My takim praktykom możemy tylko przyklasnąć. Zaledwie kilka dni temu, w ostatniej Maszynowni, mówiliśmy, że cenniki to temat tabu dla większości producentów maszyn rolniczych. Nie chcą publikować cen, rozmawiać o nich, a marketingowcy budzą się zlani zimnym potem, gdy przyśni im się oficjalny cennik produktów swobodnie krążący po sieci.

W Joskin jest inaczej, bo jest przejrzyście. Rok temu Belgowie ogłosili oficjalne uruchomienie konfiguratora online poświęconego swoim produktom. Wprowadzając to narzędzie, belgijski producent miał jasno określony cel - wykorzystać rozwiązania cyfrowe, aby być jak najbliżej rolników.

W ten sposób konfigurator, dostępny zarówno na smartfonie, jak i na tablecie lub komputerze, uzupełnia gamę narzędzi cyfrowych w Joskinie, który chwali się także nową stroną internetową, digitalizacją salonów wystawowych, wirtualnym zwiedzaniem zakładów produkcyjnych itd. Za sprawą nowego narzędzia Joskin chce dać każdemu możliwość zaprojektowania sobie własnej maszyny.

Konfigurator jest prosty i przejrzysty, fot. mat. prasowe Joskin
Konfigurator jest prosty i przejrzysty, fot. mat. prasowe Joskin

Przyczepy do bydła i spulchniarki były pierwszymi maszynami, które można było samodzielnie skonfigurować. Potem dołączono sprzęt dla hodowców i przyczepy transportowe. Teraz pracownicy Joskin ogłaszają rozszerzenie konfiguratora na całą ofertę firmy. Całość ruszyła w środę 20 lipca, kiedy to dodano wozy asenizacyjne i osprzęt rozlewający. To samo dotyczy systemów Cargo2 i wozów czyszczących.

Proste, praktyczne i przejrzyste

Dla przypomnienia, koncepcja proponowanego przez producenta konfiguratora polega na dostarczeniu intuicyjnego narzędzia, które może pomóc internaucie w dokonywaniu wyboru, tak aby mógł on zaplanować maszynę swoich marzeń.

Do każdej serii maszyn oferowany jest szeroki wybór opcji i wyposażenia, by można było znaleźć konfigurację, która najlepiej zaspokoi każdą konkretną potrzebę. Po zakończeniu całej operacji automatycznie wyświetla się cena netto, która daje wyobrażenie o ostatecznym koszcie maszyny.

Za pomocą konfiguratora wycenimy każdy sprzęt firmy Joskin, fot. mat. prasowe Joskin
Za pomocą konfiguratora wycenimy każdy sprzęt firmy Joskin, fot. mat. prasowe Joskin

Chcąc iść dalej, użytkownik może pobrać pełną dokumentację swojej konfiguracji i skontaktować się z wybranym dilerem firmy Joskin, aby uzyskać więcej informacji o danym produkcie i jego ostatecznej cenie lub po prostu złożyć zamówienie.

Sprawdziliśmy!

Czy rzeczywiście jest to takie proste? Musieliśmy konfigurator wypróbować. Aby wejść do aplikacji, trzeba się zarejestrować poprzez e-mail, ale trwa to chwilę i nie jest trudne. Potem cała oferta Joskina stoi przed nami otworem.

Nie patyczkowaliśmy się i wybraliśmy największy oraz najdroższy wóz asenizacyjny Volumetra 28000T o pojemności nieco ponad 28 tys. l z homologacją na polski rynek, wyposażony fabrycznie w system Isobus, który w wersji podstawowej konfigurator wycenił na 471 155 zł netto.

Oczywiście każdą maszynę możemy i powinniśmy doposażyć według swoich potrzeb wybierając odpowiednie opony, oświetlenie, zawory, węże, złącza, pompy i inne elementy. My dobraliśmy sobie sprzęt z pompą typu PN 155 JUROP, terminalem ISOBUS Müller wersja Touch 800, turbonapełniaczem, standardowymi oponami i kilkoma innymi bajerami. Chcieliśmy jeszcze zaznaczyć dodatkową warstwę specjalnego lakieru, w dowolnym kolorze, ale stwierdziliśmy, że nie będziemy przesadzać.

Ten dość „wypaśny” zestaw konfigurator wycenił na ponad 600 tys. zł netto (cena bez rabatu). Przypuszczalnie jeśli byśmy przyszli do dealera z wydrukowaną poprzez konfigurator ofertą moglibyśmy liczyć na jakiś rabat i fachową poradę (np. pytanie czy wszystkie światełka, które zaznaczyliśmy w konfiguratorze są nam naprawdę potrzebne?). Lista opcji jest naprawdę długa i szczegółowa, a każda z nich ma podaną cenę oraz odpowiedni opis.  

Doradca techniczny Joskin Polska, Mariusz Janik, zapytany przez nas czy ceny zawarte w konfiguratorze są kwotami odpowiadającymi katalogowi, odpowiedział, że to narzędzie ma naprawdę pomóc klientom i dealerom w wyborze odpowiedniej maszyny, zatem ceny są prawdziwe i aktualizowane na bieżąco. 

Na koniec życzymy sobie i farmerom oraz farmerkom, aby wszystkie konfiguratory działały w tak łatwy i przejrzysty sposób.