PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wynajęli 6 nowych kombajnów i 3 ciągniki

Autor:

Dodano:

Tagi:

6 kombajnów Claas Tucano 440 i 3 ciągniki Claas Axion wynajęte przez jedno gospodarstwo na 3 lata – takich umów nie podpisuje się często. 9 lipca taki „pakiet” maszyn został uroczyście przekazany przez przedstawicieli firmy Claas i Agrimasz do gospodarstwa Laird Agro Group.Claas był jedną z pierwszych firm, która wprowadziła w Polsce usługi wynajmu/dzierżawy takich maszyn jak kombajny zbożowe czy ciągniki. A przedwczoraj (9 lipca 2019 r.) miało miejsce niecodzienne przypieczętowanie jednej z takich umów w m. Fiszewo k. Malborka w siedzibie firmy Agrimasz – dealera maszyn Claas, z gospodarstwem Laird Agro Group z Lisewa Malborskiego.

Gospodarstwo jest nastawione na produkcję roślinną. Na powierzchni ok. 4 tys. ha uprawiane są w nim takie rośliny jak: pszenica ozima i jara, rzepak, buraki cukrowe i ziemniaki z przeznaczeniem na czipsy i sadzeniaki. Zatrudnienie znajduje tam na stałe 20 osób, a w sezonie wytężonych prac znacząco wzrasta. W miniony weekend gospodarstwo obchodziło jubileusz 25-lecia. Założyli je dwaj bracia – Szkoci: Mark i Simon Laird. Model biznesowy gospodarstwa opiera się przede wszystkim na dzierżawie gruntów.

Dlaczego gospodarstwo o powierzchni ok. 4000 ha nie decyduje się na zakup takich maszyn, a właśnie na wynajem? Jak mówi Piotr Gawecki, dyrektor zarządzający gospodarstwem, podobny model jak przy dzierżawie gruntów założono także w przypadku dużych i drogich maszyn takich jak kombajny zbożowe czy większe ciągniki. W gospodarstwie nie ma obecnie żadnego własnego kombajnu, mimo że „pod kosę” trafia tutaj ponad 3,3 tys. ha zbóż i rzepaku. Kukurydza nie jest uprawiana, stąd też sezon pracy maszyn żniwnych jest dość krótki.

- Kombajny przydają się w gospodarstwie maksymalnie przez 3-4 tyg. w sezonie, więc zmieniliśmy strategię: nie chcemy wiązać tak dużego kapitału w tego typu maszyny. Są one też coraz bardziej dostępne. Coraz więcej firm świadczy usługi, czy też formy wynajmu, tak jak w tym przypadku Claas. Można więc wykonać pracę bez własnego sprzętu. Kiedyś to było trudne i zawsze mieliśmy przynajmniej kilka własnych maszyn – uważa Gawecki. W gospodarstwie nie ma własnego kombajnu już od ok. 5 lat.

– Przez ostatnie lata głównie korzystaliśmy z usług mniejszych i większych rolników. W przypadku posiadania kombajnów, trzeba ponosić też duże koszty związane z przeglądami i serwisem. Gdyby się połączyło pracę we własnym gospodarstwie z usługami na zewnątrz, wtedy pewnie miałoby to sens. My  skupiamy się na biznesie, którym jest rolnictwo – uzupełnia Adam Gajkiewicz, dyrektor administracyjny Gospodarstwa Braci Laird.

Jednocześnie dzierżawa maszyn daje niezależność od usługodawców. W gospodarstwie są przeszkoleni i doświadczeni kombajniści, którzy obsłużą 6 kombajnów Tucano 440.

Nie zdecydowano się na większe kombajny z serii Lexion przede wszystkim ze względów logistycznych – sporo pól jest w różnych lokalizacjach, oddalonych do ok. 20 km, a drogi często są wąskie. Na jednych polach rośliny mają w danym momencie odpowiednią wilgotność do zbioru, na innych nie. Dysponując samemu flotą kombajnów można łatwo nimi zarządzić i szybko przemieścić według potrzeb. Kolejny powód to niezbyt duże powierzchnie działek rolnych.

