Oprócz źródła rozrywki, quad może posłużyć jako narzędzie pomocne w każdym gospodarstwie. Wystarczy odpowiedni sprzęt. Zimą przyda się pług, którym bez problemu można odśnieżyć podwórko lub chodniki wokół domu.

Warstwę świeżego śniegu można usunąć także za pomocą przedniej zamiatarki, napędzanej własnym silnikiem spalinowym. Oba te narzędzia mają możliwość regulacji kąta natarcia, aby zgarniać śnieg przed siebie lub na bok. Ich podnoszenie i opuszczanie odbywa się za pomocą dźwigni, dostępnej z fotela operatora. Opcjonalnie dostępna jest elektryczna wyciągarka do regulacji wysokości narzędzi.

Posypanie placu piaskiem lub solą też nie będzie problemem, bo do maszyny możemy podczepić specjalną posypywarkę. Napęd tarczy rozrzucającej materiał jest przekazywany z kół jezdnych.

Zarówno quady na przykład z gamy Yamaha Grizzly, jak i pojazdy typu side-by-side, znane pod nazwą Rhino, mogą zostać bowiem wyposażone w hak do podczepiania narzędzi i zostać zarejestrowane jako ciągnik rolniczy. Co więcej, pojazd taki można nabyć, korzystając z dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej w ramach PROW.

Orientacyjne ceny (brutto) ww. urządzeń firmy Techlander:
*Pług wielofunkcyjny - 1550 zł
*Siewnik YMFR 150 - 3650 zł
*Zamiatarka przednia YMFZC - 13700.