Kto wie, być może wkrótce maszyny będą same wyjeżdżać w pole, a my pod koniec dnia dostaniemy raport o wykonanej robocie w aplikacji na smartfonie. Póki co taki scenariusz jeszcze daleko przed nami.

W tej chwili maszyny potrzebują jeszcze operatorów i urządzeń towarzyszących, ale ich obsługa już jest znacznie łatwiejsza i bardziej przyjazna użytkownikowi oraz środowisku.

Kombinacja przód-tył

W taki sposób zaprojektowano nowe rozsiewacze Kvernelanda serii Geospread, które mieliśmy okazję zobaczyć podczas prezentacji we Włoszech. Ma być więcej precyzji i wydajności.

Podstawową zmianą jest możliwość użycia sprzętu w kombinacji przód-tył. Taki sposób montażu zwiększy całkowitą pojemność do 6000 lub 7000 l, ale również da większą wydajność i dokładność wysiewu poprzez rozprowadzenie dwóch różnych nawozów w jednym przejeździe.

Rozwiązanie, dzięki zminimalizowaniu liczby przejazdów, z pewnością pozwoli zaoszczędzić czas i ograniczyć ugniatanie gleby. Niestety ma to też swoje minusy. Aby taki zestaw działał poprawnie musimy mieć naprawdę mocny ciągnik (min. 250 KM).

- Dzięki zastosowaniu kombinacji rozsiewaczy przód-tył zwiększa się dokładność wysiewu dwóch różnych nawozów w jednym przejeździe. Zamiast wysiewać mieszankę, można zastosować dwa różne rodzaje nawozów, o różnych właściwościach fizycznych, oba z poprawnymi ustawieniami, aby uzyskać idealną dokładność rozmieszczenia składników odżywczych i równomierność wysiewu. W rezultacie można zwiększyć plon i efektywniej wykorzystać zastosowany nawóz - powiedział Pavel Dvořák specjalista ds. produktu z firmy Kverneland

Rozsiewacze umieszczone z tyłu i z przodu ciągnika pozwalają także zrównoważyć masę ciągnika. W efekcie nacisk na podłoże jest mniejszy, co skutkuje mniejszym zagęszczeniem gleby. Jeśli z przodu ciągnika nie ma wałka przekaźnikowego, można zastosować centralny hydrauliczny układ napędowy rozsiewaczy Geospread.

Od 2023 r. w modelach wyposażonych system iDC (intelligent Disc Control) zastosowano różną prędkość obrotowa lewej i prawej tarczy, fot. K.Pawłowski
Od 2023 r. w modelach wyposażonych system iDC (intelligent Disc Control) zastosowano różną prędkość obrotowa lewej i prawej tarczy, fot. K.Pawłowski

Ciekawym dodatkiem jest urządzenie do wysiewu granicznego ExactLine, które może być zamontowane po lewej i prawej stronie maszyny. Przydaje się to wówczas, gdy wysiew odbywa się na granicy pola lub na uwrociach.
Intelligent Disc Control

Od 2023 r. w modelach wyposażonych system iDC (intelligent Disc Control) – taki sprzęt mieliśmy okazję zobaczyć na pokazie we Włoszech - zastosowano różną prędkość obrotowa lewej i prawej tarczy. Oznacza to, że prędkość obrotowa tarczy zewnętrznej może być zredukowana do optymalnej dla rozsiewu granicznego, a prędkość obrotowa tarczy wewnętrznej jest zoptymalizowana dla rozsiewu na całym polu. Daje to możliwość użycia dwóch rodzajów materiału w jednym urządzeniu.

Rozsiewacz na elektronicznym wspomaganiu

W zestawie z przodu i z tyłu można łączyć różne modele rozsiewaczy Geospread, o różnej pojemności zbiornika.

Wszelkie parametry można łatwo wprowadzić do Isobusa. Sterowanie sekcjami automatycznie włącza i wyłącza sekcje, aby zminimalizować niepożądane nakładanie nawozu. Dzięki funkcji Variable Rate Application we wszystkich rozsiewaczach Kverneland Geospread możliwe jest automatyczne ustawienie dawki wysiewu w oparciu o mapy aplikacyjne, a w celu uzyskania jeszcze większej precyzji aplikacja Multirate wysiewa różne dawki w obrębie założonej szerokości roboczej.

Kalibrator Kverneland jest wykorzystywany do określania rozkładu nawozu w ramach procesu pomiaru właściwości fizycznych nawozu, fot. K.Pawłowski
Kalibrator Kverneland jest wykorzystywany do określania rozkładu nawozu w ramach procesu pomiaru właściwości fizycznych nawozu, fot. K.Pawłowski

Jeśli chcemy jeszcze bardziej sobie pomóc gadżetami elektronicznymi możemy zastosować IsoMatch FarmCentre, w którym możemy tworzyć, wysyłać i odbierać dane rozsiewacza poprzez chmurę, gdzie można je dalej przechowywać w bezpieczny i łatwy sposób.

