesieniu hedera dostęp do niej jest bardzo łatwy i zmiana jej pozycji nie zajmie więcej niż 3 minuty. Bardzo szybko można też zamontować kosy boczne do rzepaku.

Jeśli chodzi o wybór hederów - jest on naprawdę spory. Przystawki dostępne są w wariantach o szerokościach od 4,9 do 12,2 m w różnych wariantach: tradycyjnym (600R) i z wysuwaną podłogą (600X), wyposażone w ślimak i taśmę (600PF), z elastyczną listwą tnącą (600D, 700 D), taśmowe z elastyczną listwą tnącą (600DF) jak również do kukurydzy (600F) czy zbioru pokosowego (615P). Taki wybór pozwala dokładnie dopasować maszynę do konkretnych gatunków roślin lub stworzyć bardzo uniwersalną maszynę.

Kombajny serii T mogą mieć zamiast przednich kół zamontowany układ gąsienicowy. Trzeba przy tym podkreślić, że na gąsienicach maszyny mogą osiągać prędkość 40 km/h. Przy zastosowaniu gąsienic maksymalna szerokość kombajnów z 5 lub 6 wytrząsaczami nie przekracza odpowiednio: 3,3 oraz 3,5 m.

Napęd na zespoły robocze i układ jezdny pochodzi z 9-litrowego silnika, oczywiście własnej produkcji. To jednostka o oznaczeniu PSS: 9-litrowa, 6-cylindrowa, z podwójną sprężarką. W modelu T670 silnik generuje moc maksymalną 455 KM.

 

Artykuł ukazał się w numerze 6/2018 miesięcznika "Farmer"