Wyjątkowo mokre warunki wymagają wyjątkowego sprzętu do przeprowadzenia żniw – w tym wypadku zdecydowano się na wykorzystanie sieczkarni samojezdnej Claas Jaguar 940 oraz niespotykane u nas wozidła marki Kato.

Wyjątkowo trudne warunki polowe

W środkowej części Holandii w zeszłym roku rolnicy mierzyli się z obfitymi opadami deszczu. Miejscami na prezentowanym polu znajdowało się nawet 30 cm wody. Dodatkowo, warto zaznaczyć iż były to tereny charakteryzujące się glebami torfowymi, gdzie woda utrzymuje się wyjątkowo długo.

Napęd gąsienicowy

W takich warunkach jedynym słusznym napędem we wszystkich maszynach rolniczych jest napędem gąsienicowy. W tym celu Claas Jaguar 940 został wyposażony przez usługodawcę w gąsienice o bardzo dużych rozmiarach, przez co jednostkowy nacisk na glebę był absolutnie minimalny.

Ten sam rodzaj napędu zastosowano także w wozidłach Kato, które odwoziły zebraną kukurydzę na pobliską pryzmę.

Trzeba przyznać, iż napęd gąsienicowy sprawdzał się w tych warunkach doskonale i nawet w najbardziej mokrych fragmentach pola maszyny nie pozostawiały po sobie prawie żadnych kolein.

Poniżej obejrzycie filmik z tej intrygującej akcji, a jego autorem jest popularny twórca w serwisie YouTube – Tractorspotter.