Inne bajery rozsiewacza

Maszyna Kvernelanda mierzy właściwości fizyczne każdej partii nawozu za pomocą kalibratora i wagi w celu określenia rozkładu wielkości granulek i gęstości (kg/l). Wszak rzeczywiste właściwości każdej partii nawozu mogą być inne, nawet jeśli nazwa i marka produktu są takie same. Dzięki interaktywnej aplikacji na telefon i stronę internetową lub aplikacji AutosetApp na terminalach IsoMatch Tellus, łatwo jest znaleźć optymalną poradę dla każdego rodzaju nawozu.

Trwałość i łatwość czyszczenia

Nowością w rozsiewaczach Kvernelanda są także nowe łopatki wznoszące Duplex. Można je zamówić z dodatkową powłoką z węglika chromu, która zwiększa odporność na zużycie, chroni przed korozją, bez wpływu na jakość rozsiewu. Zmodernizowano także centralną przekładnię, w której inaczej rozmieszczono łożyska.

Dzięki systemowi Variable Rate Application można łatwo regulować dawkę wysiewu oddzielnie dla przedniego i tylnego rozsiewacza, fot. K.Pawłowski
Dzięki systemowi Variable Rate Application można łatwo regulować dawkę wysiewu oddzielnie dla przedniego i tylnego rozsiewacza, fot. K.Pawłowski

Nowości na przyszły sezon

Od stycznia 2023 r. siewnik Exacta TL Geospread iDC (intelligent Disc Control) będzie dostępny w połączeniu z całkowicie nowym, łatwym w obsłudze interfejsem użytkownika. Nowe funkcje obejmują: wstępne ustawienia umożliwiające zapamiętanie różnych rodzajów nawozów, tryb łatwego napełniania z ostrzeżeniem o przekroczeniu limitu, łatwiejszy serwis i diagnostykę oraz obsługę cyfrowej poziomicy elektronicznej umożliwiającej wypoziomowanie rozsiewacza za pomocą hydraulicznego łącznika centralnego z kabiny ciągnika.

Opryskiwacze też się zmieniają

Rozsiewacze marki Kverneland to nie jedyne nowości z fabryki w Nieuw-Vennep w Niderlandach, które pokazano w okolicy Rawenny w połowie czerwca. Następną premierą był opryskiwacz iXtrack T4, należący do serii iXtrack T.

Maszynę wyposażono w nowe funkcje, takie jak belka 36/24 metry, SpotSpray, 25 cm rozstaw dysz oraz system kontroli wysokości oprysku Boom Guide ProActive nowej generacji. Funkcje do tej pory dobrze znane użytkownikom opryskiwaczy Kvernelanda, takie jak system czyszczenia i płukania iXclean Pro, zostały wzbogacone o nowe przydatne atrybuty.

Precyzja to podstawa

Belka stalowa HSS 36/24 m to nowa szerokość robocza dostępna w serii opryskiwaczy iXtrack T4. Przedstawiciele Kvernelanda twierdzą, że właśnie o taką szerokość roboczą prosili rolnicy i usługodawcy. W ten sposób mogą oni wykonywać opryski zarówno na 24 jak i 36 metrach, w zależności od rodzaju gospodarstwa, warunków polowych lub konkretnych upraw.

Belka opryskowa HSS 36/24 zapewnia maksymalną elastyczność i precyzję dzięki możliwości wykonywania oprysków na różnych szerokościach roboczych, w zależności od warunków panujących na polu i rodzaju upraw, fot. K.Pawłowski
Belka opryskowa HSS 36/24 zapewnia maksymalną elastyczność i precyzję dzięki możliwości wykonywania oprysków na różnych szerokościach roboczych, w zależności od warunków panujących na polu i rodzaju upraw, fot. K.Pawłowski

Cała gama belek opryskowych Kverneland HSS jest standardowo wyposażona w 50 cm rozstaw dysz, ale w nowej wersji można doposażyć sprzęt w dodatkowe uchwyty na rozpylacze, by uzyskać odstęp 25 cm.
Rozstaw dysz 25 cm poprawia redukcję znoszenia, ponieważ przy wysokości oprysku 30 cm można opryskiwać bliżej obszaru docelowego, utrzymując dokładną dystrybucję cieczy roboczej na właściwym poziomie i przy właściwej wielkości kropli. Łatwa zmiana rozstawu dysz z 50 na 25 cm oznacza większą elastyczność podczas opryskiwania i daje więcej czasu na wykonanie zabiegu w optymalnych warunkach. Ponadto wpływ warunków pogodowych jest wówczas mniejszy.

Czujniki, systemy i aplikacje

Praca z opryskiwaczem staje się wygodniejsza i wydajniejsza dzięki kolejnym elektronicznym ułatwieniom. Dajmy na to automatyczny system kontroli wysokości belki Kverneland Boom Guide ProActive nowej generacji, dzięki czujnikom ultradźwiękowym, które sterują hydrauliką opryskiwacza, ma zapewnić doskonałe prowadzenie belki w każdych warunkach polowych. Specjalny tryb hybrydowy nie tylko zmierzy odległość do rośliny, ale także do gleby.

