Firma Claas wprowadza nowe modele podstawowego sprzętu w łańcuchu zbioru zielonek zapewniając, że jest to połączenie tradycyjnych, sprawdzonych rozwiązań z nowymi elementami poprawiającymi pracę podczas użytkowania zgrabiarek. Czym zatem się charakteryzuje się ich wydajność , elastyczność i komfort pracy?

Rozwiązania niemieckiego producenta mają wpisywać się m.in w takie kryteria jak dopasowanie do podłoża, wydajność zgrabiania i ostateczna jakość paszy.

Konstrukcje maszyn opracowywane są tak, by przy szybkim zbiorze i uprzątnięciu pola pozostawiały darń nietkniętą. Odmłodzone wersje czterowirnikowe zgrabiarek są dedykowane do formowania dużych pokosów pod kolejne maszyny żniwne – przyczepy samozaładowawcze, prasy czy sieczkarnie.

Zanim czterowirnikowe zgrabiarki Liner zostały wprowadzone do serii, były testowane stanowiskach kontrolnych, które „wytrząsały” ramą główną maszyny. fot. Claas
Zanim czterowirnikowe zgrabiarki Liner zostały wprowadzone do serii, były testowane stanowiskach kontrolnych, które „wytrząsały” ramą główną maszyny. fot. Claas

Rama zgrabiarki

Sporych rozmiarów, masywna rama w kształcie trapezu ma pozwolić na zachowanie stabilności maszyny. Claas zainwestował w również w materiał z którego została wykonana, używając wysokowytrzymałej stali. Wewnątrz umieszczony został blok sterowniczy, moduł elektroniczny  i zawory hydrauliczne.

Inwestuj w swoje gospodarstwo, zobacz jakie to proste!

Wysięgniki teleskopowe

Nowe zgrabiarki różnią się od poprzedniczek ustawieniem wysięgników. Opatentowany przez firmę system z profilem C i szynami ślizgowymi pozwala na szybkie dostosowanie szerokości robaczej. W zależności od modelu (Buisness lub Trend) mogą być teleskopowane pojedynczo lub parami.

Ustawienie szerokości roboczej w Claas Liner

Zakres szerokości roboczej wynosi od 9,3 do 15 m. Szerokość pokosu może być modyfikowana w zakresach 1,3 a 2,5 m. W modelach Buisness  mogą być ustawiane hydraulicznie i zapamiętywane w terminalu Isobus. Modele Trend ustawia się w pozycji transportowej za pomocą dźwigni sprężynującej i mechanizmu z otworami (bez użycia dodatkowych narzędzi).

Zgrabiarki czterowirnikowe posiadają maksymalnie 15 m szerokości roboczej przyzaledwie 3 m szerokości transportowejoraz mniej niż 4 m wysokości. fot. Claas
Zgrabiarki czterowirnikowe posiadają maksymalnie 15 m szerokości roboczej przyzaledwie 3 m szerokości transportowejoraz mniej niż 4 m wysokości. fot. Claas

Napęd w zgrabiarkach Liner

Claas testując wielokrotnie wirniki w zgrabiarkach, postawił na napęd mechaniczny, który daje więcej mocy maszynie w porównaniu do napędu hydraulicznego. Ten rodzaj napędu ma przełożyć się na efekty w pracy nawet z dużymi liśćmi paszy. Wirniki są chronione przed przeciążeniem za pomocą sprzęgieł ciernych, które w przeciwieństwie do krzywkowych, reagują łagodniej nie powodując przerw w pracy w przypadku skoków obciążenia. W dwóch przekładniach rozdzielających Y na ramie głównej prędkość obrotowa wałka zostaje zredukowana z 540 obr./min. do 350 obr./min., co chroni układ napędowy.

Głowica maszyny

Ten wysoko obciążony element w zgrabiarce został konstrukcyjnie umieszczony przez producenta w kąpieli olejowej, co pozwala na jego trwałe smarowanie i konserwowanie. Są one hermetycznie uszczelnione i posiadają  tor krzywkowy z żeliwa sferoidalnego, dla lepszej trwałości.

Rozmiary wirników

Średnice wirników zastosowanych w nowych zgrabiarkach, są uzależnione od modelu i mogą wynosić od 3,3 do 3,8 m. Posiadają 14 dźwigarów zębów. Wraz z prędkością obrotową, wszystkie trzy elementy są takie same dla przednich i tylnych wirników, dzięki czemu maszyna ma pracować z wysoką przepustowością i jednolitym pokosem.

Zęby

Dźwigary zębów są każdorazowo zamocowane bez luzów poprzez 20-rowkowe połączenie frezowe i zabezpieczone pałąkiem Profix. Podwójne zęby są nasuwane ze swoimi zwojami na dźwigar zębów i przykręcane do niego. Ogranicza to ryzyko złamania. Jeśli mimo tego dojdzie do złamania zęba, będzie on pewnie utrzymywane na dźwigarze i nie zgubi się. Na każdym dźwigarze zębów zamontowane są cztery podwójne zęby o grubości 9,5 mm. Podwójnie wygięty kształt zęba do kiszonki z końcówką nachyloną pod kątem 10 stopni i naddatkiem 10 mm umożliwia skuteczne i jednocześnie łagodne zgrabianie oraz optymalne formowanie pokosu.

Opatentowane amortyzowane zawieszenie kardanowe

Wszystkie cztery wirniki nowych zgrabiarek Liner mają kardanowe zawieszenie i mogą poruszać się w trzech płaszczyznach. Konstrukcja zapewnia bardzo dużą elastyczność i wraz z układem prowadzenia wirników Grass Care z podwójną sprężyną pozwala na płynne ruchy wirników przy dużych prędkościach jazdy.

Oświetlenie LED i węże w zgrabiarce Liner

Widoczność wirników i otoczenia zgrabiarki umożliwiają światła LED umieszczone w 6 miejscach na maszynie. Ma to umożliwić nieprzerwaną pracę po zapadnięciu zmroku, by mogła być wydajna jak za dnia.

Ułatwieniem, oszczędzającym czas na polu są przyporządkowane węże. Ich oznaczenia umożliwiają przyporządkowanie 1:1 do odpowiedniej funkcji, a oznaczenia na uchwycie bardzo ułatwiają dołączanie i odłączanie maszyny.

Czasami dzień pracy trwa jeszcze po zapadnięciu zmroku. fot Claas
Czasami dzień pracy trwa jeszcze po zapadnięciu zmroku. fot Claas