Japońska firma Topcon, od 84 lat zajmuje się optycznymi systemami pomiarowymi, a od czasów pojawienia się nawigacji satelitarnej także pozycjonowaniem maszyn za pomocą sygnału satelitarnego.

Na targach TPI zaprezentowało cztery modele swoich konsol w cenach od 6400 zł za najprostszy model pokazujący tor jazdy za pomocą diod do systemu precyzyjnego sterowania maszyną X30 za 54000 zł. To, co ma wyróżniać systemy Topcon na tle konkurencji, to precyzja i stałość sygnału, bowiem firma zapewnia swoim systemom sygnał z sieci przeznaczonej na potrzeby geodezyjne (ponad 140 nadajników na terenie całej Polski).

Drugim atutem jest możliwość rozbudowy podstawowych konsoli jak X14 ze zwykłej nawigacji polowej do systemu dużej dokładności typu RTK (możliwość precyzyjnego siewu czy nawożenia).

Ofertę otwierają takie produkty jak X5 czy GX45 oraz X14. Ten ostatni model, jest stosunkowo nowym produktem. Oferuje dotykowy ekran o przekątnej 10.9 cm (kolorowy QVGA) z trybem podświetlenia dzień/noc oraz funkcją automatycznego dopasowywania jasności.

Menu jest w języku polskim (jak w każdym z produktów Topcon, oferowanych w Polsce przez TPI). Natomiast całe urządzenie jest wodo- i pyłoszczelne, zgodnie z wymaganiami stopnia ochrony IP67 (pyłoszczelna obudowa odporna na krótkotrwałe zanurzenia w wodzie).

W konsoli X14 mamy do dyspozycji cztery podstawowe ścieżki: po linii prostej, po okręgu, po krzywych oraz jazdy z nawrotem. Dokładność prowadzenia będzie uzależniona od typu sygnału. Możemy polegać na sygnale GPS, GLONASS a także sygnałach korekcyjnych Egnoss, OmniSTAR oraz wspomnianym sygnale z sieci geodezyjnej transmitowanym za pomocą nadajników telefonii komórkowej (GPRS). Ponad to istnieje możliwość pracy z własną stacją referencyjną.

Podstawowa antena (SGR-1) pracuje z częstotliwością odświeżania 10 pomiarów na sekundę, ale można także wybrać wersję z częstotliwością 20 Hz. Ilość pomiarów (odświeżania) na sekundę lub też Hz oznacza, ile raz w przeciągu sekundy antena jest w stanie odebrać sygnał i podać go do urządzenia.

Mimo iż konsola Topcon X14 nie jest najbardziej zaawansowaną w ofercie firmy, istnieje możliwość rozbudowania jej o elektryczną kierownicę AES-25, pasującą do wielu modeli maszyn (dystrybutor zapewnia pomoc w zakresie montażu i wprowadzenia użytkownika w obsługę systemu). Jest to rozwiązanie, które posiada własny silnik elektryczny instalowany na wale kierownicy, więc wymaga demontażu oryginalnej kierownicy. W odróżnieniu od rolki czy zębatki umieszczony bezpośrednio na wale silnik, zapewnia szybsze działanie bez szarpnięć czy opóźnień, co przekłada się na cichszą i płynniejszą pracę.

Oczywiście Topcon jest gotowy także do pracy z maszynami wyposażonymi w systemy przygotowujące do automatycznego kierowania zarówno hydraulicznymi jak i elektrycznymi.