Założeniem projektantów było powiększenie możliwości ładunkowych wszystkich wersji nowego Sprintera. W poprzednim furgonie maksymalna pojemność wynosiła 13,4 mszesc. Obecnie jest to od 7 (wersja podstawowa) do aż 17 mszesc.  Uzyskano to dzięki trzem rodzajom rozstawu osi: 3250, 3665 i 4325 mm oraz trzem wysokościom dachu  –  standardowej 1650 mm, podwyższonej 1840 mm i super wysokiej 2140 mm. Wraz ze zmianą rozstawu osi w furgonach zmienia się długość tylnego zwisu. Wynosi odpowiednio 990, 1240, 1615 mm. Całkowita długość samochodu ma od 5,25 do 7,35 m. Sprinter w wersji skrzyniowej lub jako podwozie do zabudowy także może mieć trzy rozstawy osi. Dzięki większym rozmiarom, nawet przy podwójnej kabinie, najmniejsze podwozie ma ponad 2 m do zabudowy. Wraz z powiększeniem pojemności powstały też wersje o większej ładowności. W ofercie są Sprintery 4,6- i 5-tonowy. Od pozostałych różnią się konstrukcją tylnego mostu oraz nowym rodzajem tylnego ogumienia super-single.

Nadwozie furgonu jest teraz także funkcjonalniejsze. Szerokość między wnękami kół wynosi 1350 mm, dzięki czemu nie ma problemu z załadunkiem europalet. Wraz z rozstawem osi i wysokości nadwozia coraz większe są też przesuwane drzwi boczne. Tylne dwuskrzydłowe, otwierające się na boki o kąt 180 stopni (może być nawet 270 stopni), mają dwie wysokości – 1540 i 1840 mm.

W samochodzie zmieniono stylizację karoserii, która nawiązuje do modelu Vito i aut ciężarowych. Nadwozia Sprintera wykonane są w większości ze stali o podwyższonej wytrzymałości i usztywnione zamkniętymi profilami. Sztywne i szczelne połączenia uzyskano dzięki laserowemu spawaniu i lutowaniu oraz klejeniu elementów karoserii. Doskonalsze są też zabezpieczenia przed korozją. Mocna konstrukcja kabiny Sprintera chroni kierowcę i pasażerów. Dłuższa strefa zgniotu lepiej pochłania energię zderzenia. Bezpieczna jest też kolumna kierownicy, która ma trzy przeguby, łamiące się podczas kolizji. Wszystkie siedzenia wyposażone są w pasy bezpieczeństwa. Standardowo montowana jest poduszka powietrzna dla kierowcy. Bezpieczeństwo bierne mogą dodatkowo poprawić poduszki boczne i kurtyny powietrzne. Nad bezpieczeństwem jazdy czuwa wiele systemów elektronicznych, m.in. antypoślizgowe ABS, ASR,  czy udoskonalony ESP, odpowiedzialny za stabilny tor jazdy, bez względu na obciążenie pojazdu. Dodatkowo układ  kontroluje także zachowanie auta przy nagłych manewrach, zapobiega jego wywróceniu i zbyt szybkiemu wjechaniu w łuk drogi. W razie kolizji elektronika automatycznie wyłącza silnik, odcina dopływ paliwa, włącza światła awaryjne, odryglowuje zamki i o centymetr opuszcza szyby w drzwiach.

W nowych Sprinterach przestronnie i wygodnie jest też w kabinie kierowcy, do której prowadzą szerokie drzwi z podświetlonym stopniem. W wersji skrzyniowej Sprintera można także kupić z czteromiejscową kabiną podwójną, z drugim rzędem siedzeń i dodatkowymi drzwiami. Wykończenie wnętrza bardzo przypomina samochód osobowy –  miłe w dotyku tworzywa, dobre wyciszenie (m.in. podwójne uszczelnienie drzwi, wygłuszenie podłogi), wyprofilowany fotel kierowcy z dwoma płaszczyznami regulacji. Kokpit jest czytelny i ergonomicznie zaprojektowany, z dźwignią biegów umieszczoną w centralnym panelu. Pod podwójnym siedzeniem pasażera jest bardzo pojemny schowek na bagaż.

