Rozrzutniki serii Ferti Space to maszyny przeznaczone do rozrzutu dużych ilości materiału. Ładowności zmodernizowanych rozrzutników zaczynają się od 14 t (wariant najmniejszy), trzon oferty stanowią cztery modele na tandemach (16, 18, 20, 22 tony) zaś zwieńczenie, dla najbardziej wymagających to dwa modele na potrójnych osiach (ADR 150x2100) o ładowności 20 i 26 ton.

 Wzmocniona konstrukcja

 Skrzynia wykonana jest ze stali HLES (fr. Haute Limite Elastique Soudable – czyli o podwyższonej granicy plastyczności, dobrej do łączenia metodami spawalniczymi), która w stosunku do zwykłych stali używanych na skrzynie, cechuje się wyższą wytrzymałością stąd brak konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień bocznych a to pozwala na uzyskanie niższej masy własnej maszyny. Środek ciężkości nowych rozrzutników został obniżony o 150 mm, co przełoży się na lepsze prowadzenie maszyny, zwłaszcza na pochyłościach oraz większą stabilność podczas dojazdów na pole po drogach utwardzanych. Podłoga w rozrzutnikach Ferti-Space wykonana jest z blachy o grubości 4 mm.

 Jeżeli chodzi o układ jezdny to tu również należy spodziewać się rozwiązań umożliwiających dopasowanie maszyny do potrzeb i warunków panujących w konkretnym gospodarstwie. Joskin proponuje dwa rozwiązania, typu hydro-tandem lub hydro-tridem, oba przykręcane, tak aby można było dostosować ich ustawień do wybranych opcji i w ten sposób zapewnić prawidłowe rozłożenie nacisków.

 Kolejne usprawnienie wprowadzono w zasuwie gilotynowej, we wcześniejszych wersjach była lekko nachylona, teraz jest prosta. Usunięto prowadnice pod skrzynią ładunkową, aby zapewnić jej szczelność po zamknięciu zasuwy.

Nowe właściwości przenośnika podłogowego

• listwy z ceowników, przymocowane do łańcuchów, przesuwają się po płaskich profilach, co znacznie ogranicza niszczenie podłogi skrzyni;
• osłony z ertalonu (poliamid PA tzw. "nylon") osłabiają tarcie łańcuchów przenośnika. Dzięki temu powrót jest bardziej płynny i cichy;
• jeszcze bardziej równomierny rozrzut, dzięki mniejszej odległości między przenośnikiem i wałkami adaptera;
• powiększono przestrzeń wokół napinaczy, żeby nie przeciążać ich obornikiem. Umożliwia to lepsze • przyleganie łańcuchów do kół łańcuchowych napinaczy (wykonanych z żeliwa Ø 135);
• powiększono także zębatki łańcuchowe (Ø 190), by łańcuchy przenośnika dobrze się do nich dopasowywały.

Klasycznie z pionowymi wałkami

Duża średnica pionowych wałków z giętymi zwojami, Ferti-SPACE 2 gwarantuje rozrzucanie na szerokości 8 -16 m (zależnie od materiału). Obsługę funkcji elektrohydraulicznych rozrzutników można wykonywać za pomocą sterownika Ferti-Control 4000 lub terminalu ISOBUS. W opcji znajdziemy między innymi: przepływ proporcjonalny do prędkości jazdy, czy systemem dynamicznego ważenia, przydatny w uzyskaniu dużej precyzji nawożenia.

 Ferti Space 2 Horizon

W wersjach Horizon, dostępny jest adapter z poziomymi wałkami i stołem rozrzucającym gwarantuje prawidłowy rozrzut, nawet niewielkich ilości, różnych materiałów (obornik, kompost, wytłoki, wapno, pomiot ptasi itd.) na dużej szerokości. Napędu (1000 obr./min) zapewnia wał Kardana z zabezpieczeniem krzywkowym, gwarantując ochronę całego mechanizmu.

Co ciekawe, Ferti Space można łatwo przerobić na przyczepę transportową. Poprzez zdemontowanie adaptera rozrzucającego. Przydatnym dodatkiem do takiego zastosowania jest zestaw nadstawek do zielonki i opcja dwubiegowego przenośnika.