21-22 maja 2022 r. odpędzie się dziewiętnasta edycja wystawy maszyn rolniczych Zielone Agro Show. Jej organizatorem jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Jak zapewniają organizatorzy, jest to największa w kraju impreza przeznaczona przede wszystkim dla rolników uprawiających rośliny zielonkowe, hodowców bydła i producentów mleka.

Wystawa Zielone Agro Show powraca

Tym, co wyróżnia imprezę na tle innych wydarzeń jest jej część poświęcona pokazom maszyn zielonkowych, gdzie rolnicy na żywo mają okazję zobaczyć koszenie i zbiór zielonki najciekawszymi maszynami rolniczymi. W 2019 r. w pokazach dynamicznych wzięło udział aż 56 maszyn.

O randze tego wydarzenia świadczą liczby: w 2019 r. na obszarze 13 tys. m2 wystawiło się blisko 150 wystawców i wzięło w niej udział niemal 40 tys. zwiedzających.

Nieodłączną częścią wystawy Zielone Agro Show jest pokaz maszyn zielonkowych w czasie pracy fot. mat. prasowe
Nieodłączną częścią wystawy Zielone Agro Show jest pokaz maszyn zielonkowych w czasie pracy fot. mat. prasowe

Nowością na tegorocznej wystawie będzie prezentacja bydła mlecznego, przygotowana wspólnie z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.  Prezentacja wzbogacona będzie o pokaz pielęgnacji jałówek, ocena typu i budowy jałówki rasy PHF oraz badanie pasz.

Jak zapewniają przedstawiciele wielu firm, takie imprezy jak Zielone Agro Show 2022 są dla nich bardzo ważne, szczególnie po tak długiej przerwie spowodowanej pandemią.

Korzystne warunki finansowania maszyn rolniczych

- Rolnicy są bardzo zadowoleni z tego typu wydarzeń, ponieważ jest to najlepsze miejsce, aby tak szeroką gamę maszyn obejrzeć i dotknąć w jednym miejscu. Oczywiście dużym zainteresowaniem cieszą się pokazy maszyn w pracy, podczas których rolnicy mogą zobaczyć i porównać różne modele i sami ocenić, który z nich jest najlepsza do ich gospodarstwa – zaznacza Karolina Dworakowska Matuszewska, reprezentująca firmę Agromix.

Jakich producentów zobaczymy?

Swoją obecność zapowiedziały czołowe firmy z regionu i branży. W Ułężu obecne będą m.in. firmy: Pronar, Krone, Kuhn, APV, Agrimar, CalPol, Danko, Goweil, HR Smolice, HR Strzelce, Korwex, KWS, Mleko System, Wokas, Sipma, Unia Sp. z o.o., Fricke Maszyny Rolnicze, Fortis Technology, Metal-Plast, czy chociażby McHale.

A jakie najciekawsze maszyny zaprezentują poszczególni producenci?

Krone

Żaden rolnik zainteresowany w tematyce maszyn zielonkowych nie powinien być rozczarowany widząc ofertę maszyn prezentowanych przez Krone. Maszyny te będzie można obejrzeć zarówno na stoisku, jak i podczas pracy.

Krone na wystawie zaprezentuje chociażby jeden z popularniejszych modeli szerokiej oferty sieczkarni BIG X 630 fot. mat. prasowe
Krone na wystawie zaprezentuje chociażby jeden z popularniejszych modeli szerokiej oferty sieczkarni BIG X 630 fot. mat. prasowe

Z pokazie polowym zaprezentowany zostanie m.in. zestaw kosiarek (potrójna kombinacja) EasyCut F 320 i EasyCut B 750 o łącznej szerokości roboczej 7,0 m, przetrząsacz Vendro 680, o szerokości roboczej 6,8 m, czy nowa zgrabiarka czterowirnikowa Swadro TC 1250 o maksymalnej szerokości roboczej 12,5 m.

Ponadto rolnicy będą mogli przyjrzeć się także wozowi zbierającemu ZX 430 GD o pojemności 43 m3, prasoowijarce Comprima CF 155 XC Plus, czy chociażby sieczkarni BIG X 630.

Pronar

Pronar w ramach wystawy Zielone Agro Show 2022 zaprezentuje m.in. dobrze znane przyczepy o oznaczeniach T654/2 i T653/2. Premierowo pokazany zostanie także nowy model wozu asenizacyjnego z kompozytowym zbiornikiem o pojemności 14 tys. litrów.

Pronar zaprezentuje m.in. dobrze znane przyczepy o oznaczeniach T654/2 i T653/2 fot. mat. prasowe
Pronar zaprezentuje m.in. dobrze znane przyczepy o oznaczeniach T654/2 i T653/2 fot. mat. prasowe

- Jest on nie tylko dużo lżejszy od standardowych metalowych „beczek”, ale ma też wyraźnie mniejsze zapotrzebowanie na moc ciągnika. Model TG214 to równocześnie początek całej serii wozów, wykorzystujących również nasz potencjał w zakresie wytwarzania tworzyw sztucznych – zaznacza Michał Modzelewski, odpowiedzialny w Pronarze za marketing.

Kuhn

Na stoisku marki Kuhn znajdziemy szeroki przekrój maszyn zielonkowych, począwszy od kosiarek, a na prasoowijarkach skończywszy.

Kuhn zaprezentuje chociażby prasoowijarkę i-Bio+ fot. mat. prasowe
Kuhn zaprezentuje chociażby prasoowijarkę i-Bio+ fot. mat. prasowe

Producent zaprezentuje następujące maszyny: kosiarki FC 8830D, FC 3125DF-FF, zgrabiarkę taśmową Merge Maxx 950 oraz prasoowijarkę i-Bio+.

Na imprezie nie zabraknie także dziennikarzy Farmera, dlatego spodziewajcie się obszernej relacji z tego wydarzenia. 

A czy Wy wybieracie się na Zielone Agro Show 2022?