Konkurs Mechanik na Medal odbywa się w tym roku po raz siódmy, natomiast konkurs Młody Mechanik na Medal po raz szósty. Po rozwiązaniu trzech testów finalistami konkursu Mechanik na Medal zostali (w kolejności alfabetycznej): Zbigniew Kapica, Leszek Konopka, Paweł Pac, Paweł Pacholec i Wojciech Pryzmont.

Finaliści konkursu Młody Mechanik na medal to: Piotr Banaś z Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie, Mateusz Bielawiec z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach, Adam Ciepłucha z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach, Szymon Cieślak z Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie, Krzysztof Kałat i Radosław Kowalczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie, Sylwester Małek z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach, Bartłomiej Pryzmont i Maciej Pryzmont z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie oraz Krzysztof Wiśniewski z Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.

Finał praktyczny konkursu Mechanik na Medal odbędzie się 19 września w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Na 21 września, podczas wystawy Agro Show, zaplanowano część teoretyczną konkursu. Tego samego dnia odbędzie się finał konkursu Młody Mechanik na Medal. 

Konkurs Mechanik na Medal to najstarszy konkurs organizowany przez PIGMiUR. W tym roku odbywa się już po raz siódmy. Uczestnikiem może być osoba pełnoletnia zatrudniona na podstawie umowy o pracę w zakładzie serwisowym maszyn rolniczych, wykonująca prace związane z naprawą maszyn rolniczych, a także przedsiębiorca prowadzący zakład serwisowy maszyn rolniczych.

Chętni, którzy biorą udział w konkursie musieli do końca marca bieżącego roku zarejestrować się na
stronie internetowej konkursu oraz wypełnić online pierwszy z testów. Kolejne należało wypełnić do
końca kwietnia oraz do końca maja. Konkurs Młody Mechanik na Medal skierowany jest do uczniów szkół rolniczych pragnących rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych. Młodzi mechanicy ze szkół z całej Polski w tym roku startują już po raz szósty. Uczetnicy konkursu musieli zalogować się na stronie i online rozwiązać trzy testy wiedzy.