Kombajny zostały wyposażone w hedery typu vario o szerokościach 6,5 m. Wszystkie wynajęte maszyny – zarówno ciągniki jak i kombajny – zaopatrzone zostały w systemy Claas Telematics. Dzięki nim zarządzający gospodarstwem będą mogli je łatwiej zlokalizować i np. lepiej rozplanować pracę czy odbiór ziarna oraz śledzić parametry ziarna i pracy maszyn.

System telematyczny przyda się też do zdalnego połączenia z serwisem dealerskim w przypadku jakichkolwiek problemów technicznych, pomocy przy optymalizacji ustawień czy monitorowaniu standardowych okresów serwisowych.

 - Dziękuję za przygotowanie doskonałej oferty i liczę na współpracę w kolejnych latach - powiedział Mark Laird podczas uroczystego przekazania maszyn. - Flota kombajnów jest pokaźna, są też nowe ciągniki, które chętnie przetestujemy. Myślę, że za jakiś czas będzie dobra okazja żeby się spotkać i porównać wyniki pracy różnych ciągników, co umożliwiają systemy telemetryczne - dodał.

Ile kosztuje wydzierżawienie maszyny? Jak wyjaśnia Przemysław Onasz z Claas Financial Services, aby uzyskać odpowiedź na to pytanie trzeba uwzględnić kilka ważnych czynników, w tym przede wszystkim:

- model maszyny i jej wyposażenie,

- planowaną ilość godzin pracy,

- okres wynajmu,

- pakiety serwisowe i ubezpieczeniowe.

W przypadku opisywanego przypadku umowa obejmuje pełną obsługę serwisową na okres 3 lat. Do dzierżawcy należy więc poniesienie kosztów: spłaty rat dzierżawy, paliwa i operatorów. Grupa Laird Agro zdecydowała się na wynajem 6 kombajnów Claas Tucano 440, 1 ciągnika Axion 950 oraz 2 Axionów 800.

- Najem jest nowoczesną formą finansowania inwestycji naszych klientów. Jest on dostępny od 3 lat, rozwija się i ewoluuje. W 2017 było to 15 maszyn, w 2018 – 30. Rok 2019 dopiero będziemy zamykali, ale perspektywa jest wzrostowa. Ta forma charakteryzuje się dużą użytecznością i przejrzystością oferty. Pozwala m.in. na skuteczne planowanie wydatków i odpowiednio dopasowane harmonogramy opłat. Rata zawiera wszystkie składowe opłaty i jest jednym kosztem podatkowym – przekonuje Przemysław Onasz.

W obecnej chwili usługa wynajmu maszyn Claasa obejmuje: kombajny, ciągniki i sieczkarnie samojezdne.

- Dlaczego padło na Claasa? Oferta jest kompleksowa, uważam że to sprawdzony sprzęt z dobrą obsługą serwisową zlokalizowaną niedaleko gospodarstwa. W planach mamy wydzierżawienie kolejnych gruntów, więc tę umowę traktujemy jako wstęp do czegoś większego – mówi Piotr Gawecki.

- Najważniejszym celem dla nas jest utrzymanie długookresowych relacji z klientem. Aby to osiągnąć, cały czas podnosimy kwalifikacje naszych pracowników, co przekłada się na wysoką naszą ocenę przez klientów. Przez ostatnie 3 lata zdobywaliśmy pierwsze miejsce dealera roku w zakresie obsługi – zauważa Bartosz Niski, dyrektor handlowy w firmie Agrimasz.

