W 2019 r. odbyła się prezentacja nowej serii Lexionów. Kilka dni temu w okolicach Kilonii zaprezentowano odnowione wersje i pewne nowości w katalogu Claasa.

Przede wszystkim paletę produktów uzupełnią modele Lexion 8600, mogące się pochwalić szerokością kanału obróbki masy żniwnej 1700 mm., a kolejną nowością są modele 5500 Montana i 7700 Montana.

Ponadto wszystkie kombajny Lexion otrzymają nową kabinę, a niektóre z nich także wyższą moc silnika i większą pojemność zbiornika ziarna. Reszta pojazdu, wraz z debiutującymi w 2019 r. zespołami młócącymi APS Synflow Walker i APS Synflow Hybrid, się nie zmieni.

Lexion 8600 - model wejściowy do najwyższej ligi

W przyszłym roku modele Lexion 8600 i 8600 Terra Trac uzupełnią europejską paletę produktów Claas w segmencie kombajnów hybrydowych. Z szerokością układu omłotu 1700 mm i mocą 549 KM generowaną przez sześciocylindrowy silnik MAN D26 o pojemności 12,4 l zgodny z normą Stage V, obie maszyny plasują się bezpośrednio nad modelem Lexion 7700 z układem omłotu o szer. 1420 mm.

Dzięki systemowi Dynamic Power moc silnika podobnie jak w innych modelach Lexion jest automatycznie dostosowywana do warunków pracy, co przy częściowym obciążeniu, np. podczas odkładania pokosu, pozwala zaoszczędzić do 10 procent paliwa.

Nowością jest kabina, którą znamy z mniejszych Trionów, fot. K.Pawłowski
Nowością jest kabina, którą znamy z mniejszych Trionów, fot. K.Pawłowski
Lexion 8600 to nie jest zupełna nowość niemieckiej firmy. Podobne maszyny pracowały już na rynku Ameryki Północnej w 2019 r. Przedstawiciele firmy twierdzą, że sprzęt sprawdził się w wewnętrznych porównaniach wydajności, również w warunkach europejskich podczas żniw 2021 i 2022, dlatego mogą bez obaw wejść na rynek od przyszłego sezonu.

Pojemność zbiornika ziarna w premierowym modelu wynosi 12 500 l, a w wersji 8600 Terra Trac 13 500 l.

Niejako przy okazji w tej samej serii maszyn modele Lexion 8800 i 8700 zyskają wyższą moc silnika. Kombajn 8700 będzie teraz miał 626 KM, a 8800 aż 700 KM. W kombajnie Lexion 8800 od teraz będzie stosowany sześciocylindrowy silnik MAN D42 o pojemności 16,2 l znany z modelu 8900.

Dzięki zwiększeniu mocy i zoptymalizowaniu krzywych momentu obrotowego dostępne są większe rezerwy mocy, które zwłaszcza w trudnych warunkach zbioru utrzymują stały poziom prędkości obrotowej.

Większa kabina z obrotowym fotelem

Wszystkie nowe Lexiony będą od teraz wyposażane w nową kabinę. Jest ona znana, bowiem wprowadzono ją w 2021 r. wraz z serią Trion. Dzięki niej zwiększy się ilość miejsca w środku, szczególnie w obszarze głowy i stóp. Pojawi się także opcjonalny, obracany o 30 stopni w obu kierunkach, fotel skórzany. Dostępne będą także podnóżki, które pozwalają operatorowi na przyjmowanie odprężających pozycji na fotelu.

Poprawi się także widoczność, dzięki większym oknom przednim i bocznym, cieńszym słupkom A i samonośnej konstrukcji lusterek. W nieco gorszych warunkach obraz poprawi wycieraczka o zakresie ruchu 360 stopni.

Co ważne we wnętrzu pojawi się również nowy 12-calowy terminal Cebis z wyświetlaczem HD o wysokiej rozdzielczości i dużym kontraście. Sprzęt oferuje trzy indywidualnie regulowane główne obszary wyświetlania.

