Każdego roku o tej samej porze zaczyna się „zielonkowy szał”. To czas, kiedy na pola wjeżdżają kosiarki, prasy czy przyczepy zbierające. To dobry moment na wybór nowej maszyny lub zamianę starej. Rynek maszyn zielonkowych jest bogaty i wybór najodpowiedniejszego sprzętu nie bywa prosty. Aby ułatwić rolnikom decyzję, cyklicznie organizowana jest wystawa Zielone Agro Show. W tym roku impreza odbyła się na lotnisku w Kamieniu Śląskim koło Opola.

Pokazy
Nie jest to jednak zwykła wystawa, gdyż zawsze odbywają się na niej pokazy pracy maszyn, które cieszą się dużym zainteresowaniem rolników. Tegoroczna prezentacja rozpoczęła się od przejazdów maszyn firm oferujących całe zestawy technologiczne – od kosiarek aż po prasy. Pierwsze pojawiły się maszyny firmy Krone. Najpierw kosiarka Easy Cut 280, później przetrząsacz karuzelowy KW 6,72/6, zgrabiarka Swardo 42, następnie na płytę lotniska wyjechała przyczepa Krone Titan R48GD, prasa Vario Pack 1800 MC i nowa prasoowijarka Combi Pack Multi Cut 1500 V.Pokaz firmy Krone zakończyła prezentacja sieczkarni zbierającej Krone Big X 650 w zestawieniu z przyczepą zbierającą ZX 450 GL.

Chwilę później na polu pojawiły się maszyny Claasa. Rzecz jasna początek pokazu to przejazd kosiarki. Nie była to jednak mała maszyna, ponieważ nośnik narzędzi Claas Xerion z kosiarką Disco 8550 C Plus na pewno do małych nie należą. Skoszonym materiałem zajął się przetrząsacz karuzelowy Volto 52, a później dwie zgrabiarki: Liner 430 S, i większa, dwuwirnikowa Liner 880 Profil. Dzięki prasie zwijającej Rollant 255 Roto Cut dokładnie zgrabiony materiał został przetworzony w bele. Ostatni przejazd to również prezentacja dwóch największych maszyn, czyli sieczkarni zbierającej Jaguar 870 i przyczepy Quantum 4700P.

Kosiarka dyskowa Fella

Autor: B. Kowalski

Opis: Kosiarka dyskowa firmy Fella

Kompletne szlaki technologicznych zaprezentowały jeszcze dwie firmy: Vicon i Pöttinger. Pierwsza ukazała się kosiarka Vicon CM 2400 o szerokości koszenia 2,4 m. Drugą prezentowaną maszyną z tej samej rodziny był zestaw kosiarek bębnowych Vicon CM 271F i CM 269 o łącznej szerokości koszenia 5,3 m. Pokazany zestaw przeznaczony jest do pracy w trudnych warunkach (w kosiarkach zastosowano polietylenowe osłony FlexProtect). Po kosiarkach nadszedł czas na pokaz przetrząsacza Vicon 463 i zgrabiarki Vicon Andex 433. Zgrabionym materiałem zajęła się prasa zwijająca Vicon RV 1601 o szerokości podbieracza 2,1 lub 2,3 m w zależności od modelu. Prasa ta formuje bele o średnicy od 0,8 do 1,6 m i szerokości 1,2 m.

Pöttinger słynie przede wszystkim ze swoich kosiarek, zwłaszcza maszyny z systemem alpha-motion cieszą się dużym zainteresowaniem. Tym razem było podobnie. Zestaw dwóch kosiarek dyskowych: czołowej i tylnej, zamontowanych na ciągniku Valtra, wykonał bardzo efektowny i szybki przejazd. Poza kosiarkami można było zobaczyć przetrząsacz Hit 61 N, zgrabiarkę karuzelową Top 461 A i przyczepę samozbierającą Torro 5700 DL. Pokaz maszyn Pöttingera zakończył przejazd prasy rolującej Rollprofi 3200 LSC.

