W lipcu br. zarejestrowano 781 ciągników rolniczych, czyli aż o 1221 szt. mniej aniżeli w rekordowym czerwcu.

Lipiec potwierdza prawidłowość polskiego rynku ciągników: bez dotacji nie ma sprzedaży. W czerwcu na rynku pojawiły się pieniądze z zaległego PROW, które spowodowały nagły, ale chwilowy wzrost liczby rejestracji. Ich wyczerpanie przyniosło zgoła odwrotny rezultat, co z całą pewnością będziemy obserwować jeszcze w sierpniu - mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Pozycję lidera na rynku w lipcu objął John Deere, który sprzedał 130 traktorów. Niewiele mniej rejestracji (128) odnotował New Holland. Podium z wynikiem 100 rejestracji zamyka Zetor. Sprzedaż maszyn czeskiego producenta spadła w odniesieniu do poprzedniego miesiąca o 55 proc. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze Deutz-Fahr i Case IH.

Po chwilowej nieobecności na pozycję lidera powrócił Zetor Major 80. Zarejestrowano 23 takie ciągniki, a więc o 42 proc. mniej niż w czerwcu i 41 proc. mniej niż przed dwunastoma miesiącami. Na miejscu drugim uplasował się inny z modeli czeskiego producenta – Proxima 90. Na 87-konny ciągnik zdecydowało się 18 nabywców, czyli o 3 więcej niż przed rokiem. Podium wśród modeli, z wynikiem 15 rejestracji, zamyka Farmtrac 675DTN.

Po kilku miesiącach dominacji województwa wielkopolskiego (w lipcu zarejestrowano tam 109 ciągników), przyszedł czas na Mazowsze, które w lipcu może pochwalić się największą liczbą 0 140 zarejestrowanych maszyn. Podium zamykają ex aequo woj. kujawsko-pomorskie i lubelskie. W obu regionach zarejestrowano po 73 nowe ciągniki.

Rejestracje 07.2015 from Grupa PTWP S.A.