Jeszcze kilkanaście lat temu, można było liczyć, że zima będzie stanowić zabezpieczenie dla uprawy -  spadał śnieg, mróz trzymał, więc wegetacja była zahamowana. Od lat obserwujemy tendencję, w której coraz rzadziej występują bardzo niskie temperatury i śnieżne zimy, za to pojawiają się coraz intensywniejsze, rekordowo wysokie temperatury latem.

Stawiasz na rozwój swojego gospodarstwa? Wybierz najlepsze możliwości!

W prowadzeniu gospodarstwa, czy to klasycznego czy ogrodniczego, największym zmartwieniem jest występowanie niesprzyjających warunków pogodowych jak grad, przymrozki, huragan czy ulewny deszcz. 

Aby lepiej zarządzać tymi ryzykami, coraz częściej używa się stacji pogodowych, które zainstalowane w obrębie gospodarstwa, wraz z aplikacją, dają indywidualną prognozę. W ten sposób rolnik może budować własną bazę danych pogodowych. 

Wówczas można zweryfikować, jaka była temperatura gleby lub powietrza np. w marcu rok, dwa, lub nawet dziesięć lat wcześniej.

− Przykładowo, w przypadku suszy, ryzyko może być różne nawet w obrębie gminy. Występują sytuacje, gdzie dane z krajowej stacji wskazują na występowanie opadów w danej lokalizacji, natomiast okazuje się, że u któregoś z rolników na polu nie spadła nawet kropla deszczu. Posiadanie danych z własnej stacji pogodowej pozwala, czy to przed ubezpieczycielem, czy organizacją państwową  - udowodnić szkodę  – mówi Michael Lösche, dyrektor zarządzający w VH Polska.

Szukasz wyposażenia gospodarstw? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Korzyści ze stacji

Stacja pogodowa to narzędzie, które nie tylko pozwala rolnikowi zabezpieczyć się przed skutkami wynikającymi z warunków atmosferycznych. Dobrze wykorzystane modele prognoz, mogą przynieść mu dodatkowe korzyści.

− Wszystkie dane, które dostarcza stacja, mogą być wykorzystywane w zarządzaniu gospodarstwem, niezależnie od kierunku produkcji. W sadownictwie istotna jest wilgotność liści i przewidywanie przymrozków. Natomiast w klasycznych uprawach, ważnymi czynnikami będzie temperatura ziemi oraz powietrza jak i prędkość wiatru. Ustalając harmonogram prac na ich podstawie, pozwalamy by zabiegi wykonywane środkami ochrony roślin mogły być bardziej precyzyjnie i dopasowywane do warunków w obrębie własnego gospodarstwa  – dodaje Lösche.

Zmiany w klimacie i pogodzie

Eksperci są zgodni: musimy się przygotować na zmianę klimatu. To, jakie skutki na produkcję może przynieść, budzi nie tylko niepokój wśród rolników, ale też jest tematem dyskusji w pozostałych branżach związanych z rolnictwem, jak firmy ubezpieczeniowe, dystrybutorzy żywności i duże sieci marketów.

Klimat jest zmienną, którą podlega ocenie w  bardzo długim okresie. Natomiast pogodę możemy obserwować z dnia na dzień. W jednym i drugim przypadku, stacja pogodowa daje rolnikowi możliwości wykorzystania danych, jakie generuje.

Firma VH Polska, specjalizująca się w ubezpieczeniach upraw, wychodząc z inicjatywą wparcia rolników w zarządzaniu ryzykiem w swoich gospodarstwach, zorganizowała konkurs, w którym do wygrania są m.in stacje pogodowe o wartości 12 i 8 tys zł. O szczegółach można dowiedzieć się ze strony VH Polska.