Bartłomiej Pituła, właściciel gospdarstwa w woj. świętokrzyskim zamówił kombajn Claas Trion 520 z końcem sierpnia 2021 r., a więc tuż po oficjalne premierze tej serii. Mimo iż Trion to zupełnie nowa seria kombajnów w "stajni" Claasa, to decyzja nie była trudna, bo jak mówi, w gospodarstwie pracowały już dwa kombajny tej marki (ostatnim tył Tucano) i sprawdziły się w 100 proc. Zamówienie udało się zrealizować na tegoroczne żniwa, a ponadto jak mówi rolnik, cena została zagwarantowana, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.

- Dostaliśmy go teraz na żniwa. Mieliśmy zapewnioną cenę i dealer ją utrzymał. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni - mówi Bartłomiej Pituła.

Wybór padł na model Trion 520, a więc najmniejszy model z serii Trion. Maszyna dysponuje silnikiem Cumminsa o mocy maksymalnej 258 KM i ma pięciowytrząsaczowy układ czyszczący. Powierzchnia wytrząsaczy w tym przypadku to 6,25 m2. Seryjnie stosowany jest tutaj m.in. system Multifinger Separation System (MSS), który równomiernie rozluźnia warstwę słomy i tym samym zwiększa wydajność oddzielania, szczególnie w przypadku wysokiej wilgotności słomy.

Z kombajnem Bartosza Pituły został sparowany heder Vario 500, a więc z wysuwanym stołem, o szerokości 5 m. Jak mówi właściciel, maszyna bez problemu poradziłaby sobie z hederem 6 m, ale ze względu na duże rozdrobnienie działek pól wybór padł właśnie na 5 m.

Wąskie drogi i pola to też jeden z powodów wyboru stosunkowo niewielkiego i kompaktowego modelu 520. Mimo tego, kombajnowi postawione zostało niełatwe zadanie, bo w sezonie ma wymłócić rzepak, zboża i kukurydzę na łącznej powierzchni ok. 1000 ha. 

- Nawet nie oczekiwałem, że kombajn będzie tak wydajny. Wydajność pszenicy wynosi od 3 do 5 ha. Oczywiście to zależy od areału i samego zboża - mówi rolnik, który jest jednocześnie operatorem maszyny. 

Warto podkreślić, że rolnik postawił na sporo różnych opcji dodatkowego wyposażenia, które szczególnie podnoszą komfort pracy. Więcej nt. nowego nabytku, w tym o wydajności kombajnu, zużyciu paliwa i cenie, możecie usłyszeć w poniższym filmie.