150 wystawców i ok. 25 -30 tys. spodziewanych widzów to najważniejsze dane wystawy Zielone Agro Show, która rozpoczęła się w sobotę, 20 maja, na pasach dawnego lotniska w Ułężu.

Jak zwykle odbyły się (i odbędą się także w niedzielę) pokazy maszyn zielonkowych. O godzinie 11.00 na polu pokazowym pojawiły się kosiarki, przetrząsacze i zgrabiarki, a o 13.00 wystartowały prasy zwijające, praso-owijarki, owijarki, przyczepy zbierające oraz sieczkarnie polowe. W międzyczasie odbył się równoległy pokaz kosiarek, w którym wszystkie maszyny kosiły łąkę jednocześnie. Chyba największe wrażenie zrobił na widzach zestaw Claasa z kosiarką Disco 1010, który kosił swój odcinek z prędkością godną Roberta Kubicy.

Kierowca Claasa miał szczęście, że na łące nie ustawili się chłopcy-radarowcy, bo byłby mandacik, fot. K.Pawłowski
Kierowca Claasa miał szczęście, że na łące nie ustawili się chłopcy-radarowcy, bo byłby mandacik, fot. K.Pawłowski
Niestety nie wszystkie prasy zdołały zrobić idealne bele, co widać na naszych zdjęciach. Nie będziemy jednak zdradzać marek, ani modeli, bo trawa była wyjątkowo mokra i maszyny nie są przystosowane do pracy w takich warunkach. Jeszcze w piątek wieczorem, podczas próbnych przejazdów, z pras i formowanych bel wręcz lała się woda. Ciurkiem.

Pierwsze Animal Show podczas Zielonego Agro Show

Po raz pierwszy podczas wystawy w woj. lubelskim odbyły się tak bogate pokazy zwierząt. Organizatorzy część poświęconą bydłu i koniom nazwali Animal Show, w ramach którego odbyły się (i odbędą się w niedzielę): I Krajowa Wystawa Bydła Białogrzbietego, I Regionalna Wystawa Bydła Mlecznego, I Regionalna Wystawa Rodzimych Ras Koni.

Podczas imprezy zaprezentowane zostały zwierzęta hodowlane z grup: krów i jałowic rasy białogrzbiet z terenu całej Polski, krów i jałowic rasy holsztyńsko-fryzyjskiej oraz koni ras lokalnych z terenu województwa lubelskiego. Spośród grup zwierząt gospodarskich wyłaniano już czempiony i wiceczempiony w poszczególnych kategoriach (wiekowych i ras).
W niedzielę pokazy maszyn odbywać się będą o takich samych porach.

Nowości wśród maszyn

Zbyt wielu nowości na imprezie nie ma, ale oczywiście i miłośnik mechanizacji zawsze znajdzie coś nowego, coś czego jeszcze nie widział. Premierą na polskim rynku są nowe ciągniki marki TYM, w tym także wersja o mocy 130 KM, niewielki ciągnik Bobcat CT2535, chiński traktor Fotrak NS 75, robiąca spore wrażenie kosiarka o szerokości ponad 13 m Kuhn FC 13460 RA. Nowe prasy zaprezentowały w akcji m. in. Sipma czy McHale. Inne nowości to m. in. agregat przedsiewny Agro-Masz Grass 300 czy wspomniana niewidziana jeszcze w akcji na targach w Polsce kosiarka Disco 1010 firmy Claas.

Resztę zobaczycie na zdjęciach lub w niedzielę w Ułężu w godz. 9.00 – 17.00. Wstęp jest bezpłatny. A więcej na temat nowych maszyn wkrótce na Farmerze.

fot. K.Pawłowski
fot. K.Pawłowski