Dotychczasowy prezes firmy John Deere Polska Mirosław Leszczyński po 15 latach pracy w firmie John Deere z ostatnim dniem marca br. przechodzi na emeryturę. Jego miejsce na sterami firmy obejmie Marko Borwieck związany z firmą John Deere od 19 lat. 

Praca była przyjemnością

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie firmy John Deere Polska dotychczasowy prezes Mirosław Leszczyński podkreślił, że swoje przejście na emeryturę planował już od około 2 lat. Jak mówi po 37 latach pracy w korporacjach chciał i mógł sobie pozwolić na wcześniejsze przejście w stan spoczynku. Po zakończeniu pracy chce wraz z żoną wrócić do rodzinnej Gdyni i skoncentrować się na życiu rodzinnym i podróżownaiu po świecie. 

Jak podkreślił prezes - Praca dla firmy John Deere to była ogromna przyjemność i przygoda- tym bardziej, że nie byłem wcześniej związany z rolnictwem.

Dotychczasowy prezes John Deere Polska przypomniał, że obecność firmy John Deere w Polsce rozpoczęła się w roku 1997 kiedy to Rolimpex wprowadził do swojej oferty "Program John Deere", w którym w ramach swojej struktury oferował rolnikom maszyny rolnicze z logo jelenia. W roku 2000 obie firmy założyły spółkę Joinventure w której Rolimpex miał 60% udziałów.

W roku 2004 John Deere wykupił wszystkie udziały od swego partnera i utworzył spółkę z o.o., której pierwszym zadaniem była budowa sieci dilerskiej. Wtedy jak podkreślił Leszczyński z uwagi na swoje doświadczenie zawodowe dostał propozycję objęcia sterów firmy John Deere w Polsce. Jak mówi miał szczęście gdyż trafił na bardzo dobry zespół menagerów, którzy mieli ogromną wiedzę o rolnictwie co ułatwiło budowanie sieci sprzedaży. 

Budowa sieci dielrskiej rozpoczęła się od poszukiwań właściwych przedsiębiorców, którzy rozumieli rolnictwo. Był to warunek konieczny aby zagwarantować jak najwyższą jakość usług, gdyż w czasie zbiorów nie ma czasu na zbędne przestoje. Budowa sieci dilerskiej się udała i firmy współpracujące z John Deere przekształciły się z firm rodzinnych w prężnie działające przedsiębiorstwa, które są wstanie zaoferować usługi na najwyższym poziomie.

Wszystkim chciałbym na koniec serdecznie podziękować i zapewnić, że jestem spokojny o przyszłość John Deere Polska, ponieważ zostawiam firmę w dobrej kondycji i w rękach świetnych ludzi - podsumował Mirosław Leszczyński.

Symboliczne przekazanie kierownictwa nowemu prezesowi John Deere Polska.
Symboliczne przekazanie kierownictwa nowemu prezesowi John Deere Polska.

Twardo stąpam po ziemi

Od 1 kwietnia 2020 obowiązki prezesa John Deere Polska obejmie Marko Borwieck. Jak mówi z rolnictwem jest związany od najmłodszych lat gdyż urodził się i dorastał  na farmie położonej w północnych Niemczech w okolicy Hamburga. Studiował ekonomikę rolnictwa początkowo w Niemczech, a następnie w Szkocji.

Po studiach w roku 2001 rozpoczął pracę w firmie John Deere. Początkowo w dziale marketingu w  fabryce Zweibruecken. Rok później przeniósł się do Szwajcarii do John Deere International, gdzie pracował jako Sales Representative. Początkowo był odpowiedzialny za budowę sieci dilerskiej w krajach byłej Jugosławi, gdzie trzeba było wszystko zorganizować po wojnie jaka się tam odbyła.

Potem został przeniesiony do krajów Beneluxu, które charakteryzowały się duża stabilnością rynku. Kiedy w 2007 roku Rumunia i Bułgaria przystąpiły do Unii Europejskiej Borwieck został odpwiedzialny za sieć dilerską w tych krajach. Następnie objął stanowisko Teritory Menagera, a nastepnie Country Menagera na rynek duński i szwedzki. Odpowiadał na tych rynkach za wdrożenie strategii "Dealer Jutra" jako Dealer Development.

Od listopada 2018 pełni funckję Used Equipment Mennagera na cały Region drugi obejmujący całą Europę, Afrykę Północną oraz Bliski i Środkowy Wschód. Nowy prezes podkreśla, że pomimo pracy w korporacji i częstych zmian stanowisk i miejsca zamieszkania jest szczęśliwym mężem i ojcem dwójki wspaniałych dzieci. 

Jak podkreślił nowy prezes John Deere Polska jego głównym zadaniem będzie wdrożenie nowej strategii Dealer Jutra, która jest w trakcie wdrażania w całym Regionie 2. Nowa strategia ma poprawić relacje na lini sprzedawca klient i zapewnić jeszcze lepszą obsługę wszystkim posiadaczom maszyn Marki John Deere.