Modele Liner 1600 i 1600 Twin zastępują sprawdzony model Liner 1250, natomiast zgrabiarka Liner 1700 uzupełni ofertę maszyn o dużych szerokościach roboczych. Tym samym firma Claas oferować będzie w tym segmencie aż siedem różnych modeli, spełniając różnorodne zapotrzebowania klientów.

Firma postawiła na prostą i wygodną obsługę, która odbywa się bez terminala poprzez urządzenia sterownicze traktora. Główne podwozie obu mniejszych maszyn zostało przeniesione z pozycji środkowej na tył maszyny. Dzięki temu wszystkie modele dysponują teraz wysoką ramą i położnymi na zewnątrz cylindrami ramion. Umożliwia to duże wysokości podnoszenia, dając prześwit powyżej 50 cm i gwarantuje bezpieczną pozycję na zboczu i w czasie transportu.

Sercem nowych zgrabiarek Liner jest ciągnięte zawieszenie kardanowe wirników. Każdy wirnik jest zawieszony osobno i może się dostosować do podłoża we wszystkich kierunkach. Przegub kulowy z przodu umożliwia bardzo wysoką ruchliwość całej bryły wirnika tak, że maszyna w każdym momencie może optymalnie dostosować się do konturu podłoża. Podwozie wirników nowych modeli porusza się swobodnie, dzięki temu nawet przy jeździe na wąskich zakrętach nie dochodzi do niepożądanego wycierania kół oraz chroni darń. Model Liner 1700 zamówić można także z 6-kołowym podwoziem.

Warto również dodać, że wszystkie trzy nowe modele Liner pracują ze stale smarowanymi, hermetycznie zamkniętymi głowicami zgrabiarki. Charakteryzują się łatwym prowadzeniem przez leżące na zewnątrz wały przegubowe, z dużym interwałem smarowania wynoszącym 250 h i nowym stabilnym mechanizmem rozdzielania. Każdy wirnik jest osobno zabezpieczony przez sprzęgło z krzywkowe.

Modele Liner 1600 i 1600 Twin zgrabiają na szerokości roboczej 6,2 m lub 6,9 m i pracują z najmniejszymi dostępnymi wirnikami o średnicy 2,9 m każdy. Jedenaście ramion zębów jest trwale połączonych z przekładnią. Jeśli zaś chodzi o model Liner 1700, to oferuje on szerokość roboczą 6,6 m. Wirniki o średnicy 3,2 m są trochę większe niż w przypadku modeli 1600.

Producent zadbał również o to, by w pozycji transportowej nowe modele nie przekraczały 4 m bez konieczności usuwania ramion zębów. W modelu Liner 1700 fartuch składa się automatycznie przez równoległobok do pozycji transportowej lub opcjonalnie może być złożony hydraulicznie. Także dla obu modeli 1600 dostępny jest w opcji hydraulicznie przestawiany fartuch, dla modelu 1600 Twin dodatkowo drugi fartuch, dzięki czemu można pracować w funkcji podwójnego zgrabiania.

Nowe modele zgrabiarek będą dostępne od 2017 roku.