Nowa maszyna o szerokości roboczej od 8,8 do 10 m, stanowi uzupełnienie znanej serii Novacat o kosiarki ułatwiające formowanie pokosów. Poprzez oddzielne sterowanie wychylaniem taśm zagwarantowano dużą elastyczność przy formowaniu pokosu. Jedna taśma na dole i jedna na górze pozwalają przykładowo na tworzenie szerokiego pokosu środkowego. Ponadto producent podkreśla, że dzięki zintegrowanej kontroli taśm nie dochodzi do zatorów spowodowanych przez fakt, że taśmy nie zostały uruchomione: gdy taśmy znajdują się w pozycji roboczej, ale nie są uruchomione rozbrzmiewa sygnał ostrzegawczy.

Taśmy poprzeczne są zamontowane bezpośrednio na kosiarkach i nie mają własnej hydrauliki, ale korzystają z wydajnej hydrauliki ciągnika. Dzięki temu udało się zmniejszyć ciężar maszyny, a hydrauliczne odciążenie kosiarek redukuje zużycie i wydłuża tym samym czas użytkowania maszyny. Dodatkowo odciążenie wpływa na zmniejszenie udziału popiołu w paszy jak również zmniejsza zużycie paliwa.

Z kolei dostępny jako wyposażenie opcjonalne walec przyspieszający można regulować mechanicznie przestawiając wysokość jego ustawienia odpowiednio do szerokości pokosu i uzyskując w ten sposób wąski, zwarty pokos również przy dużej ilości masy. Wydłuża on czas użytkowania taśmy i optymalizuje jej efektywność. Na życzenie do jednostronnej pracy taśm Collectora dostępny jest grzebień pokosu. W ten sposób można tworzyć również kompaktowe pokosy boczne.

Dla lepszego komfortu obsługi kombinacja Novacat A10 Collector jest seryjnie wyposażona w sterownik Select Control. Do obsługi całej jednostki koszącej konieczny jest jeden zawór dwustronnego działania, do napędu taśm poprzecznych zawór jednostronnego działania z wolnym spływem oleju. Wybór kosiarki, przestawienie szerokości roboczej jak również ustawienie taśm poprzecznych odbywa się przy pomocy Select Contol.

Blokada transportowa jest hydrauliczna, a odciążenie jest regulowane przez zawory zamykające. Napęd taśm poprzecznych następuje przez hydraulikę ciągnika. Regulacja prędkości taśm poprzecznych jest mechanicznie ustawiana przy pomocy zaworów hydraulicznych.

Dodatkowo jako wyposażenie opcjonalne dostępny jest sterownik do komfortowej obsługi Power Control z funkcjami automatycznymi. Sterowanie Isobus wszystkimi funkcjami umożliwia bezpośrednie wybieranie każdej czynności. W przypadku ciągników John Deere i Fendt możliwe jest sterowanie szerokością roboczą przez sygnał kąta skrętu z ciągnika. Ponadto dostępna jest elektroniczna regulacja prędkości do przestawiania prędkości pracy taśm poprzecznych. Podczas jazdy na stoku można przy pomocy tej regulacji zwiększyć prędkość taśmy poprzecznej, która w tym momencie jest po stronie spadku stoku.