Firma Raussendorf GmbH z miejscowości Obergurig na potrzeby zbioru konopi przemysłowych zaadaptowała sieczkarnię samojezdną Fendt Katana 65 o mocy 653 KM z przystawką bezrzędową Kemper 460 plus o szerokości 6 m.

Maszynę doposażono w heder zbożowy z taśmami podającymi D120 kanadyjskiej firmy MacDon. Do jego agregacji wykorzystano ładowacz czołowy osadzony na specjalnej ramie zamontowanej na kombajnie zielonkowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zmieniać wysokość koszenia w zakresie aż do 3,5 m.

I tak oto najcenniejsze części konopi zbierane są hederem zbożowym i podawane za pomocą gumowych taśm oraz dorobionego przenośnika bocznego na przyczepę lub na inny środek transportu – na filmiku jest to akurat ładowarka teleskopowa z zacną łyżką.

Łodygi z kolei są ścinane bezrzędową przystawką, po czym rozdrobnione przez sieczkarnię wyrzucane są za pomocą nierozłożonej rury wylotowej z tyłu na pole. W tym miejscu warto jednak postawić pytanie, czy rozdrabnianie łodyg konopi przemysłowych to aby nie marnotrawstwo? Można je przecież z powodzeniem wykorzystać do produkcji papieru oszczędzając żywot wielu drzew.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku ukazującego sieczkarnię Fendt w nowej roli.