Aktualnie, jeżeli chodzi o ofertę ciągników Zoomlion w Polsce dostępne są dwa modele RD 254 oraz RK 504. Obie maszyny powoli zyskują na popularności, zarówno wśród służb komunalnych jak i rolników. Aczkolwiek w ofercie wyraźnie brakuje większego, dużo bardziej dojrzałego modelu mogącego podołać typowym pracom polowym. To może się wkrótce zmienić, wraz z dawno zapowiedzianym modelem RK 754.

– Model RK 754 z silnikiem Kohlera o mocy 75 KM jest już w zasadzie gotowy do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. W tej chwili trwają negocjacje ze stroną chińską, która nie do końca orientuje się w bardzo trudnym do zaistnienia segmencie ciągników około 80 KM. Kluczową kwestią są oczywiście pieniądze. Nasze starania mają na celu wynegocjowanie takich warunków, aby finalnie móc zaoferować ten ciągnik w najlepszej możliwej cenie – powiedział Piotr Kalinowski, prezes zarządu Master Agro.

Dla przypomnienia, model RK 754 to traktor wyposażony w czterocylindrowy, turbodoładowany silnik Kohlera (spełniający Stage 3B) o pojemności 2400 cm3 i mocy 75 KM osiąganej przy 2800 obr./min. (300 Nm przy 1500 obr/min).

W ciągniku zastosowana została taka sama skrzynia (12x12) jak w modelu 50 KM. W rozmowie  Piotr Kalinowski przyznał, że jest to konstrukcja przygotowana z bardzo dużym zapasem. Dzięki pompie o wydatku maksymalnym 51 l/min, podnośniku z udźwigiem 2300 kg i masie bez obciążników, wynoszącej 3400 kg, RK 754 ma szansę zainteresować wielu rolników. Zwłaszcza, gdy jego cena zostanie ustalona na atrakcyjnym poziomie, a właśnie na to się zanosi.

– Myślę, że w nieco dalszej perspektywie (kilku lat) nic nie stoi na przeszkodzie, aby na krajowym rynku pojawiły się ciągniki o większych mocach, nawet do 210 KM, jakie Zoomlion ma w swojej ofercie na innych rynkach – dodaje Kalinowski

Próbkę tych maszyn, których stylistyka bardzo mocno nawiązywała do poprzedniego wzornictwa Deutza, mogliśmy zobaczyć podczas targów Agritechnica 2015 w Hannoverze. Chiński ciągnik o mocy 210 KM stanowiłby prawdziwy ewenement na naszym rynku, zdominowanym raczej przez maszyny cechujące się dużo mniejszą mocą.

Narzędzia Zoomlion?

Kolejną nowością ma być wprowadzenie na polski rynek bogatego asortymentu narzędzi takich jak: podkaszarki, kosy spalinowe, kosiarki pchane, nożyce do żywopłotów itp. Zarówno w wersjach spalinowych jak i elektrycznych. Jakiś czas temu podobną drogą poszedł Ursus, łącząc siły z firmą New American Concept (NAC).