Najlepszym rozwiązaniem przy zakupie używanego ciągnika lub innej maszyny rolniczej jest zawarcie transakcji z przedstawicielem danej marki, który nabywa od swojego klienta ciągnik w rozliczeniu za nowy. Kupując nawet używany ciągnik od autoryzowanego dealera, mamy najczęściej do czynienia z sytuacją o zapewnieniu wykonania przeglądu serwisowego i udzielenia na przykład kilkumiesięcznej gwarancji rozruchowej.

Niestety, w Polsce tego typu oferty to ciągle margines, choć punktów dealerskich prowadzących tego rodzaju sprzedaż z roku na rok przybywa.

Poszukując używanej maszyny jesteśmy więc „skazani" przede wszystkim na firmy zajmujące się handlem używanymi maszynami z Zachodu, bądź pojedyncze osoby, które sprowadzają pojedyncze sztuki na sprzedaż bądź pod konkretne zamówienia.

Szczególnie w tym drugim przypadku, przy zakupie używanego sprzętu warto sprawdzić jego pochodzenie. Można to zrobić w każdej jednostce Policji na podstawie numerów identyfikacyjnych umieszczonych na stałe na pojeździe lub innej maszynie.

Warto przy tym pamiętać, że nie mając podejrzeń co do pochodzenia maszyny, nie powinniśmy wzywać policji np. do miejsca oględzin maszyny, co jest traktowane jako interwencja. Trzeba po prostu udać się na komisariat ze spisanym/skopiowanym numerem identyfikacyjnym.

„Weryfikacja tego typu numerów możliwa jest po fizycznym odczytaniu z przed sprawdzeniem. Sprawdzenie takie może się odbyć po zgłoszeniu w jednostce Policji i nie może odbywać się na zasadzie zgłoszenia interwencji. Ponadto Policja nie wydaje zaświadczeń dotyczących sprawdzenia lub legalności pojazdu. Na podstawie umowy stowarzyszeniowej Polska Policja ma dostęp do bazy gdzie rejestrowane przedmioty i rzeczy ruchome utracone na terenie Schengen. Jednakże znaczna część maszyn i ciągników pochodzi spoza strefy Schengen czyli między innymi z terenu Wielkiej Brytanii" - czytamy piśmie z Komendy Głównej Policji.

Innym sposobem na weryfikację pochodzenia maszyny jest podanie numeru VIN u przedstawiciela danej marki w kraju. Jak udało nam się dowiedzieć, większość z nich grzecznościowo wykonuje taką usługę.

Po numerze identyfikacyjnym dealer jest w stanie sprawdzić m.in. gdzie maszyna została kupiona, kto był pierwszym właścicielem oraz podać inne numery z danego egzemplarza, np. silnika i kabiny, które powinny się pokrywać.

Ponadto, numer identyfikacyjny jest w stanie dać takie informacje jak szczegółowa specyfikacja wyprodukowanego ciągnika. Czyli m.in.: wersja (standard, premium), rodzaj przedniej osi (amortyzowana, zwykła), komfort kabiny, wielkość a nawet czasem markę ogumienia pierwotnego, rodzaje błotników, pakietu oświetlenia, rodzaj układu hydraulicznego i wiele innych detali.

To bardzo przydatne informacje przy weryfikacji nie tylko pochodzenia maszyny, ale również stanu technicznego. Zazwyczaj po numerze indentyfikacyjnym, przedstawiciel producenta jest w stanie wymienić terminy przeglądów serwisowych i rodzaje napraw wykonanych w okresie gwarancyjnym.

Jak podaje Komenda Główna Policji, poziom kradzieży maszyn i ciągników rolniczych aktualnie jest na poziomie spadkowym. W porównaniu do roku 2012, gdzie zanotowano około 4000 tego typu zdarzeń, w 2013 było to około 2000 a w 2014 niecałe 1500. Do statystyk wliczono również kradzieże maszyn rolniczych gdzie sprawcy pozyskiwali metale oddawane na skup złomu.

„Wartość skradzionych maszyn i ciągników rolniczych będących w eksploatacji to kwoty liczone w milionach złotych. Najczęściej przedmiotem zaboru są ciągniki rolnicze i to bez względu na typ, model i rocznik. Maszyny specjalistyczne są rzadziej kradzione ze względu na ich wyjątkowy charakter i przeznaczenie" - podaje KGP.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie używanej maszyny?

„W przypadku zakupu maszyny lub ciągnika rolniczego należy zwrócić uwagę na cenę - czy nie odbiega znacznie od wartości rynkowej i nie stanowi tzw. "okazji", stan wizualny numerów identyfikacyjnych zlokalizowanych na pojeździe - można zweryfikować wygląd, umiejscowienie, zawartość cech identyfikacyjnych u przedstawiciela producenta konkretnej marki. Ponadto pojazdy podlegające rejestracji powinny posiadać dokumenty rejestracyjne, które należy zweryfikować z pojazdem oraz można sprawdzić ich wzory na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju"

Największym polem do popisu dla oszustów są internetowe portale aukcyjne. Przeglądając tego rodzaju oferty warto zwrócić uwagę na historię ofert proponowanych przez sprzedawcę, kontakt ze sprzedawcą. Nie trudno zauważyć, że przy ofertach z atracyjnymi cenami brakuje nie raz numeru telefonu, czy adresu sprzedawcy, a pozostaje jedynie kontakt mailowy.

Ponadto w przypadku podjęcia decyzji o zakupie, należy unikać wpłacania zaliczek poprzez przekazy pieniężne. Dodatkowo należy unikać wspomnianych wcześniej szczególnych "okazji".