PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zagospodarować ściernisko po kukurydzy

Tłumaczymy, dlaczego tak istotne jest prawidłowe zagospodarowanie słomy kukurydzianej i jak to robić, aby jej pozostałości przyniosły jak największe korzyści.Skuteczne rozdrobnienie resztek pożniwnych na ściernisku po kukurydzy jest bardzo istotne z kilku względów. Po pierwsze, podczas niszczenia na polu łodygi tej rośliny (szczególnie ich dolnych części) niszczone zostają siedliska larwy omacnicy prosowianki, w których ta zaszywa się na zimę. Po drugie, rozdrobnione resztki roślinne znacznie szybciej rozkładają się w glebie. Ponadto niepoddane rozdrobnieniu resztki będą także przeszkadzały w dalszych zabiegach agrotechnicznych, bo nawet pług wyposażony w przedpłużki nie jest w stanie poradzić sobie z resztkami "po kombajnie". Ponadto, szczególnie na glebach ciężkich, przyoranie nierozdrobnionych resztek będzie powodowało, poprzez brak dostępu powietrza, bardzo powolny ich rozkład i powstanie warstwy "filcu" blokującej podsiąkanie wody i będącej barierą do rozwoju systemu korzeniowego następnej uprawy.

CZYM ROZDROBNIĆ RESZTKI?

Oczywiście, sposób postępowania ze ścierniskiem będzie różny w zależności od tego, czy mamy do czynienia z resztkami po kukurydzy na ziarno, koszonej kombajnem, po którym niemal całe rośliny trafiają z powrotem na pole, czy też z resztkami na ściernisku po kukurydzy na kiszonkę, kiedy na polu zostają jedynie kilku- lub kilkudziesięciocentymetrowe podstawy łodyg. W pierwszym przypadku zazwyczaj do pracy powinien wkroczyć mulczer, najlepiej wyposażony w bijaki młotkowe, ponieważ właśnie te najlepiej sprawdzają się podczas rozdrabniania grubych łodyg. W drugim zaś sytuacja już nie jest tak oczywista; tutaj do dyspozycji mamy kilka rozwiązań. Nie dysponując specjalnymi narzędziami, przeznaczonymi stricte do rozdrabniania resztek roślinnych, w najbardziej budżetowej wersji można wykorzystać do zmiażdżenia łodyg i likwidacji tym samym zimowisk omacnicy prosowianki chociażby wał łąkowy i w celu lekkiego przemieszania z glebą i przyśpieszenia rozkładu potraktować je agregatem talerzowym.

Przydatnym narzędziem w każdym gospodarstwie, w którym uprawiana jest kukurydza, będzie wał nożowy, który co prawda nie poradzi sobie raczej z całymi łodygami, ale bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku ich krótkich fragmentów, intensywnie je rozdrabniając i mieszając w niewielkim stopniu z glebą. Narzędzie to poprzez wysoką liczbę obrotów i dużą ilość cięć w trakcie jednego obrotu ma za zadanie intensywne rozdrabnianie materiału organicznego. Można je także z powodzeniem wykorzystać na ścierniskach po innych uprawach, np. rzepaku czy przy rozdrabnianiu poplonów.

WAŁY NOŻOWE

Tych na rynku nie brakuje. Znajdziemy je w ofertach firm polskich i zagranicznych. Nowością w tej kategorii narzędzi jest Cultro TC firmy Horsch. Ten podwójny wał dostępny jest w wersjach o szerokościach roboczych 3 i 12 m. Na obwodzie wału umieszczonych jest sześć noży ułożonych po skosie. Również na drugim wale przymocowane są noże umocowane po skosie, z tym że w odwrotnym kierunku, co daje cięcie krzyżowe mające zapewnić maksymalne rozdrabnianie.

Cultro TC dostępny jest w dwóch wariantach: pierwszy o szerokości roboczej wynoszącej 3 m do agregowania na przednim TUZ. W tym przypadku klient ma wybór między wersją montowaną z przodu traktora w kombinacji. Druga opcja dotyczy montowania wału nożowego z tyłu traktora razem z innym wałem, przy czym drugi wał można wybrać z opcji wałów do Jokera CT.

Druga wersja to wariant ciągniony (Cultro 12 TC); ma on 12 m szerokości roboczej. Poszczególne segmenty wału zostały podzielone na 3-metrowe sekcje, które są zawieszone pojedynczo, co ma zapewnić optymalne kopiowanie terenu. Cultro można wyposażyć w szynę niwelującą, która rozszerza zakres możliwości przygotowania łoża siewnego. Narzędziem można pracować z prędkością do 20 km/h. Z Cultro 12 TC może pracować ciągnik o mocy 200 KM.

