Znacznik pianowy to mało popularne rozwiązanie, które poprawia komfort wykonywania zabiegów opryskiwania. Zasada działania znacznika jest prosta – za pomocą specjalnej dyszy aplikowana jest piana - roztwór (mydło + woda) z powietrzem.

W skład kompletnego zestawu do oznaczenia wchodzi sterownik elektryczny (umożliwia załączenie lewej lub prawej dyszy lub wyłączenie systemu), sprężarka zasilana elektrycznie (12 V) zbiornik ciśnieniowy (18-26 l), komplet przewodów (jeden do powietrza, drugi do roztworu) oraz znaczniki - dysze.

Sam proces montażu nie jest trudny. Wymaga zainstalowania na opryskiwaczu zbiornika ciśnieniowego oraz sprężarki. Poza tym na końcu belki polowej opryskiwacza należy zamocować znaczniki, a także do belki polowej przypiąć (najlepiej opaskami zaciskowymi) po 2 przewody do jednej dyszy. Kabel sterownika i sprężarki trzeba podłączyć pod gniazdo oświetlenia – 12 V.

Za kompletny znacznik pianowy zapłacimy od 1,8 tys. zł do 2,7 tys. zł brutto (w zależności od producenta i pojemności zbiornika na środek pianotwórczy).

Środek można stosować w trybie ciągłym lub punktowo. Za pomocą zaworu można również regulować ilość piany, którą chcemy pozostawić na roślinach. Zakup środka pianotwórczego (mydła) to wydatek od 75 do 115 zł (za 5 kg). Droższy środek pozwala na dłuższe utrzymanie piany – nawet do 42 godzin. W praktyce wykorzystywany jest roztwór środka pianotwórczego i wody w stosunku od 1/30 do 1/50.