Podczas ostatnich targów złote medale zostały przyznane w dwóch kategoriach: maszyn i urządzeń rolniczych oraz odmian roślin uprawnych. Do zaszczytnego grona laureatów dołączyło kolejnych ośmiu producentów maszyn tudzież urządzeń rolniczych. W towarzystwie wozów asenizacyjnych i nowatorskich systemów komputerowych znalazła się również perełka – Rat Killer, granulowany preparat gryzoniobójczy nowej generacji. Producent tego „urządzenia”, firma Best Pest, poznańską imprezę powinna zaliczyć do szczególnie udanych, gdyż obok Złotego Medalu MTP otrzymała także wyróżnienie za najlepsze stoisko na targach.

Beczki giganty
Wzrost zainteresowania ekologią jest widoczny gołym okiem. Nawet na Polagrze spośród ośmiu nagrodzonych maszyn aż dwa medale przypadły wozom asenizacyjnym, wyposażonym w aplikatory doglebowe. Pierwszym z nagrodzonych jest wóz asenizacyjny Samson PG, duńskiej firmy Samson Agro A/S. Prezentowana w Poznaniu maszyna imponowała gabarytami, bowiem producent wyposażył ją w zbiornik o pojemności 25 tys. litrów.  Samson PG jest wyposażony standardowo w komputer Samson SlurryMaster 6000 sterujacy dozowaniem. Według producenta jest to najbardziej zaawansowany komputer na rynku, który kontroluje wszystkie hydrauliczne funkcje wozu. Może być sterowany dżojstikiem, co ułatwia operowanie maszyną. Wśród bogatego wyposażenia dodatkowego warto wyróżnić system elektronicznej kontroli kół jezdnych, poprawiający zwrotność tej ogromnej trzyosiowej beczki.

Kolejny nagrodzony wóz – PW-240 (PW-2/24), nowość Meprozetu Kościan, jest nieco mniejszy. Mniejszy, bo jego bezciśnieniowy zbiornik mieści „jedynie” 24 tys. litrów. W wersji podstawowej wóz jest wyposażony w pompę wirnikową do opróżniania zbiornika, aplikator doglebowy i górny właz nalewowy. Z elementów dodatkowych na uwagę zasługuje napędowy agregat hydrauliczny z panelem sterującym.

Mobilna Amela
Amela to nowość firmy AgrAlex, która od ponad 15 lat specjalizuje się w produkcji urządzeń do zaprawiania ziarna. W interesującej ofercie firmy są zaprawiarki o mniejszej wydajności (AL-50P), jak i  większej przystosowane do pracy w zautomatyzowanych liniach technologicznych (Hanka), ale tylko Amela jest zaprawiarką mobilną. Ta zgrabna maszyna zdobyła Złoty Medal między innymi za skuteczność zaprawiania i właśnie możliwość łatwego przewożenia. Amela może stać się bardzo popularna wśród rolników, bo jest zamontowana na przyczepce, dzięki czemu może być transportowana do dowolnego gospodarstwa samochodem osobowym. Takie rozwiązanie pociąga za sobą ograniczenie kosztów zakupu i utrzymania maszyny, ponieważ można się na nią zrzucić i użytkować wspólnie. Nasiona do zaprawiania ładuje się z małych 50-kilogramowych worków lub dużych big-bagów, o ładowności nawet do 1000 kg. Podobnie nasiona już zaprawione: mogą być wsypywane do małych worków, do big-bagów przy pomocy specjalnej przystawki, lub na przyczepę. Pojemność mieszalnika zaprawy wynosi 50 litrów, a wydajność maszyny jest regulowana i wynosi od 2 do 6 t/h. Zespołem rozprowadzającym zaprawę jest rozpylacz rotacyjny, zapewniający równomierne zraszanie nasion cieczą roboczą. Amela ma system aspiracji, który pozwala na odpylenie nasion bezpośrednio przed cyklem zraszania (zanieczyszczone powietrze jest filtrowane). Takie rozwiązanie zapewnia wysoką skuteczność, ponieważ zaprawa lepiej przylega do oczyszczonych nasion.

Komputery w modzie
Stosowanie zaawansowanych komputerów w rolnictwie postępuje coraz bardziej, a ich udział w rynku maszyn rolniczych z roku na rok się powiększa. Systematycznie udoskonalane zdobywają zarówno coraz więcej zwolenników, jak i nagród na targach i wystawach. Nie inaczej było w Poznaniu. Firma Big Dutchman otrzymała Złoty Medal za system Viper do elektronicznego sterowania klimatyzacją i produkcją w kurnikach. Jest to urządzenie bardzo pomocne, które znacząco ułatwia prowadzenie fermy drobiu. Moduły sterują nie tylko  temperaturą i wilgotnością, ale także (przy zamontowaniu dodatkowych czujników) stężeniem CO2 i NH3 oraz podciśnieniem w hali. Do tego dochodzi system sterowania produkcją, umożliwiający  rejestrację zużytej paszy i wody oraz kontrolę końcową masy ciała zwierząt. Wszystkie wyniki i prowadzone statystyki można zawsze przejrzeć, korzystając z wykresów. Oglądanie wykresów i dostęp do wszystkich funkcji komputera odbywa się za pomocą dużego wyświetlacza graficznego, znacznie ułatwiającego obsługę.

Outback S to system wspomagania jazdy równoległej, pracujący z wykorzystaniem technologii GPS, którego producentem jest firma Agrocom. To niewielkie urządzenie może w dużym stopniu pomóc w profesjonalnym gospodarowaniu. Ograniczając straty wynikające z nakładających się na siebie przejazdów roboczych, sprawia, iż poza czasem i wysiłkiem rolnik może zaoszczędzić również znaczną sumę pieniędzy. Outback S za pomocą specjalnej anteny wykorzystuje znormalizowane sygnały GPS, dzięki czemu jazda w nocy czy podczas mgły nie stanowi problemu. Dużą zaletą urządzenia jest możliwość współpracy z innymi popularnymi systemami, takimi jak GreenStar (John Deere) czy FieldStar (AGCO). Można go  również połączyć z komputerem.

Źródło: "Farmer" 21/2006