Zlot miał się odbyć w czerwcu, ale z różnych powodów został przesunięty na wrzesień. W historycznych miejscach dla polskiego przemysłu ciągnikowego zobaczymy około 40 ursusów i innych maszyn. Spotkanie zaplanowano przy ulicy Gierdziejewskiego, na sporym parkingu w okolicy bazarku, w bliskiej odległości jedynych zachowanych hal fabrycznych dawnej fabryki ZPC Ursus, znajdujących się przy ul. Posag 7 Panien.

Wśród pojazdów pojawią eksponaty Narodowego Muzeum Techniki, należące kiedyś do ZPC Ursus. Wśród nich z pewnością pojawi się Ciągówka Ursusa, która to zapoczątkowała historię polskich traktorów w 1922 r. 

Plakat imprezy. Farmer jest patronem medialnym imprezy.
Plakat imprezy. Farmer jest patronem medialnym imprezy.

Parada z centrum do Ursusa

Imprezę w dniu 24 września rozpocznie parada ulicami miasta, która ma poprowadzić okolicami początków powstania firmy. Dziś pod dawnym adresem spółki (Sienna 15) nie ma nic. A w zasadzie jest coś wielkiego, bo przebieg ulicy Siennej w tym miejscu przerwał Pałac Kultury i Nauki. Zatem ciągniki wystartują z placu Defilad.

Następnego dnia, czyli 25 września rozpocznie się impreza na terenie dzielnicy Ursus. O godzinie 9.00 traktory przejadą ulicami starych i nowych osiedli Ursusa oraz dotrą do miejsc gdzie mieszkali pracownicy fabryki, czyli na bloki na Niedźwiadku i Gołąbkach. 

O godzinie 13.00 planowana jest druga parada tego dnia ulicami starego Ursusa i po osiedlu Skorosze. 

W między czasie przy ulicy Gierdziejewskiego będzie trwać piknik a którym oprócz prezentacji 40 zabytkowych ciągników zobaczymy także stoiska: Stacji Muzeum - modele starych lokomotyw, wystawę Narodowego Muzeum Techniki, stanowisko Izby Tożsamości Ursusa i Domu Kultury "Portiernia", stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich, wystawę fotografii mieszkańców - z domowego archiwum. Będą także spotkania z byłymi pracownikami Zakładów Mechanicznych "Ursus", plac zabaw dla dzieci, tańcbuda - występy zespołów i kapel, zawody dla ciągników (wymiana koła w ciągniku - 4 ekipy, traktory dożynkowe, kobiety na traktory - test sprawnościowy). 

Oprócz tego przygotowano także konkursy, m. in.: wybór Miss Traktorzystek, na najlepiej odrestaurowany ciągnik, wiedzy o Ursusie i zakładach - ogólny, Najładniejszy traktor dożynkowy, wybór najładniejszego traktora przez dzieci. 

Wraz z OK Arsus, dzielnicą Ursus i innymi partnerami imprezy serdecznie zapraszamy.