Husqvarna wprowadza na rynek nową pilarkę z serii XP, dedykowaną profesjonalnym chirurgom drzew. Wyróżnia ją najwyższej jakości wzornictwo, ergonomia i rozwiązania przyjazne użytkownikowi.

Pilarka T540XP jest narzędziem przeznaczonym dla arborystów (osób zajmujących się pielęgnacją drzew metodą alpinistyczną, w której nie używa się ciężkiego sprzętu). Stanowi ona najwyższą klasę pilarek oferowanych przez Husqvarnę. W  wyposażeniu pilarki znadziemy w przełomową technologię, podzespoły najwyższej jakości. Narzędzie charakteryzuje również doskonały stosunek mocy do wagi.

Husqvarna T540XP jest wytwarzana z najbardziej nowoczesnych materiałów. Skrzynia korbowa została wykonana ze stopu magnezu, dzięki czemu pilarka zyskuje dwie istotne cechy: wytrzymałość oraz niewielki ciężar.

Dla arborysty zawieszonego na linach w koronie drzewa, niezwykle ważnym jest, aby pilarka nie uległa zatkaniu przez trociny. Ewentualna konieczność serwisu w przypadku takiej awarii wiąże się z zejściem operatora z drzewa, co wydłuża czas pracy. Aby zapobiec takim sytuacjom T540XP została wyposażona w technologię Air Injection. System ten wykorzystuje siłę odśrodkową wentylatora, co zapewnia płynniejszą pracę, mniejsze zużycie silnika i filtra powietrza.

- Eksperci Husqvarna wiedzą jak ważna jest ochrona środowiska. Dlatego w nowej T540XP zastosowaliśmy silnik X-Torq. Sprawiliśmy tym samym, że zużywa ona o 20 procent mniej paliwa niż tradycyjne silniki, a emisja szkodliwych substancji została zmniejszona o 75 procent. Jednocześnie pilarka ta jest niezwykle mocna w stosunku do swojej masy – mówi Maciej Konieczny, menadżer ds. Sprzedaży Husqvarna Polska.

Pilarka dla arborystów zaopatrzona jest także w wyjątkowy mikroprocesor, optymalizujący jej osiągi. System ten nosi nazwę AutoTune. Reguluje on pracę gaźnika, dobierając odpowiednią ilość powietrza do danej mieszanki paliwowej, przez co nie zachodzi konieczność regulacji gaźnika. Co więcej, technologia ta kompensuje takie czynniki jak wilgotność, temperatura i wysokość –odgrywające szczególną rolę w pracy arborysty.

Ponadto pilarka posiada system Low Vib, który zdecydowanie ogranicza wibrację, zwłaszcza w rękojeści urządzenia. Górny uchwyt po raz pierwszy jest dostępny w trzech różnych rozmiarach. Ze względu na kształt korpusu pilarki, nadgarstek operatora znajduje się w pozycji pionowej, a nie zgiętej – co nie powoduje zmęczenia.  Dla poprawienia komfortu pracy T540XP ma w wyposażeniu lekką prowadnicę Techlite. Jest ona nawet o 25 procent lżejsza niż tradycyjny sprzęt tego typu, jednocześnie zachowując wysoką twardość i wytrzymałość. Do bezpiecznej wspinaczki przyda się też uchwyt zaciskowy, który umożliwia przypięcie pilarki do uprzęży wspinaczkowej.

T540XP waży 3,6 kg, a moc generowana z silnika o pojemności 37,7 cm3 to 1,8 KM.