Widoczność z kabiny jest dobra, dzięki dużej przedniej szybie, w ponad dwóch trzecich czyszczona przez wycieraczki, i systemowi nawiewów skutecznie likwidującemu zaparowanie. Zwierciadłowe lusterka boczne o pokaźnej powierzchni, z wbudowanymi kierunkowskazami, do minimum ograniczają tzw. martwe pole widoczności do tyłu.

Sprinter napędzany jest silnikiem wysokoprężnym lub benzynowym. Podstawowa jednostka to turbodoładowany czterocylindrowy diesel o pojemności ponad 2,1 l, wykonany w technice common rail trzeciej generacji, osiągający zależnie od wersji moc 88, 109, 129 lub 150 KM. Silniki wysokoprężne uzupełnia sześciocylindrowy turbodiesel, o pojemności prawie 3 l i mocy 184 KM. Wszystkie silniki diesla mają przebiegi międzyobsługowe 40 tys. km. Najmocniejsza jednostka napędowa to silnik benzynowy V6 o pojemności 3,5 l i mocy 258 KM. Warto dodać, że dwa ostanie silniki montowane są także w Mercedesach osobowych.

Napęd w Sprinterze przenoszony jest na tylne koła. Unowocześnione zawieszenie zdecydowanie poprawiło komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pomagają w tym skuteczne hamulce tarczowe, z tarczami o średnicy 300 mm oraz 298 lub 303 mm (z tyłu). Samochód dobrze się prowadzi, nie ma tendencji do „myszkowania” po drodze, z łatwością też manewruje się nim na parkingu.

Bardziej wymagający klienci mają duże możliwości wzbogacenia Sprintera. Można dodatkowo zamówić regulację położenia kierownicy w dwóch płaszczyznach, sterowane elektrycznie i ogrzewane lusterka boczne, klimatyzację, ogrzewaną przednią szybę, reflektory biksenonowe, system radarowy ułatwiający parkowanie, a nawet kamerę z ekranem na pulpicie pokazującą strefę za samochodem. Można dokupić także system Keyless Entry and Slide. Pozwala on automatycznie otwierać i zamykać wszystkie zamki bez użycia kluczyka.

Milion z Piastowa
Fabryka ZAP Sznajder Batterien S.A. z Piastowa koło Warszawy, zajmująca się produkcją akumulatorów samochodowych od roku 1925, ma powody do zadowolenia. W tym roku osiągnęła po raz pierwszy roczną produkcję ponad miliona akumulatorów. Jubileuszowa bateria – Silver 12 V 80 Ah – opuściła fabrykę już 22 listopada, a do końca roku ZAP wyprodukował jeszcze około 100 tys. kolejnych akumulatorów. Wyprodukowanie 1,1 mln akumulatorów było spowodowane dużym popytem na polskie baterie rozruchowe, który w mijającym roku wzrósł o 24 proc. Ponad połowa piastowskich akumulatorów jest eksportowana.

Seria Silver obejmuje nowoczesne, całkowicie bezobsługowe akumulatory o pojemności 53, 55, 64, 70, 75, 96 i 100 Ah. Zastosowanie w nich stopu srebrowo-wapniowego i wykorzystanie najnowocześniejszej technologii produkcji kratki ołowiowej tzw. metodą cięto-ciągnioną zapewnia długą i bezawaryjną pracę w szerokim zakresie temperatur, od minus 40 do plus 80 st.

Przybliżone ceny Sprintera (brutto)

  • Furgon - 96 500 – 184 200 zł
  • Podwozie:
    - kabina pojedyncza - 89 200 – 163 350 zł
    - kabina podwójna - 96 750 – 152 600 zł

Źródło: "Farmer" 24/2006