W pierwszej połowie maja odwiedziliśmy woj. opolskie, gdzie pod Otmuchowem na polach Michała Konata mogliśmy przyjrzeć się prowadzonemu siewowi kukurydzy z wykorzystaniem najnowszych technologii rolnictwa precyzyjnego.

MF 8S245 i Amazone Precea w precyzyjnym siewie

W siewie kukurydzy uczestniczył ciągnik Massey Ferguson 8S245, z którym został zagregowany nowy siewnik Amazone Precea 6000 2CC Super.

Ciągnik został wyposażony w fabryczny pakiet rolnictwa precyzyjnego, w tym m.in. układ umożliwiający automatyczne kierowanie maszyną. Do jazdy posłużył system RTK umożliwiający poruszanie się z dokładnością do kilku centymetrów.

W traktorze został także zainstalowany fabryczny monitor Task Doc Pro, pracujący w standardzie Isobus. Na monitorze wyświetlana była m.in. utworzona wcześniej mapa pola z zaznaczonymi strefami nawożenia. W poszczególnych miejscach siewnik wysiewał odpowiednią dawkę nawozu fosforowego, realizowaną w zakresie: 90-110 kg/ha.

Na domiar tego również nasiona były wysiewane w różnej ilości w zależności od fragmentu pola. W tym przypadku ilość nasion była różnicowana w zakresie 75-88 tys. nasion na 1 ha.

Na monitorach widać ilość wysiewu nawozu i nasion. Wszystko zmienia się automatycznie. Ja tylko pilnuję czy wszystko jest ok - mówi Leszek Wolny, operator zestawu. 

Funkcje siewnika Amazone Precea były wyświetlane na drugim monitorze marki John Deere.

Siew kukurydzy "od linijki"

System RTK został też wykorzystany do do dokładnego zarządzania włączaniem/wyłączaniem sekcji siewnika. Indywidualny, elektryczny napęd każdej z 8 sekcji siewnika umożliwia bardzo dokładne wyłączanie ich na klinach, tak że nie powstają praktycznie żadne nakładki.

Siewnik bardzo precyzyjnie sterował również wyłączaniem/załączaniem sekcji wysiewających nawóz, tak że na dojazdach po uwroci odcinanie siewu nawozu i nasion jest realizowane w jednej linii.

Gotowe zadania przychodzą zdalnie

Zaprogramowanie jazdy równoległej umożliwia też przejazdy robocze co drugi przejazd, dzięki czemu na uwrociach nie ma potrzeby cofania zestawem.

Warto podkreślić również to, że kierujący ciągnikiem otrzymuje zdalnie zadania do wykonania - przesyłane na monitor ciągnika. Wystarczy tylko że zatwierdzi zadanie i dalej wszystko odbywa się automatycznie.

A jakie korzyści można osiągnąć dzięki zastosowaniu takich techonologii? Wkrótce na Farmer.pl obszerny materiał na ten temat.