Farmerzy zwiększają areał uprawy kukurydzy, na poczet soi, ze względu na wyższą opłacalność sprzedaży ziarna kukurydzy. – Zwiększenie powierzchni uprawy kukurydzy wymaga doposażenia farmy w większą ilość maszyn – farmer potrzebuje więcej ciągników, siewników, opryskiwaczy i kombajnów – mówi Eisenhauer.

Wpływ na to ma również powiększanie areału gospodarstw. W ciągu ostaniej dekady wiele rodzinnych farm o powierzchni 500-1000 akrów (200-400 ha) przekształciło się w duże przedsiębiorstwa o powierzchni 1500-3000 akrów (600-1200 ha). Są też takie, które mają po 25000 tys. akrów (ponad 10 tys. ha), których właścicielami jest kilkunastu farmerów. Większe gospodarstwa są mocniejsze finansowo. Na dobrą koniunkturę w handlu maszynami wpływają również dość wysokie ceny ziarna w skupach.

Formy finansowania zakupu maszyn są różne. Tradycyjni farmerzy preferują kupno sprzętu i posiadanie go na własność. Większe gospodarstwa i usługodawcy częściej wybierają formę leasingu, co zapewnia im lepszą płynność i elastyczność finansową. Decyzje o leasingu są także często podejmowane w zależności od wprowadzanych programów podatkowych. Im wyższy podatek, tym większa skłonność do leasingu gdyż istnieje wtedy możliwość większej redukcji ceny, ponieważ koszty leasingu są odliczane od podatku.

Firma P&K jest jednym z największych dystrybutorów maszyn John Deere w Stanach Zjednoczonych. Posiada ona sześć punktów dealerskich w Stanie Iowa oraz 10 placówek w Oklahomie. W całej firmie jest zatrudnionych 375 pracowników: 140 w Iowa oraz 235 w Oklahoma. Sprzedaż maszyn nowych i używanych, części zamiennych oraz usług serwisowych w 2011 r. firma zamknęła kwotą 300 mln $.