Ponadto operator będzie mógł skorzystać z w pełni zintegrowanych systemów Cemos Dialog i Cemos Automatic. Obsługa odbywa się w sposób dotykowy i za pomocą pokrętła/przycisku. Wszystkich ustawień zespołu młócącego i czyszczenia można dokonywać w szybki sposób za pomocą przycisków bezpośredniego dostępu znajdujących się w prawej części podłokietnika.

Terminal Cebis i podłokietnik można niezależnie od siebie dostosowywać do indywidualnych potrzeb operatora. Dzięki dźwigni wielofunkcyjnej Cmotion operator ma zawsze pod ręką najważniejsze funkcje i może zapisać do siedmiu indywidualnych ustawień.

Wisienką na zbożowym torcie jest 30-litrowy chłodzony schowek, pakiet oświetlenia LED 360 stopni, pakiet multimedialny z subwooferem i mikrofonem typu gęsia szyja dostępne jako opcja.

W wersjach wyposażonych w GPS Pilot stosowanych do automatycznego kierowania maszyną, nowy terminal CEMIS 1200 znajduje się w prawej części kabiny. Oprócz samego zautomatyzowanego kierowania umożliwia on zarządzanie zleceniami i dokumentację online.

Skuteczne rozwiązania dla optymalizacji przepływu materiału

Aby jeszcze bardziej zoptymalizować przekazywanie materiału z zespołu młócącego do rotorów, w kombajnach Lexion serii 7000 i 8000 wprowadzono segmentowy bęben podający. Dzięki nowej konstrukcji w połączeniu z umieszczonymi z boku i pośrodku płytami podającymi strumień materiału jest jeszcze lepiej rozprowadzany i podawany do dwóch rotorów. Poza tym większa liczba elementów podających w przypadku twardej słomy, w ekstremalnych warunkach pracy, prowadzi do lepszego przepływu plonu.

Cemos Auto Header na podstawie wysokości łanu mierzonej przez system Field Scanner w pełni automatycznie optymalizuje długość stołu, wysokość nagarniacza i jego położenie poziome, fot. K.Pawłowski
Cemos Auto Header na podstawie wysokości łanu mierzonej przez system Field Scanner w pełni automatycznie optymalizuje długość stołu, wysokość nagarniacza i jego położenie poziome, fot. K.Pawłowski
Rewers we wszystkich kombajnach Lexion od roku modelowego 2023 może być wyposażony w funkcję „powolne wciąganie”. Po procesie rewersowania kierunek obrotów silnika rewersu można łatwo odwrócić za pomocą przycisku, dzięki czemu plon jest przenoszony do zespołu młócącego wolniej i bardziej równomiernie. Pozwala to uniknąć skoków obciążenia po rewersowaniu.

Jeszcze więcej miejsca na ziarno

Kolejną ważną zmianą jest zwiększenie pojemności zbiornika ziarna w niektórych modelach Lexionów. Zbiornik ziarna w modelu 6600 opcjonalnie może mieć teraz pojemność 11 000 l, w Lexionie 6700 12 500 l. Lexion 8800 od roku modelowego 2023 może być opcjonalnie dostarczany ze zbiornikiem ziarna o pojemności 18 000 l, który dotychczas był dostępny wyłącznie dla flagowego modelu Lexion 8900. Dla modelu Lexion 8700 do wyboru jest także zbiornik ziarna o pojemności 15 000 litrów, a dostępne dotychczas warianty 12 500 i 13 500 litrów można teraz znaleźć w serii Lexion 7700 i niższych.

Aby jeszcze precyzyjniej kontrolować proces przeładunku, rury rozładowcze zbiornika na ziarno zarówno o średnicy 330 mm, jak i 420 mm, mogą zostać wyposażone w regulowaną końcówkę. Dzięki bezstopniowej regulacji kąta pozwala ona na precyzyjne sterowanie strumieniem ziarna w zakresie do 60 cm. Jej obsługa odbywa się za pomocą przycisku na dźwigni wielofunkcyjnej Cmotion. Regulowana końcówka jest wyposażona w zintegrowaną zastawkę zamykającą, która zapobiega wydostawaniu się ziaren po wyłączeniu napędu ślimaka w rurze rozładunkowej.
Trzy nowe funkcje Cemos.

