W zależności od wariantu model CX 8.90 może być wyposażany w hedery o szerokości od 6,1 aż do 12,5 m. Układ podawania masy IntelliCruis w modelach CX 8 składa się z podajnika wyposażonego w cztery łańcuchy z listwami łączącymi. Kombajn wyposażony w taki system, samoczynnie dopasowuje prędkość jazdy do obciążenia roboczego; dzięki czujnikowi w układzie napędowym przenośnika słomy monitorowane jest obciążenie zespołu żniwnego. Zatory powstałe w podajniku pochyłym można usunąć przy pomocy hydraulicznego rewersu wycofującego łańcuchy podajnika oraz cały napęd hedera. Istnieje również możliwość ponownego wciągnięcia masy na wolnych obrotach, co powoduje powstanie efektu tzw. kołyski, dzięki której materiał zostaje rozluźniony, zapobiegając jednocześnie powstawaniu zatoru przy ponownym załączeniu napędu podajnika pochyłego.

Kombajn wyposażony jest w cztery bębny: bęben główny, mający na celu wstępny omłot, a w pewnym stopniu też równomierne rozłożenie materiału, odrzutnik kierujący materiał na separator, który z kolei kontynuuje proces omłotu, aby odciążyć wytrząsacze i odrzutnik kierujący słomę na klawisze kombajnu.

Producent chwali się m.in. dużym bębnem młócącym o średnicy 750 mm. Kąt opasania klepiska wynosi 111 st. i m.in. dzięki temu osiągnięto powierzchnię klepiska głównego bębna na poziomie 1,18 m2. Powierzchnia klepiska separatora rotacyjnego to 0,93 m2, zaś odrzutnika 0,29 m2, co daje łączną powierzchnię separacji przed trafieniem materiału na klawisze na poziomie 2,54 m2. Wyposażenie kombajnów w system Multi-Thresh pozwala na regulację odległości pomiędzy separatorem obrotowym a klepiskiem; jej zmniejszenie powoduje bardziej intensywną separację, zmniejszenie zaś pozwala uzyskać dłuższą słomę i ograniczyć ryzyko uszkodzenia ziaren niektórych gatunków zbóż. Kombajny wyposażono w 6 klawiszy z funkcją Opti-Speed, która po wybraniu odpowiedniego ustawienia automatycznie dostosuje szybkość wytrząsaczy słomy do wskazanego gatunku zboża, regulując prędkość obrotową w zakresie od 170 do 240 obr./min (ma to szczególne znaczenie podczas pracy na pochyłościach; redukcja obrotów eliminuje ryzyko wysypywania się zboża podczas pokonywania wzniesień). Powierzchnia separacji na wytrząsaczach kombajnu wynosi 5,93 m2, co w połączeniu z klepiskami bębnów daje łącznie 8,47 m2 całkowitej powierzchni separacji, a więc wynik nieodbiegający od średniej w tej klasie maszyn.

Całkowita powierzchnia sit, którą obejmuje strumień powietrza wentylatora, wynosi 6,5 m2. System Opti-Fan odpowiada za optymalne czyszczenie ziarna bez względu na pochyłości, automatycznie dostosowując obroty wentylatora do warunków pracy, zaś system Opti-Clean ma za zadanie zoptymalizowanie skoku i kąta wyrzutu układu czyszczącego, co zdaniem producenta zwiększa wydajność czyszczenia nawet o 20 proc. w porównaniu z maszynami bez systemu tego typu.

Jak już wspomniano, kombajny wyposażono w funkcję zapamiętywania upraw w celu skrócenia czasu konfiguracji oraz zmiany ustawień. Kombajny CX 8 wyposażane są również w funkcję automatycznego ustawiania zbioru (ACS), obsługującą ponad 50 różnych regulacji. Operator może wybrać wcześniej zapamiętane ustawienie lub zaprogramować parametry dla każdego rodzaju uprawy (prędkość i położenie nagarniacza, prędkość obrotową rotora, ustawienia klepiska młocarni, kąta otwarcia sit oraz prędkość wentylatora oczyszczającego ziarno).

Kombajny z serii CX 8 można wyposażyć w dobrze znany, zintegrowany automatyczny układ prowadzenia IntelliSteer oraz system automatycznego prowadzenia SmartSteer. Maszyny można wyposażyć w czujnik wilgotności ziarna i system pomiaru plonu. Kombajny można też wyposażać w inne elementy, w tym m.in. system PLM Connect pozwalający na obserwację parametrów pracy maszyny z biura i bieżący dostęp do danych, w tym linii prowadzenia, granic, map pokrycia, plonów i wilgotności.

Kombajn New Holland CX 8.90 napędzany jest turbodoładowany silnikiem FPT Industrial Cursor 10 o pojemności 10,3 l i mocy 449 KM wyposażonym w technologię ECOBlue z SCR. Napęd przenoszony jest za pomocą 4-biegowej, hydrostatycznej przekładni na koła lub systemu gąsienicowego SmartTrax, dzięki któremu zmniejszono nacisk maszyny na podłoże o 57 proc.