Będąc na ostatniej Opolagrze zwróciliśmy uwagę na bardzo ciekawy zestaw uprawowy. Mowa o wymienionym w tytule ciągniku przegubowym Kirowiec i talerzówce Lozova wystawionych na wspólnym stoisku dilerów Agromilka i Flora Praszka.

Przegubowiec K-744R4 to maszyna produkowana w Petersburskiej Fabryce Traktorów (PTZ). Ta prezentowana na targach wyposażona była w 8-cylindrowy rosyjski silnik TMZ o pojemności 17 l i mocy 420 KM, sparowany ze skrzynią biegów typu Power Shift w układzie 16x8 z 4 przełożeniami zmienianymi pod obciążeniem. Jak zapewniał Romuald Młynik, manager rozwoju sieci Agromilka, moc silnika można podnieść fabrycznie nawet do 500 KM zmieniając ustawienia pompy paliwa.

Hydraulika Kirowca to wydajność pompy 180 l/min i 4 pary wyjść, a opcjonalny WOM zapewnia obroty 540/1000 obr/min. Ponadto ciągnik posiada tylny TUZ o udźwigu 9 t, resorowaną oś przednią oraz klimatyzowaną kabinę.

>> W Rosji przedsiębiorstwa rolne wybierają Kirowce

Z olbrzymim traktorem sprzężona była również olbrzymia brona talerzowa Ducat ukraińskiej firmy Lozova Machinery. Maszyny tej firmy produkowane są w Charkowie. Talerzówka z opisywanego zestawu miała szerokość 12 m. W ofercie są jeszcze brony o szerokościach 5, 6 i 8 m.

Co ciekawe zestaw do Kamienia Śląskiego przyjechał prosto z gospodarstwa. Rolnik z Opolszczyzny użytkuje go od jesieni ub. r. Jak przekazał nam Romuald Młynik zawitał tam na pokaz i został już na stałe.

– Ciągnik Kirowiec razem z broną Lozova w trakcie płytkiej uprawy na polu gorczycy osiągnął średnie zużycie paliwa na poziomie 5,5-6 l/ha przy prędkości około 14 km/h. Talerzówka bardzo dobrze podcinała i ładnie przykrywała rośliny – mówił Młynik.

Cena Kirowca K744K4 w opisywanej specyfikacji to 586 tys. zł netto, a talerzówki Lozowa Machinery około 250 tys. zł netto  (59 tys. euro netto).