Choć kombajny zbożowe wyposażone w systemy górskie nie są żadną nowością, to z pewnością każde ich pojawienie się wywołuje spore zainteresowanie. Nie inaczej było tym razem, gdzie zbiór pszenicy w niełatwych warunkach przeprowadzany był za pomocą właśnie takiej maszyny.

Żniwa w trudnych warunkach

W Internecie ogromną popularność zdobywa film autorstwa Berner Landtechnik, na którym zobaczymy kilkunastominutowe poczynania zmodyfikowanego kombajnu Deutz-Fahr M35.75.

Już na pierwszy rzut oka zauważymy, iż maszyna ta została oddelegowana do nie lada wyzwania. Strome zbocze, na którym prowadzona była plantacja pszenicy z pewnością niejednego operatora kombajnu mogłyby przyprawić o palpitacje serca na samą myśl o wjechaniu w taki teren.

Zmodyfikowany kombajn

Aby akcja żniwna w takich warunkach mogła w ogóle dojść do skutku, maszyna musiała zostać wyposażona w napęd na 4 koła oraz przede wszystkim w system hydrauliczny poziomujący cały kombajn. W praktyce zastosowane zostały 4 siłowniki przy każdym z kół, przez co możliwe było poziomowanie maszyny zarówno w czasie jazdy w poprzek, jak i górę zbocza.

Takie rozwiązanie pozwoliło na utrzymanie kombajnu w optymalnym poziomie oraz zminimalizowanie strat ziarna, czy ryzyka przewrócenia kombajnu.

Jak się jednak okazało, Deutz-Fahr sprostał zadaniu, choć momentami nie było łatwo. Całą akcję żniwną z jego udziałem zobaczycie w poniżej zamieszczonym filmie.

 

A czy Wy widzieliście podobne kombajny w Polsce? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!