Zielony jeleń
Jeśli na polu pojawiają się zielonkowe maszyny, to rzecz jasna nie może zabraknąć najbardziej „zielonych” ze wszystkich – maszyn John Deere. Ciągniki amerykańskiego producenta można było już oglądać podczas pokazów firmy Krone. W całej okazałości, wraz z prasami, pojawiły się jednak na skoszonej łące nieco później. John Deere 7430 (to nowa maszyna z serii 7030 Premium) wyjechał na pole ze stałokomorową prasą zwijającą 578. W tej prasie za formowanie beli odpowiedzialne jest 17 stalowych rolek gotowych do przygotowania beli z ciężkiego plonu. John Deere 582 to prasa zupełnie inna. Tutaj bele ugniatane są przez 6 pasów ze specjalnym bieżnikiem, który zwiększa przyczepność do powierzchni beli, a zarazem ułatwia samooczyszczanie pasa. Montaż i demontaż pasów ułatwiają specjalne złącza.

Pokazy maszyn Agro Show

Autor: B. Kowalski

Opis: Duża prasoowijarka Firmy Krone podczas przejazdu pokazowego

Wszystkie te maszyny i wiele innych, które nie uczestniczyły w pokazach, można było obejrzeć na dużym stoisku firmy. Poza ciągnikami i prasami uwagę przykuwała jednak jeszcze jedna maszyna… nie do końca rolnicza. Z przodu na ciągniku z serii 6030 Premium wisiał rower. I to nie byle jaki rower – John Deere TM 8530. Mimo iż w katalogu między ciągnikami, ładowarkami czy prasami roweru się nie znajdzie, to można go nabyć za promocyjną cenę (1 zł) przy zakupie ciągnika z serii 6030.

Wystawa
Pole pokazowe znajdowało się zaledwie kilka kroków od wystawy. Na Zielonym Agro Show 2007 swoje maszyny prezentowali najwięksi producenci sprzętu do zbioru zielonek. Podczas pokazów zaprezentowano tylko część możliwych do obejrzenia maszyn, reszta czekała na rolników na wystawie. A było co oglądać. Na stoiskach firm Fella, Pöttinger, Kuhn czy Jf-Stoll znalazły się kosiarki dyskowe. Można było zobaczyć, jak wygląda taka maszyna od środka. Dyski, noże kondycjonery, wszystko ustawione, tak aby dostęp do każdego elementu był łatwy. To chyba dlatego, że kosiarki dyskowe jak i bębnowe to najbardziej charakterystyczna dla zielonek grupa maszyn. A pokazy pracy sprzętu koszącego są zwykle bardzo widowiskowe i bardzo chętnie oglądane przez rolników. Przecież co roku rynek tych urządzeń powiększa się o wydajniejsze i szybsze maszyny, które zaskakują coraz większymi rozmiarami i  szerokościami roboczymi. 
Na wystawie można było również obejrzeć nieco mniejsze maszyny: kosiarki ogrodowe, miniciągniki i miniładowarki. Mimo iż w pracy polowej zupełnie zbędne, cieszą się coraz większym uznaniem. Małe, zwrotne i oszczędne – to główne zalety maszyn, które często mogą okazać się przydatne w wielu sytuacjach. Na wsi głównie jako urządzenia podwórkowe. Małe kosiarki samojezdne są niezastąpione przy koszeniu ogrodów i terenów przydomowych. Miniciągnik wyposażony w pług to bardzo skuteczna odśnieżarka, a miniładowarka wjedzie wszędzie tam, gdzie ładowarka teleskopowa się nie zmieści.
Paleta maszyn, które można było oglądać na Zielonym Agro Show 2007, była szeroka i ku zadowoleniu zwiedzających nie ograniczała się tylko do maszyn zielonkowych. Wiele z firm prezentowało wozy paszowe, przyczepy, ciągniki, a  także pługi.

Zielone Agro Show organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych odbyło się po raz szósty. Tym razem na lotnisku w Kamieniu Śląskim koło Opola. Wystawa ta ma charakter specjalny, ponieważ jest imprezą wędrującą i organizuje się ją tam, gdzie gospodarstwa rolne są nastawione na produkcję mleka. W tegorocznej edycji wzięło udział 152 wystawców krajowych i zagranicznych, którzy mają możliwość prezentować swoje maszyny na wystawie i podczas pokazów. Pierwszego dnia imprezy organizowany jest konkurs wiedzy o technice i technologii zbioru zielonek dla młodzieży ze szkół rolniczych. W tym roku Wystawę odwiedził również patron imprezy – minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wicepremier Andrzej Lepper.

Źródło: Farmer 12/2007