Zupełnie nowe narzędzie do rozdrabniania resztek pożniwnych zaprezentował podczas tegorocznej wystawy Agro Show POM Brodnica. Chodzi mianowicie o Alfa Mulch. Co prawda nie jest to zupełnie wał nożowy; jego elementy robocze stanowią wał nożowy i talerze faliste, jednak ze względu na to, że jest to maszyna bierna, znajduje miejsce właśnie w tej sekcji. Ten swego rodzaju "bierny mulczer" występuje w trzech wersjach: 4-, 5- i 6-metrowej, a wszystkie maszyny do transportu składane są hydraulicznie. Wieżyczka narzędzia pozwala na agregowanie go zarówno na przednim, jak i tylnym TUZ, dzięki czemu może być ono używane w kombinacji, np. z siewnikiem. 5-metrowy Alfa Mulch waży 2900 kg i może współpracować z ciągnikiem o mocy ok. 140 KM. Zalecana przez producenta prędkość robocza to 15 km/h. Maszyny trafią do sprzedaży na początku przyszłego roku, a przedstawiciele firmy nie wykluczają wprowadzenia na rynek wariantu 3-metrowego.

Ciekawą propozycją jest narzędzie Expomu Krośniewice - wał nożowy Jacek Gladio.

Elementem roboczym wału jest rura o średnicy 610 mm z osadzonymi na niej 15 nożami wykonanymi ze stali hardox. Noże ułożone są wzdłuż rury stalowej co 24 st., a całość wału z uwzględnieniem noży ma średnicę 840 mm. Co ciekawe, każdą sekcję wału można napełnić wodą, a tym samym zwiększyć jego masę z 2850 aż do 4400 kg, dzięki czemu maszyna dobrze radzi sobie z miażdżeniem łodyg. Jej szerokość robocza to 6,3 m. Rekomendowana prędkość robocza to od 17 do 23 km/h. Narzędzie można agregować z ciągnikiem o mocy od ok. 90 KM.

Wały nożowe Mandamu występują w dwóch rodzajach: solo (WN) i jako wały tandemowe (WN Tandem). Średnica wałów w wersjach solo wynosi 380 mm, zaś w tandemowych 460 mm. Każdy wał zbudowany jest z sześciu segmentów, na których zamontowane są noże tnące o grubości 8 mm wykonane ze stali typu hardox. Wały mogą być montowane zarówno na przednim, jak i tylnym TUZ. Zarówno modele WN, jak i WN Tandem występują w czterech wariantach szerokości roboczych: 3, 4, 5 i 6 m, przy czym wersje o szerokości powyżej 4 m do pozycji transportowej składane są hydraulicznie. Z modelem WN Tandem może współpracować ciągnik o mocy od ok. 60 KM.

NARZĘDZIA AKTYWNE

Tych również znajdziemy na rynku bez liku. Szeroką ofertą mulczerów dysponuje Maschio, począwszy od małych maszyn przeznaczonych do pracy w sadach i zakładach komunalnych, a na wysokowydajnych maszynach o szerokości roboczej do 6,3 m skończywszy. Ciekawą propozycją są mulczery z rodziny Leopard o szerokości roboczej 3,2 m. Występują one w dwóch wersjach: ST i DT. Pierwsza z nich ma możliwość przesuwu bocznego, druga zaś takiej możliwości jest pozbawiona.

Do osiągania najwyższych wydajności przeznaczone są maszyny Gemella oferowane w dwóch wariantach szerokości roboczych: 4,65 i 6,2 m. Obydwie do transportu składane są hydraulicznie i wówczas nie przekraczają szerokości 3 m. Za kopiowanie terenu w zależności od wersji mogą służyć wał lub cztery obrotowe koła kopiujące umiejscowione z tyłu. Warto dodać, że podczas zakupu mulczera z myślą o rozdrabnianiu resztek pożniwnych na polach lepiej swoją funkcję spełnią koła, które w przeciwieństwie do wału nie mają tendencji do obklejania się glebą. Masa maszyny w największej wersji to prawie 3 t, a do jej napędzenia potrzebny jest ciągnik o mocy ok. 300 KM. Jest ona również wyposażona w przeciwnóż zapewniający lepsze rozdrobnienie resztek. Można ją wyposażyć w maksymalnie 64 młotki.