Firma Agrimasz, należąca do Jarosława Koguta i Piotra Trawińskiego, działa w trzech punktach – Fiszewie (siedziba główna), Nowej Karczmie na Kaszubach i Niepruszewie k. Poznania, gdzie jesienią ma być oddana do użytku nowa siedziba. Pracę w trzech oddziałach ma 50 osób. Oprócz Claasa, w ofercie Agrimaszu można znaleźć sprzęt takich marek jak: Horsch, Gregoire-Besson, Maschio-Gaspardo, Väderstad, Metaltech czy Mandam.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (21)

 • mnemonic222 2019-07-17 14:40:13
  Witam, Oj chłopki, żal wam d...e ściska, jak widzicie Europę za miedzą a wy dalej w kołchozie na 3 hektarach. Jak PGR roz...ćie, to ziemia leżała nikt z was nie chciał nawet 1 klasy, jak niemcy, duńczycy i inni brali się do gospodarowania to wyśmiewaliści , bo przecież PGR 50 lat działał i upadł a tu tacy, nie tacy i tak dalej... Teraz obszarnicy, parobcy, obszarnik to był w komunizmie to określenie pejoratywne teraz jest demokracja, a parobkami jesteści WY bo macie mentalność parobka i całe życie nic sami nie robicie, bo po co, najlepiej wyzywać od złodziei i brać 500 + na c-360 z 80 roku. Polaki, polaki... A wynajem jest lepszy zapłacą 300 000 na cały rok zamiast kupować sprzęt za 10 mln. Pozdrawiam
  • Arnoldzik 2020-06-11 00:00:33
   Pies ogrodnika sam nie zje A obcemu nie da. Po prostu (...) boli bo nie stać na wynajem jednej maszyny A tu 6 kombajnów robią na 10 hektarach i się wymodrzaja a tak zapłaci nawet 600 000 tyś i to naprawy ani serwis go nie obchodzą tylko lać paliwo i jechać. Pozdrawiam
 • Tomasz 2019-07-17 08:29:41
  Witam Ci obszarnicy na pewno nie sprzedadzą plonów po cenie rynkowej jak dla zwykłego użytkownika. Nie doczytałem się niestety o koszcie wynajęcia tego sprzętu dumny nagłówek A zero istotnych informacji
 • Kujawsko Pomorski Rolnik którego nikt nie oszuka 2019-07-12 18:19:29
  Tu widać że państwo Polskie nie funkcjonuje Dalej jest Korupcja ziemią a Państwo jest bezradne natomiast radzi sobie z Polskim rolnikiem to chore gdzie i komu trzeba dać w łapę żeby mieć spokój z dzierżawą Polskiej ziemi Gdzie zapewnienia tego rządu PIS że tak dalej nie będzie że obcy kapitał nie będzie spekulował gdzie Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro który jak nie był ministrem krzyczał że zrobi z tym porządek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • Lewar 2019-07-12 05:12:12
  To się teraz dowiedzą jaki gów niany serwis ma Agrimasz w Fiszewie, szybko graty oddadzą }:)
  • Agrimasz 2019-07-12 09:07:30
   Dzień dobry. Czym spowodowana jest Pana opinia? Czy mógłby Pan wyjaśnić swoją opinię? Ewentualnie prosilibyśmy o bezpośredni kontakt z naszą firmą telefoniczną lub mailową w celu wyjaśnienia sytuacji. Pozdrawiamy
   • Agrimasz 2019-07-12 09:29:07
    *Telefonicznie lub mailowo, Tel. +48 887 300 002, agrimasz@agrimasz.pl
  • U 2019-07-12 11:41:42
   Nikt nie chce współpracować z kiepską firmą, dlatego przydało by się konkretniej, ale jeśli tak piszesz, bo jesteś anonimowy, to słabo
  • kevin 2019-07-14 21:11:13
   domaradz nie lepszy
 • Tak 2019-07-11 18:55:12
  Jak nie zyd to szkot,a polak we wlasnym kraju jest parobkiem.nic sie nie zmienilo przez ostatnie tysiac lat
  • Galmano 2019-07-11 22:05:46
   Szkot tylko dzierżawi , właścicielem jest United Farmers Holding Company („UFHC”) z Arabii Saudyjskiej
   • rysiek 2019-07-15 10:23:28
    W powiecie malborskim czyli tam gdzie funkcjonują bracia laird- ponad 50% gruntów należy do obcych. Jak nie niemiec , to duńczyk bank holenderski czy inny twór za kapitałem "amerykańskim" ....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.80.3.192
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.