Silnik i przekładnia

Silniki napędzające ładowarki JCB to zdecydowanie jedne z największych atutów tych maszyn. Zaprojektowane z udziałem firmy Kohler, jednostki są pozbawione filtrów cząstek stałych, a zamiast tego mamy tutaj chłodzony zawór recyrkulacji spalin (cEGR) oraz utleniający reaktor katalityczny (DOC) - to wszystko.

To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku ładowarek, bowiem zróżnicowany charakter ich pracy - głownie w niższych i średnich zakresach obrotów sprawia, że filtry DPF lubią przedwcześnie ulegać zapchaniu a dodatkowy układ w postaci SCR uprzykrzałby codzienną obsługę.

Pomimo zastosowania EGRu i czterech zaworów na cylinder, silnik w modelu 525-60 ma bardzo dobrą dynamikę: moment maksymalny 300 Nm jest dostępny już od 1400 obr/min. Moc maksymalna to 75 KM.

Kolejnym plusem jest liczba cylindrów – cztery, dzięki czemu możemy liczyć na lepszą kulturę pracy niż w przypadku silników trzycylindrowych, w których co prawda stosuje się wałki wyrównoważające, jednak to nie to samo co naturalne wyważane wynikające z czterech cylindrów.

JCB 525-60, jest wyposażona w przekładnię hydrostatyczną, dwuzakresową (jazda szybka do 30 km/h i jazda wolna do 12 km/h) oraz stały napęd na wszystkie cztery koła, wraz z mechanizmami blokującymi dyferencjały w razie potrzeby przejechania przez cięższy teren. Ponadto JCB wyposażyło swoją przekładnię w funkcję vari-speed, pozwalająca na zaprogramowanie prędkości jazdy do przodu.

Łatwe manewrowanie

W manewrowaniu pomogą nie tylko kompaktowe wymiary (1840 mm szerokości, 4000 mm długości) ale także trzy tryby pracy dwóch skrętnych osi. Pierwszy, przeznaczony do transportu wówczas skręcają się tylko koła przedniej osi, drugi manewrowy gdy skręcają się koła obu osi, oraz tryb tzw. psiego chodu pozwalający na jazdę "na ukos".

Hydraulika

Ładowarka JCB jest wyposażona w pompę o wydatku 90 l/min i ciśnieniu roboczym 260 bar, z zapasem 65 litrów oleju. To pozwala na podniesienie maksymalnie 2500 kg, 1750 kg na maksymalną wysokość (6 metrów) lub 800 kg na maksymalną odległość (3,3 metra).

Sterowanie odbywa się za pomocą wygodnego w użyciu dżojstika. Do pomocy operatorowi JCB, zaimplementowało kilka swoich systemów, znanych z poprzednich modeli np. JBC Adaptive load control, czy systemy pilnujące stateczności maszyny w dwóch osiach (przechył na boki oraz do przodu). Za dopłatą można także doposażyć maszynę w system ułatwiający łagodne ruszanie.

Komfort środowiska pracy

JCB zadbało oto aby odizolować operatora od zewnętrznego hałasu. Kabina ładowarki 525-60 umożliwia redukcję natężenia dźwięku z zewnątrz, do poziomu 76 dB (porównywalne z pracą silnika w samochodzie osobowym z prędkością obrotową ok. 2500-3500 obr/min). Ponadto, kabina spełnia standardy ROPS i FOPS.

Przyjemnie zaskakuje przyciemniana przednia szyba (70% przepuszczalności), regulowane siedzenie operatora, regulowana kolumna kierownicy, wycieraczki z przodu oraz dachu (przednia z dwiema prędkościami), przygotowana instalacja do montażu radia, gniazdo 12V, ogrzewanie z wentylatorem o siedmiu prędkościach czy dodatkowe lusterka do obserwacji pola za maszyną.

Na liście wyposażenia dodatkowego znajdziemy między innymi: klimatyzację, pneumatyczne zawieszenie fotela, stalową osłonę szyby przedniej oraz dachu, dodatkowe lampy robocze (także na wysięgniku) czy zaczep do ciągnięcia przyczep.

Podstawowym ogumieniem są opony 12.5/80x18 (takie same z przodu i z tyłu) o płytkim bieżniku tzw. przemysłowe.

 Cena

 Aby stać się posiadaczem ładowarki JCB 525-60, trzeba wydać około 270 tys. zł brutto za model bez wyposażenia dodatkowego. Do nieco lepiej wyposażonego egzemplarza (klimatyzacja i dodatkowe oświetlenie oraz z systemami JBC Smoothride i Vari-Speed) przyjdzie dołożyć 30 tys.