Bardzo dużo do zaproponowania w kontekście rozdrabniania resztek pożniwnych ma także firma Kuhn. Dla mniejszych gospodarstw przeznaczone są modele z rodziny BK o szerokościach roboczych od 2,3 do 3,2 m. Nieco większe możliwości stwarzają mulczery z rodziny RM o szerokości do 4 m. Te wyposażono w koła transportowe i oddzielny, służący do agregowania na czas transportu kozioł zawieszenia z boku maszyny. Wersja RM R o szerokości od 4,8 do 6,1 m składana jest natomiast hydraulicznie. Do pracy w największych gospodarstwach przeznaczone są mulczery sztywne RMS 820 (8,2 m) i kombinacja mulczera tylnego BP 830 z mulczerem przednim BPR PRO, oferująca szerokość roboczą na poziomie 8,3 m. Co ciekawe, w tej kombinacji mamy do czynienia z wahliwym zawieszaniem Lift Control znanym z dużych kosiarek francuskiego producenta, mającym bardzo dobry wpływ na kopiowanie terenu. Pracę noży młotkowych wspomagają dwa przeciwnoże, opcjonalnie zaś dostępny jest trzeci.

Kilka kosiarek bijakowych ma w swojej ofercie fiński producent Kellfri, w tym model o szerokości 2,8 m mogący współpracować z ciągnikami o mocy od 100 do 150 KM. Mulczer ten dysponuje możliwością przesuwu bocznego, a na rotorze znajdują się 22 bijaki młotkowe o szerokości 140 mm każdy.

Mówiąc o mulczerach, nie sposób nie wspomnieć o ofercie Samaszu. Chociaż maszyny te produkowane są przede wszystkim na potrzeby zakładów komunalnych, co również sugeruje pomarańczowy kolor, to doskonale sprawdzą się też na ścierniskach. Największe w ofercie kosiarki Mamut dysponują szerokością roboczą od 2,5 do 3 m i wyposażone są w możliwość przesuwu bocznego. W zależności od wariantu, wyposażane są w 30, 36 lub 42 noże i mogą współpracować z ciągnikami o mocy od 100 do 120 KM.

Mulczerów nie brakuje też w ofercie Unii. W kontekście zastosowań rolniczych najbardziej interesujące są modele Kornik XL o szerokościach roboczych od 2 do 2,8 m. Największy model może być wyposażony w 24 bijaki młotkowe i może współpracować z ciągnikiem o mocy od 90 KM. Standardowo wyposażany jest w mechaniczny przesuw boczny, a opcjonalnie może on być realizowany hydraulicznie.

W ofercie Kvernelanda znajdziemy kilka modeli mulczerów bijakowych, żeby wspomnieć chociażby o rodzinie FRH o szerokościach od 2,35 do 3,2 przeznaczonej dla mniejszych i średnich gospodarstw. Do osiągania najwyższych wydajności przeznaczone są modele z serii FXF o szerokościach 5,6 i 6,4 m, w których opcjonalnie tylny wał może być zastąpiony przez 4 skrętne koła. W standardzie modele wyposażono w podwójną pokrywę, która zwiększa żywotność obudowy oraz drugi zestaw przeciwnoży, który poprawia efekt rozdrobnienia materiału.

Oddzielną kategorię stanowią mulczery z rotorami obrotowymi; takie w swoich ofertach mają Bednar i Schulte. Pierwszy producent proponuje maszyny o szerokościach od 2,25 m (jednorotorowe) do 7 m (5 rotorów), drugi zaś z o szerokościach roboczych od 1,8 do 12,8 m. Mulczery z rotorami obrotowymi charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na moc od mulczerów bijakowych, jednak mniejszy jest ich zakres zastosowań (brak możliwości rozdrabniania chociażby grubszych gałęzi).Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Piotr 2020-07-25 11:52:35
  Podczas prac polowych prawie odpadło mi przednie koło od ciągnika. Okazało się, że muszę wymienić kilka części mocujących przednie koła. Zakupu dokonałem u Agro-met. Części zamienne zostały dostarczone w bardzo szybkim czasie. Mechanik stwierdził, że są doskonałej jakości.
 • Henry 2019-12-03 13:36:15
  Stary siewnik nie nadawał się już do użytku. Sąsiad polecił mi zakup nowego w firmie Agroperfekt. Rzeczywiście miał rację. Siewnik, który zakupiłem, jest idealny. Sprawdza się bezawaryjnie już czwarty sezon.
 • Henry 2019-12-03 13:35:35
  Stary siewnik nie nadawał się już do użytku. Sąsiad polecił mi zakup nowego w firmie Agroperfekt. Rzeczywiście miał rację. Siewnik, który zakupiłem, jest idealny. Sprawdza się bezawaryjnie już czwarty sezon.
 • ekspert 2019-11-23 16:58:57
  już tak farmer upadł, że nawet ścierniska kukurydzianego od rzepaczanego nie odróżnia
 • Może coś o nawożeniu pod korzeń na pszenicę.... 2019-11-23 16:15:30
  Kukurydziska dawno zaorane.
  • JKC 2019-11-23 16:49:19
   Kup Horscha na przyszły sezon

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.205.167.104
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.