Prezentowane w tym zestawieniu kombajny należą do różnych kategorii wielkości więc porównanie ich pod względem wydajności nie będzie miarodajne. Podstawowym kryterium była jak najniższa cena, stąd też znalazły się tutaj zarówno maszyny 4-ro jak i 5-cio klawiszowe, gdyż takie właśnie w ofercie niektórych producentów są najmniejsze, a zarazem najtańsze w ofercie.

Podawane przez nas ceny są oficjalnymi cenami katalogowymi netto maszyn w wyposażeniu podstawowym, które podlegają oczywiście negocjacji i w dużej mierze zależą od kompletacji maszyny oraz czasu zamówienia kombajnu. Maszyny, które chcemy mieć "na już" mogą się różnić cenowo - oczywiście na niekorzyść kupującego. Inna też będzie cena tych, które od dłuższego czasu oczekują na klienta na placu dealera.

Sampo Comia C4: cena od 355 tys. zł

Fiński producent oferuje obecnie jedną z najmniejszych maszyn wśród nowych kombajnów dostępnych na naszym rynku, a mianowicie model Comia C4. Kombajn został wyposażony w silnik Sisu o mocy 150 KM oraz 4-klawiszowy wytrząsacz. Stosunkowo nieduży jest także zbiornik ziarna, którego pojemność wynosi 3,7 tys. l, a wysokość przeładunku tylko 3,4 m, ale w opcji można ją powiększyć do 4 m.

Niewątpliwą zaletą fińskiej maszyny będzie również łatwość dostępu w celu wykonania zabiegów konserwacyjnych (łatwe do czyszczenia wytrząsacze, wyjmowane płyty dolne). Tym co najbardziej ucieszy potencjalnych nabywców jest także cena, która wraz z najmniejszym hederem o szerokości 3,9 m wynosi wspomniane 355 tys. zł netto.

Claas Avero 160: cena od 395 tys. zł  

W gamie maszyn producenta z Harsewinkel najtańszą propozycją jest model Avero 160. Ta 4-klawiszowa maszyna wyposażona jest w klasyczną młocarnię o szerokości 1060 mm i średnicy 450 mm, a oczyszczone ziarno trafia do zbiornika o pojemności 4,2 tys. l.

Źródłem zasilania jest silnik Perkinsa o mocy 158 KM. Dużą zaletą niemieckiej maszyny jest oprócz jakości wykonania i spasowania elementów bogata możliwość konfiguracji w dodatkowe wyposażenie, takie jak chociażby przyrządy żniwne Vario ze zmienną długością stołu roboczego lub hedery składane do transportu.

To z pewnością nietanie dodatki, ale warte uwagi jest to, że producent oferuje je również w tak małym modelu jakim jest Avero.

Jeśli zaś chodzi o cenę modelu Avero 160 w wyposażeniu podstawowym ze zwykłym hederem o szerokości 4,3 m to wynosi ona 395 tys. zł netto.

Rostselmash Vector 425: cena od 409 tys. zł

Odpowiedzią rosyjskiego producenta z Rostowa nad Donem na proste i wydajne kombajny jest model Vector 425. Kombajn wyposażony jest w 6-cylindrowy silnik Cumminsa o mocy 228 KM oraz trzyzakresowy napęd hydrostatyczny.

Vector posiada tradycyjny system omłotu i separacji ziarna, w którym bęben młócący ma szerokość 1,2m oraz średnicę 0,8m a 4 wytrząsacze mają powierzchnię 5 m2. Jak zapewnia producent jednym z głównych atutów Vectora 425 jest wysoka wydajność kombajnu, prostota jego wykonania, główne podzespoły zachodnich marek (ZF/Cumminis/Bondioli/Sauer Dunfoss/Optibelt) oraz tanie części eksploatacyjne.

Za maszynę wyposażoną w heder o szerokości 5 m przyjdzie zapłacić od 409 tys. zł netto.

Deutz Fahr C62050: cena od 456 tys. zł

Najmniejszą obecnie maszyną w gamie kombajnów Deutz Fahr jest model C6205, który wyposażono w silnik Deutz AG o mocy 230 KM oraz 5-cio klawiszowy wytrząsacz o powierzchni 5,82 m2. Duża zaletą maszyny będzie także największy w tym zestawieniu zbiornik ziarna, którego pojemność wynosi 7 tys. l.

Jedną z cech charakterystycznych maszyny jest system powrotu niedomłotów DGR (Double Grain Return), który wg. producenta dodatkowo podnosi wydajność i skuteczność działania systemu omłotu, przy jednoczesnej redukcji strat ziarna. System DGR pobiera niedomłoty z dolnej części kosza sit i podaje je dwoma kanałami, po obydwu stronach kombajnu, z powrotem na podsiewacz. Pobierany materiał podawany jest przez dwie mini-młocarnie na specjalne tarki, na których niedomłoty są dodatkowo oczyszczane.

Kombajn kosztuje 456 tys. zł netto ale jest to cena bez hedera.

New Holland TC 4.90: cena od 390 tys. zł

Jedyny w tym zestawieniu kombajn prosto z Polski to model TC 4.90 stanowiący zarazem najmniejszą obecnie maszynę żniwną wyjeżdżającą z płockiej fabryki koncernu CNH. Kombajn wyposażony jest w silnik FPT o mocy 175 KM oraz 4 wytrząsacze o powierzchni 4,4 m2. Zbiornik ziarna w tym modelu dysponuje natomiast pojemnością 5 tys. l.

Dla rolników, którzy w gospodarstwie posiadają pagórkowate pola, przydatną opcją może być opcjonalny system SmartSieve, który wraz z systemem OptiFan - jak zapewnia producent - gwarantuje czystą próbę ziarna na terenach nachylonych do 25 proc.

Cena maszyny w wyposażeniu podstawowym wraz z najmniejszym hederem 3,96 m rozpoczyna się od 390 tys. zł netto.

W zestawieniu zabrakło kilku marek kombajnów, gdyż nie udzielono nam informacji o cenach katalogowych tłumacząc się m.in. szerokimi możliwościami konfiguracji, terminami zakupu i indywidualnymi możliwościami negocjacji u dealera - co może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę maszyny. Dlatego też drodzy czytelnicy zachęcamy was do podzielenia się z nami w komentarzach i na forum informacjami odnośnie cen jakie zapłaciliście za swoje maszyny.