Dzięki pomocy firm CNH Industrial Polska oraz MP Farm z Zębowca, młodzi mechanicy mieli okazję odbyć szkolenie z zakresu diagnostyki komputerowej oraz wykorzystania oscyloskopu warsztatowego.

Intensywne przygotowania

Dzięki porozumieniu Izby z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, która koordynuje przegotowanie polskich reprezentacji na zawody  EuroSkills i WorldSkills ubiegłoroczny konkurs Młody Mechanik był preeliminacjami zawodników do udziału w EuroSkills 2020 w dyscyplinie obsługa i naprawa maszyn ciężkich. Od września ubiegłego roku Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych koordynuje przygotowanie zawodnika do tej dyscypliny.

Podczas dwóch dni szkolenia trójka ubiegłorocznych laureatów konkursu organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, czyli: Miłosz Augustyn, Piotr Bryszak i Marek Wiącek przygotowywali się do startu w konkursie EuroSkills 2020 w dyscyplinie obsługa i naprawa maszyn ciężkich.

Szczegóły szkolenia

W trakcie zajęć trener Sebastian Bawej z CNH Industrial Polska przedstawił uczestnikom szkolenia miedzy innymi: tajniki korzystania z ukrytego menu serwisowego dostępnego w wyświetlaczu deski rozdzielczej ciągników oraz zasady obsługi oprogramowania diagnostycznego dedykowanego do maszyn koncernu CNH.

Szczegóły obsługi ukrytego menu serwisowego zaprezentowano na przykładzie ciągnika Steyr z serii Multi 4100. fot. mat. prasowe
Szczegóły obsługi ukrytego menu serwisowego zaprezentowano na przykładzie ciągnika Steyr z serii Multi 4100. fot. mat. prasowe

Jednak na uczestnikach szkolenia największe wrażenie wywołały możliwości jakimi dysponuje urządzenie DatarScope, czyli warsztatowy oscyloskop, którego możliwości rozpoczynają się na pomiarach przebiegów w magistrali CAN-Bus, poprzez pomiary napięć i natężeń prądu, np. zasilającego wtryskiwacze układu Common Rail a kończą się na pomiarach ciśnień i wydatku oleju w układach hydrauliki siłowej.

Zawody tuż tuż…

Kandydatom zostało już tylko jedno szkolenie, a następnie będzie miał miejsce finał eliminacji, który wyłoni zawodnika reprezentującego Polską na konkursie EuroSkills w Graz. To ostatnie szkolenie odbędzie się w pierwszym tygodniu września w firmie Bosch Rexroth w Warszawie i będzie dotyczyć układów hydrauliki siłowej.

Już 17 września w Instytucie Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbędzie się finał eliminacji, który wyłoni najlepszego spośród kandydatów.