Ciągniki Versatile Nemesis zostały oficjalnie zaprezentowane w trakcie spotkania dilerów w Scottsdale, w stanie Arizona. Nowe modele o dość specyficznej urodzie będą wyposażone w 6-cylindrowe silniki Cummins o pojemności 6,7 litra i mocy od 175 - 210 KM. Na razie producent nie ujawnił większej ilości szczegółów, ale seria Nemesis, wzorem innych modeli firmy, powinna zostać wyposażona w skrzynię biegów amerykańskiej firmy Caterpillar.

Nowe traktory Versatile Nemesis w gamie kanadyjskiego producenta będą stały na najniższym stopniu – poniżej dotychczasowych najmniejszych i jedynych o tradycyjnej budowie ciągników, czyli modeli Versatile 265-365.

Najnowsze maszyny będą produkowane w kanadyjskiej fabryce w Winnipeg, w prowincji Manitoba. To z niej właśnie swojego czasu wyjeżdżały cenione do tej pory traktory Ford/New Holland Genesis serii 70. Po powstaniu firmy CNH w 1999 roku, ze względu na politykę antymonopolową fabryka w Manitoba musiała zostać przez nowo powstały koncern sprzedana. Idąc tym tropem w zagranicznej prasie pojawiły się głosy, że Versatile Nemesis bazują właśnie na układzie napędowym sprawdzonej serii Genesis 70.

Czy nowe ciągniki pojawią się w Europie? Na chwilę obecną ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Mając jednak na uwadze, że kanadyjska firma należy do koncernu Rostsielmasz jest duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później zawędrują na rosyjskie pola, a stamtąd może dalej do Europy Zachodniej.

I tak na zakończenie – Nemesis w mitologii greckiej to bogini zemsty, sprawiedliwości oraz przeznaczenia. Co przyniesie nowy model marce Versatile? Jak zwykle pokaże czas.

 

>> Rostselmash wprowadza nową serię ciągników