Oprócz nowej kabiny Lexiony zyskały moc i wieksze zbiorniki na ziarno, fot. K.Pawłowski
Oprócz nowej kabiny Lexiony zyskały moc i wieksze zbiorniki na ziarno, fot. K.Pawłowski
Wspominaliśmy już o systemie Cemos Dialog. Dialogowy pomiar strat umożliwia dokładniejszą kalibrację czujników strat. Funkcja prowadzi operatora krok po kroku przez cały proces kalibracji, co pozwala uniknąć błędów przy pomiarach i wprowadzaniu danych. Do kalibracji można wykorzystać dowolną tacę do pomiaru strat.

Na potrzeby zastosowań flotowych Claas wprowadził do systemu Cemos funkcję Cemos Connect. W oparciu o zasadę nadajnik-odbiornik ustawienia Cemos mogą być przekazywane z jednego kombajnu do jednej lub kilku innych maszyn lub też poprzez aplikację Telematics na urządzeniu mobilnym (np. smartfon). W ten sposób optymalne ustawienia można w razie potrzeby przenieść na całą flotę kombajnów. Cemos Connect będzie dostępny od roku modelowego 2023 dla wszystkich kombajnów Lexion i Trion wyposażonych w Cemos.

Skanuje pole i daje sygnał

Kolejną nowością dla serii Lexion i Trion jest Cemos Auto Header, który na podstawie wysokości łanu mierzonej przez zainstalowany w dachu kabiny system Field Scanner w pełni automatycznie optymalizuje długość stołu, wysokość nagarniacza i jego położenie poziome.

Dodatkowo czujnik wykrywa grubość warstwy materiału w kanale wciągającym. Dzięki temu operator może w pełni skoncentrować się na kontroli wszystkich danych maszyny i parametrów jakościowych w Cebis oraz na łanie przed kombajnem.

W tym roku napęd Terra Trac obchodzi 25-lecie, fot. K.Pawłowski
W tym roku napęd Terra Trac obchodzi 25-lecie, fot. K.Pawłowski
Field Scanner na potrzeby ekstremalnych warunków pracy posiada dodatkową funkcję czyszczenia, co gwarantuje zawsze niezawodne optyczne rozpoznawanie łanu zarówno dla automatycznego kierowania poprzez wykrywanie krawędzi łanu, jak i dla systemu Cemos Auto Header.

Nie straszne im pagórki i dołki

W przyszłym roku ofertę firmy Claas uzupełnią Lexiony: 5500 Montana i 7700 Montana – kolejno kombajn z wytrząsaczami i kombajn hybrydowy z wyrównaniem nachylenia podwozia.

Zaczynając od segmentu maszyn z pięcioma wytrząsaczami o mocy 258 KM, a kończąc na średniej klasie hybrydowej o mocy 549 KM, Claas ma obecnie w swojej ofercie osiem maszyn Montana i oferuje rolnikom i przedsiębiorstwom usług rolniczych wyjątkowo szeroki wybór produktów na potrzeby pracy na stromych zboczach.

Nowością w ofercie będą także Lexiony 5500 Montana i 7700 Montana, fot. K.Pawłowski
Nowością w ofercie będą także Lexiony 5500 Montana i 7700 Montana, fot. K.Pawłowski
Hydrauliczna regulacja podwozia pozwala na całkowite wyrównanie nachyleń bocznych do 18 stopni i nachyleń wzdłużnych do 6 stopni. Napęd na wszystkie koła Power Trac, elektrycznie załączana blokada mechanizmu różnicowego przedniej osi oraz system czyszczenia Auto Slope zwiększają siłę ciągu i optymalizują wydajność czyszczenia dzięki automatycznemu dopasowaniu do zboczy i wzniesień.

Zobaczymy je na Agro Show?

Claas Polska czyni starania, aby widzowie zwiedzający najbliższe targi Agro Show w Bednarach mogli zobaczyć jeden z najnowszych Lexionów. Na maszyny zamówienia będzie można składać jeszcze w tym roku. Odbiór oczywiście w sezonie 2023.