Mergento VT 9220 to zupełnie nowy typ maszyny w ofercie Pöttingera. To zgrabiarka, która łączy w sobie podbieracz palcowy z przenośnikami taśmowymi. mogliśmy ją poznać podczas prezentacji nowości w Austrii pod koniec czerwca br. 

Mergento do lucerny, koniczny, ale nie tylko

Maksymalna szerokość robocza maszyny to 9,20 m przy środkowym odkładaniu pokosu i 8,70 m przy odkładaniu bocznym. Zgrabiarka jest dedykowana przede wszystkim do pracy w lucernie i koniczynie, a więc w roślinach, które po podsuszeniu łatwo gubią delikatne i jednocześnie cenne dla uzyskania wysokiej jakości paszy listki.

Zgrabiarka Pottinger Mergento VT 9220 gotowa do transportu, fot.kh
Zgrabiarka Pottinger Mergento VT 9220 gotowa do transportu, fot.kh

Z doświadczeń rolników z różnych krajów wiemy jednak, że tego typu maszyna sprawdza się także w zgrabianiu zwykłych użytków zielonych czy nawet słomy. Oprócz delikatnego traktowania roślin, Mergento VT 9229 cechuje również wysoka wydajność pracy, bowiem może pracować z prędkościami nawet przekraczającymi 20 km/h.

Trójwymiarowe dopasowanie do pola

Podbieracz jest 6-rzędowy, krzywkowy. Materiał jest delikatnie zgrabiany przez nadążne palce i następnie przenoszony na taśmę poprzeczną. Punkt przekazania paszy jest położony 120 mm wyżej niż taśma poprzeczna, dzięki czemu samoczynnie i łagodnie opada ona na taśmę. Dodatkowo kolejna porcja paszy powoduje przesunięcie i wypełnienie taśmy.

Tuż za podbieraczem umieszczone są rolki kopiujące, gwarantujące idealne dopasowanie się do nierówności pola. Centralne, ruchome zawieszenie taśmy gwarantuje stałe odciążenie na całej szerokości roboczej. Jest ono również podstawą dla trójwymiarowego kopiowania nierówności terenu – kinematyka ramienia, z trzema siłownikami hydraulicznymi reaguje błyskawicznie na każdą nierówność pola.

Podbieracz w Mergento i tuż za nim rolki kopiujące
Podbieracz w Mergento i tuż za nim rolki kopiujące

W przypadku zgrabiania do środka, zakres wychylenia wynosi od +475 mm do -195 mm, natomiast stopień pochylenia waha się od +30 do -13 stopni. Pochylenie w kierunku jazdy może się dopasowywać w zakresie od 0 do +11,5 stopni. Na uwrociu taśmy poprzeczne są wyłączane automatycznie, a po wjechaniu w pokos są uruchamiane.

Własna hydraulika z olejem w ramie

Maszyna – pomimo dużych gabarytów i wydajności – wymaga według producenta ciągnika o mocy zaledwie 100-120 KM. To m.in. zasługa wydajnej hydrauliki, której sercem są trzy pompy umieszczone na ramie. Do ciągnika podłączany jest w zasadzie tylko WOM i przewód sterowania.

Układ hydrauliczny z 3 pompami jest umieszczony na maszynie, fot.kh
Układ hydrauliczny z 3 pompami jest umieszczony na maszynie, fot.kh

Rama Mergento stanowi jednocześnie zasobnik oleju (o poj. 150 l). Podczas pokazu w Andau, maszyną zgrabiano lucernę odkładając pokos na sposób środkowy, jak i boczny. Efekty pracy były bardzo dobre zarówno jeśli chodzi o jakość zgrabionych roślin, jak i kształt zgrabionych wałów.

Pełne sterowanie z panelu w kabinie

Kierunek obrotów i pozycja obydwu taśm poprzecznych można wygodnie ustawić z kabiny ciągnika. Do sterowania w prezentowanym dla nas egzemplarzu Mergento VT 9220, zastosowano panel Select Control.

Sterownik daje możliwość – w zależności od kształtu pola, ilości paszy i maszyn, które będą pracowały w następnej kolejności - ustawienia odłożenia pokosu po środku, z boku, z lewej lub prawej strony, dwóch pojedynczych pokosów, przesuwania od środka na zewnątrz oraz szybkiego załadunku.

Pottinger Select Cotrol w kabinie ciągnika ze zgrabiarką Mergento VT 9220, fot.kh
Pottinger Select Cotrol w kabinie ciągnika ze zgrabiarką Mergento VT 9220, fot.kh

Cała maszyna została oparta na solidnym podwoziu jezdnym. Po złożeniu do transportu wysokość nie przekracza 3,5 m.

Wyższa jakość paszy - większe wydajności mleczne

Mergento VT 9229 to niewątpliwie ciekawa propozycja dla profesjonalnych gospodarstw, które próbują szczegółowo dopracować wszystkie detale na etapie produkcji pasz, aby uzyskać najwyższą ich jakość, a tym samym zyskać na wydajności mlecznej krów. Zastosowane rozwiązania i dbałość o detale wydają się to potwierdzać, choć oczywiście czas pokaże jak produkt przyjmie się na rynku i jaki będzie odzew klientów. Zgrabiarka wchodzi do oferty Pottingera z początkiem sierpnia 2022 r.

Zgrabiarka taśmowa Mergento VT 9229 wpisuje się w trendy, którymi podążają czołowi producenci maszyn zielonkowych.  Wśród konkurentów austriackiej zgrabiarki trzeba wymienić takie maszyny jak: Kuhn Merge MaxxSIP Favorit czy Kverneland-ROC RT.