Dla odmiany iXflow-E - wysokociśnieniowy system recyrkulacji z elektrycznym, indywidualnym sterowaniem rozpylaczy sprawia, że ciecz robocza przepływa w obiegu swobodnym z powrotem do zbiornika zaraz po zakończeniu opryskiwania. Oznacza to, że nie dochodzi do sedymentacji w przewodach opryskowych i nie ma martwych punktów podczas opryskiwania lub czyszczenia, nawet gdy szerokość robocza jest wykorzystywana tylko częściowo.

Podczas opryskiwania przewody opryskowe są zasilane z wielu kierunków, dostarczając stałe ciśnienie do każdej dyszy, dzięki czemu operator może natychmiast rozpocząć opryskiwanie przy ustawionym ciśnieniu. Ta unikalna technologia została opatentowana przez firmę Kverneland.
System iXflow-E wykorzystuje bezobsługowe, elektryczne zawory kulowe, jest podłączony do magistrali CANbus i programowalny oraz kompatybilny z magistralą Isobus do sterowania sekcjami (dysza po dyszy) lub do opryskiwania punktowego.

Nowości kompatybilne z innymi systemami

Kverneland iXtrack serii T jest również w pełni kompatybilny z dobrze znanym iXclean Pro, który zawiera teraz nowe funkcje. iXclean Pro umożliwia zdalne przełączanie pomiędzy wszystkimi ważnymi funkcjami, takimi jak napełnianie, mieszanie, opryskiwanie, rozcieńczanie, zalewanie, płukanie i czyszczenie zbiornika. iXclean Pro zawiera program potrójnego czyszczenia, który zapewnia, że opryskiwacz jest całkowicie czysty i gotowy do następnego oprysku bez ryzyka uszkodzenia roślin.

Rozstaw dysz 25 cm, aby ograniczyć znoszenie cieczy roboczej i poprawić pokrycie uprawy, fot. K.Pawłowski
Rozstaw dysz 25 cm, aby ograniczyć znoszenie cieczy roboczej i poprawić pokrycie uprawy, fot. K.Pawłowski

Wszystkie funkcje mogą być sterowane z terminala Isobus w kabinie za pomocą jednego przycisku. Nowe funkcje to turbo-mieszanie przy zawracaniu na uwrociach, łatwiejsze czyszczenie zbiornika głównego oraz funkcje automatyczne dla pomp podwójnych.

Pryskami tam, gdzie chcemy

Bardziej precyzyjne stosowanie środków i ochrona środowiska stają się coraz ważniejsze ze względu na przepisy i regulacje rządowe. Kverneland idzie teraz o krok dalej, wprowadzając w każdym opryskiwaczu Kverneland z oprogramowaniem iXspray aplikację SpotSpray, która opiera się na mapach aplikacyjnych z zerowymi dawkami.

Na podstawie wstępnie zdefiniowanej mapy aplikacyjnej opryskiwacz jest włączany i wyłączany w połączeniu z aplikacją SpotSpray. Odbywa się to w oparciu o wstępnie zdefiniowane sekcje w terminalu sterującym i może być wykonywane w połączeniu z iXflow-Air lub iXflow-E, a nawet z normalnymi zaworami sekcyjnymi opryskiwacza. Opryskiwane są tylko wyznaczone miejsca, co jest szczególnie przydatne przy zwalczaniu chwastów, ostu, pracy na obszarach wilgotnych, z nieskiełkowanymi roślinami i obszarów z problemami glebowymi.

Dzięki SpotSpray można zaoszczędzić koszty poprzez zmniejszenie ilości zużywanej cieczy roboczej i uchronić zdrowe uprawy przed niepotrzebnymi zabiegami. Oznacza to również mniejsze szkody w uprawach. Kolejną korzyścią jest to, że na podstawie zaznaczonych powierzchni na mapie VRA można łatwo sprawdzić, jaka dokładnie ilość cieczy roboczej jest wymagana w opryskiwaczu. Zwiększa się również wydajność, ponieważ jednym zbiornikiem cieczy roboczej można opryskać więcej hektarów lub pól.

Podobnie jak w rozsiewaczach, tak samo w opryskiwaczach, dzięki zaktualizowanej wersji programu IsoMatch FarmCentre możliwe jest tworzenie i zdalne wysyłanie map aplikacyjnych oraz zadań opryskiwania pól. Dodatkowo można tworzyć mapy aplikacyjne z dawką "zerową", co daje możliwość wykorzystania aplikacji SpotSpray na polu w bardziej precyzyjny i łatwy sposób. Dzięki zastosowaniu aplikacji SpotSpray w urządzeniu IsoMatch Tellus PRO nie ma potrzeby dodatkowego inwestowania w kosztowne systemy kamer.

Nowości będą wprowadzane do sprzedaży od sezonu 2023, ceny nie są na razie znane.